"Партизан" ніколи не продавав гравців до "Динамо", а два трансфери до "Шахтаря" – в топ-20 грошових переходів сербського клубу
23 липня у Любліні у першому матчі другого кваліфікаційного раунду Ліги чемпіонів київське Динамо зіграє з белградським Партизаном. Це вже п’ятий матч в історії протистояння двох клубів, а свій слід у літописі біло-синіх залишили вісім сербських футболістів (від Гавранчича з Куличем до Пантича).
Примітно, що серед них немає жодного гравця, котрий перейшов у Динамо безпосередньо з Партизана, і лише один – Петрович – до переїзду до Києва грав за белградський клуб.
Та й загалом, треба визнати, що наші клуби не шанували своєю увагою Партизан. З майже сотні сербських гравців, які свого часу виступали в елітному дивізіоні українського футболу, прямих трансферів із Партизана не набереться й десяти. Зате серед них є перехід українця, гравець, який став знаковим для донецького Металурга, а продаж белградським клубом Шахтарю Ігора Дуляя та Звонимира Вукіча – досі в топ-20 найприбутковіших трансферів Партизана.
Так, за даними Трансфермаркту, за перехід Вукіча Шахтар у липні 2003 заплатив Партизану 4,7 мільйонів євро, трансфер Дуляя через півроку коштував Гірникам 4 мільйони в тій же валюті. Перехід Вукіча – 13-й у списку найбільших продаж Партизана, трансфер Дуляя – 20-й.
У Вукіча, який вважався куди більш зірковим гравцем, ніж Дуляй, у Шахтарі не склалося, незважаючи на чудову статистику: 20 голів та 23 асисти у 106 матчах за Гірників. Звонимир за три роки контракту з Шахтарем двічі побував в орендах – у Портсмуті та тому ж Партизані і залишив клуб вільним агентом, встигнувши взяти три титули чемпіона та два Кубки України.
Дуляй відіграв у Шахтарі 6,5 років, провівши матчів 196 матчів (шість голів та чотири асисти) і вигравши чотири чемпіонські титули, два Кубки країни та Кубок УЄФА, перейшов до Севастополя, де відіграв ще чотири сезони (до анексії Криму) та завершив кар’єру .
Стільки ж, скільки і Дуляй, але в іншому донецькому клубі – вже не існуючому Металургу – провів півзахисник Джордже Лазіч, за трансфер якого Партизан у січні 2009-го отримав 500 тисяч євро. Хавбек незабаром став одним із ключових гравців Металурга, провівши загалом 178 матчів (22 голи та 22 асисти) за донецький клуб.
А ось в іншого представника Партизана у Металургу – форварда Ілії Століци – у клубі та Україні не склалося. У Донецьку нападник з’явився влітку 2002-го, але за три роки провів за Металург лише 26 матчів (8 голів та асист).
Усього чотири матчі за Говерлу, а з Партизана гравець вирушав і туди, за півроку провів македонський захисник Александар Лазевські. Щоправда, нічим визначним він в Україні не запам’ятався: три матчі за його участю Говерла програла, один – виграла.
А єдиним українцем, який переходив із Партизана до вітчизняних клубів, причому – відразу в два, залишається Юрій Вакулко. Хавбек взимку 2018-го пішов у белградський клуб із Дніпра, восени того ж року опинився у столичному Арсеналі в оренді, а влітку 2019-го вже на правах вільного агента повернувся до Дніпра, але вже до СК.