"Яйця по 17", але у спорті: Мінспорту закупило авіаквитків на мільйони гривень вдвічі дорожче ринку
Квитки
для спортсменів, що літають за кордон на змагання, держустанова
підпорядкована Міністерству молоді та спорту України, купує у кілька
разів дорожче, ніж вони коштують на сайтах авіаперевізників. Це
з’ясувала редакція "СтопКору" досліджуючи тендерні закупівлі.
На порталі публічних закупівель "Прозорро" ми дослідили закупівлі квитків держустановою Мінспорту "Управління збірних команд та забезпечення спортивних заходів "Укрспортзабезпечення", і з’ясували, що квитки напряму сьогодні можна придбати у кілька разів дешевше, якщо купувати їх заздалегідь.
Зокрема у квітні цього року в ДУ купували квитки з Катовіце до Франкфурта за понад 17 тис. грн.
Тоді як сьогодні квиток з Катовіце до Франкфурта можна придбати у будь-якого посередника чи напряму в авіаперевізника за ціною до трьох тисяч гривень.
Або ж, в цьому ж тендері купувалися квитки з Франкфурта до Сеула по 55 тис грн. Як бачимо на сайтах перевізників, ціни в середньому близько 20 тис грн.
А ось ще один приклад: квитки з Варшави до Фуншалу і у зворотньому напрямку до Відня, Мінспорту придбало на 55% дорожче. З урахуванням аналізу авіаквитків на 27.07.2023 ціна має бути ще нижчою. "Укрспорт" за цим договором заплатив 491 016 грн. На офіційних сайтах вартість квитків – 317 873 грн.
Ось ще одне із підтверджень, що міністерство спорту може купувати квитки економкласу за ціною бізнес-класу. Як йдеться у публічному договорі, білети EKONOMY STANDART на поїздки "Прага-Варшава - Вільнюс - Варшава - Прага", 02.08.2023 - 13.08.2023 придбали за 24 010 грн. А от на офіційному сайті Lot Airlines 26 липня 2023 ціна таких квитків становила 17 851 грн (а а якщо брати завчасно, то можна купити й по 13 100 грн).
З урахуванням аналізу авіаквитків на 27.07.2023, а держустанова
ймовірніше за все їх купувала заздалегідь, ціна має бути ще нижчою.
"Укрспорт" за цим договором заплатив 159 610 грн. На офіційних сайтах вартість квитків – 111 105 грн. Таким чином придбали квитки на 45% дорожче. У середньому, за даними експерта "СтопКору", агенти можуть брати від суми замовлення 10% (що також є багато) - 122 215 грн
Чи не всі тендери на закупівлю проїзних документів вигравало ТОВ "Персей-Тревел", яким сьогодні керує Олег Кучеренко.
"Саме ця компанія виявилась найдорожча на ринку, адже майже на кожному договорі отримувала близько 50% комісії, що для туристичного ринку є нереальним. Виглядає так ніби конкурс був зроблений під одну компанію, що виграла тендер та за схемами закуповувала квитки, віддаючи різницю замовнику. Або ж міністерство наскільки халатно ставиться до питання купівлі квитків, що робить це день у день вильотів, навіть якщо дати виїздів відомі за пів року, тим самим втрачає купу державних коштів через власну недбалість. Гарний збіг", – каже джерело "Стопкору"
Авіаквитки для українських спортсменів закуповує ДУ "Управління збірних команд та забезпечення спортивних заходів "Укрспортзабезпечення", начальник якого Сергій Качинський.
Підпорядкована установа Міністерству молоді і спорту, що сьогодні очолює міністр Вадим Гутцайт, він же президент Національного олімпійського комітету України.
За роз’ясненнями ми звернулися до міністра молоді і спорту, щоб спитати чи відомо йому про закупівлю авіаквитків на мільйони гривень за майже вдвічі дорожчими цінами. А також чому наприклад міністерство не купує дешевші квитки напряму на офіційному сайті Wizzair (в Україні зараз працює представництво компанії), а оголошує тендер, що виграє завжди тільки одна компанія "Персей тревел". Проте на дзвінки та повідомлення міністр не відповідає.
"Тендерів було заключено десятки і ці оборудки не могли пройти повз міністра. Спортсмени постійно літають на змагання та збори і це для очільників НОКу ще одне місце де можна вкрасти гроші", – розповідає "Стопкору" експерт з авіаперевезень.
Редакція "Стопкору" направить також офіційні запити установі, що займається закупівлями та Міністерству молоді і спорту. Якими будуть їх відповіді дізнаєтесь у наступних частинах розслідування про золоті квитки Мінспорту.