Алексей БЕЛИК: "xG Украины в матче с Албанией должен быть не менее 4-х"
Збірна України невдало стартувала у Лізі Націй. У своєму першому матчі, номінально домашньому, що проходив у Празі, підопічні Сергія Реброва поступилися збірній Албанії з рахунком 1:2. Виграючи по ходу поєдинку, наші гравці пропустили двічі та не змогли набрати перші очки у групі В1. Найцікавіші моменти матчу Україна – Албанія ми обговорили з ексфутболістом національної збірної України, а нині головного тренера донецького Шахтаря (U-19) Олексієм Бєліком.
– Почнемо зі стартового складу нашої збірної. Він вас здивував?
– Ні. Ми вже кілька днів тому знали, що через травми та пошкодження не зіграють Мудрик і Довбик. Тому тренерський штаб нашої збірної довірив місце в основі Владиславу Кабаєву та Роману Яремчуку. Думаю, що тут все логічно.
– Весь тиждень, що передував цьому поєдинку з Праги, було чути (мова про футболістів збірної України) – ми повинні по-іншому розпочати новий цикл матчів, не так, як ми провели першу гру на чемпіонаті Європи з Румунією. І що ми побачили?
– У нас все повторюється, раз у раз. Пам’ятаю, коли головним тренером збірної України був Андрій Шевченко, наша збірна завжди перший матч проводила добре, а ось другий матч вже нашим хлопцям не вдавався. Нині нам і стартові поєдинки не вдаються – що на Євро, що у Лізі націй. Шукати причину цього потрібно у роботі. Зрозуміло, що Сергію Реброву непросто – він бачить хлопців раз на півтора-два місяці.
Скажу про гру з Албанією. Багато хто вважав нашу збірну фаворитом у протистоянні з албанцями. А ми бачимо дежа-вю матчу із Румунією. З цим я стикаюся і у Шахтарі. Коли мої підопічні розуміють, що вони є фаворитами того чи іншого поєдинку, відчувають свою перевагу, то вони можуть подумати, що ми заб’ємо гол або на 40-й хвилині, або на 60-й. А треба грати агресивно з першої хвилини гри. Важливим є пресинг на чужій половині поля, агресія. Потрібно змусити суперника подумати, що він не має шансу на успіх.
У матчі Україна – Албанія у перші 30-40 хвилин зустрічі ми бачили футбол у півтонах. М’яч ледве ходить, загострення у чужих воріт немає, а гості, які грали в низькому блоці в першому таймі – стал сміливішими. Плюс стали проходити швидкі атаки. Чесно кажучи: збірна Албанії вже могла в першому таймі вигравати з рахунком 2:0.
– За Валерія Лобановського гравцям ставилося завдання – забити швидкий гол, мова про 15-20 хвилин гри…
– Я лише кілька разів викликався на збори національної збірної за Лобановського. Та й це були контрольні матчі. Про великого тренера та його установки багато не розповім. Зараз у нас зібрано кваліфікованих гравців у збірній – їм багато не потрібно пояснювати. Але катати м’яч між нашими захисниками в центрі поля… Миколенко – Матвієнко – Забарний неквапливо перекочують м’яч між собою. Тут же, недалеко і Бражко із Судаковим і теж часто спиною до чужих воріт. Так можна катати м’яч лише коли ти виграєш із рахунком 2:0.
– Другий тайм розпочався з гола Юхима Конополі і, здавалося, що ми змогли переламати хід цієї зустрічі…
– Справді, другий тайм наші футболісти розпочали краще. Після флангової передачі Конополя забив у ближній кут. Похвалю Юхима – він не вперше забиває у збірній (він забивав і Північну Македонію).
Однак хочу зазначити, що збірна Албанії за перший тайм зрозуміла головне – зі збірною України можна грати та розраховувати на очки. Загалом мені сподобалася збірна Албанії: грала агресивно, всі хлопці грають у відборі – зустрічають досить жорстко суперника. Наші хавбеки так не грають у відборі. Мені дуже сподобався їхній нападник – Манай, для мене він найкращий гравець цього матчу. Він і проти Забарного добре виглядав, і проти інших наших захисників.
– За рахунку 1:2 ви мали віру, що цей поєдинок можна врятувати?
– Так, віра, звісно, була. Ми спочатку пропустили гол після кутового, але гості боролися у тій атаці та змусили наших хлопців помилитися. Потім, після швидкої контратаки, вони знову забили. Після цього грати залишалося 25 хвилин, але гості знову стали в низькому блоці. Вони розраховували на якісну гру Аслані та Ходжи – це дуже швидкі футболісти, які завдали нам чимало проблем.
Що стосується нашої збірної, як кажуть найкращої в історії, то з таким суперником, не ображаючи збірну Албанії, потрібно частіше бити по воротах (хоча б завдати 20 ударів по воротах), XG повинен бути не менше 4-х, 5 штанг потрібно було мати біля воріт противника, а суперник нехай мав би лише 1 момент. Тоді ми могли б розраховувати на успіх. А я після матчу дивлюся, що збірна Албанії і по воротах більше пробила, ніж збірна України (12 проти 9) і у ворота ворота частіше влучала (5 проти 3), та й цифри XG у них кращі.
– Багато фахівців та вболівальників не зрозуміли, навіщо на цей збір викликали багато ветеранів – Сидорчук та Степаненко сидять на лаві запасних, а Ярмоленко вийшов на заміну на 72-й хвилині поєдинку. Чи не краще було б омолодити команду з тих самих гравців, хто був на Олімпіаді?
– Так, я згоден, що досвідчені футболісти потрібні як на полі, так і в роздягальні. Але у нас зараз їх справді багато. А в роздягальні дуже багато. Для будь-якого тренера болюча зміна поколінь, не викликати досвідчених хлопців важко. Все одно Сергій Ребров до цього прийде. Нині лише наш головний тренер відповість на це питання. Проте досвідчений футболіст має допомагати команді на полі, а в такій кількості в роздягальні вони не потрібні.
– Як би ви прокоментували цитату Реброва після гри з Албанією: “Команди на полі ми не мали”?
– Він так відповів, щоб не робити тривалих пояснень одразу після фінального свистка. Емоції тоді переважали у Сергія Станіславовича.
– У нашій групі Ліги націй збірна Грузії у Тбілісі обіграла збірну Чехії – 4:1. Що відбувається із лідерами групи?
– У нас цікава група. Якщо ти не вболівальник жодної з чотирьох збірних, які зібрані у нашій групі, то інтрига, напевно, триматиме всіх у напрузі до останнього туру. Головне, що поки що все вкрай цікаво. Зрозуміло, що тепер збірну України 10 вересня влаштовує лише перемога з Чехією. Часу небагато, але він має підготуватися до матчу другого туру.