Для достройки Хмельницкой АЭС планируют использовать российские реакторы и потратить сотни миллиардов гривен
Міністерство енергетики пропонує добудувати 2 блоки Хмельницької АЕС, але уряд досі не надав до Верховної Ради жодних реальних розрахунків по проєкту.
Однак вже зараз зрозуміло, що будівництво триватиме роками та коштуватиме бюджету сотні мільярдів гривень.
Про це заявила народна депутатка від партії "Голос" Інна Совсун, повідомляє Цензор.НЕТ.
"На голосування Верховної Ради вкотре намагаються штовхати законопроєкт про добудову атомних блоків на ХАЕС. Пропонують почати будувати щось велетенське, дорогуще, застаріле, і хай це триває десятиліттями. Це все одно, що розпочати будівництво нових єгипетських пірамід. Цей жалюгідний День бабака від міністра енергетики Галущенка ніяк не скінчиться. Незмінним лишається одне — ми досі не знаємо, СКІЛЬКИ атомні енергоблоки будуть коштувати. Уряд не представив ЖОДНИХ реальних розрахунків по грошах для такого гігантського проєкту.
Звісно, за пів року Кабмін та Енергоатом показали документацію на проєкт добудови 3-го та 4-го енергоблоків ХАЕС. Але, по-перше, це була документація семирічної давнини, ціни за ці роки змінилися, чи не так? По-друге, документація стосувалася не тих атомних реакторів, що хочуть купити тепер, — вони взагалі-то різні бувають", - написала Совсун у фейсбуці.
За словами депутатки, добудова ХАЕС коштуватиме сотні мільярдів гривень, за які заплатять громадяни. "Ядерна енергетика — коштує найдорожче — близько $6 млрд за 1 ГВт, якщо будувати з нуля. На ХАЕС хочуть добудувати 2 ГВт. Навіть якщо використати вже збудовані 30 років тому конструкції (які незрозуміло, в якому стані), таке будівництво вартуватиме 250 млрд грн", - зазначає вона.
Совсун вважає, що через збитковість "Енергоатому" кошти на будівництво візьмуть з підняття тарифів на електроенергію для населення, або за рахунок податків. Також вона нагадує про постійні корупційні скандали в Енергоатомі та Міненерго, майбутніх розпорядниках коштів на добудову ХАЕС.
Також нардепка стверджує, що добудувати ХАЕС хочуть на основі технології Росатому, з їхніми реакторами ВВЕР-1000. "Тобто, поки Росатом окуповує Запорізьку АЕС, ми на урядовому рівні намагаємося викупити вироблені ними реактори у Болгарії. Можна буде одразу забути про будь-які подальші санкції проти ядерної енергетики Рociї", - наголошує вона.
На думку Совсун, 250 млрд грн було б набагато ефективніше витратити на розбудову децентралізованої генерації.
"250 млрд грн — це приблизно половина наших потреб у інвестиціях, аби розбудувати 18 ГВт децентралізованої генерації. Не 2 ГВт, як дасть ХАЕС, а 18 ГВт! Децентралізованої — тобто за визначенням менш вразливої до paкeт і дpoнiв. Якби в Міністерстві енергетики менше думали про власне збагачення, давно б залучали в Україну сотні й тисячі приватних інвесторів, будуватимуть малі електростанції на газі, вітрові та сонячні електростанції, накопичувачі електроенергії, когенераційні установки.
Цим шляхом іде цивілізований світ, а нашій енергетиці з сусідом-Рociєю, — це просто необхідно для виживання. Інакше будемо тупцювати роками на місці, перевіряючи раз на кілька місяців, у які години графіку сидітимемо без електрики. Зате Галущенко та його друзі будуть задоволені. З нетерпіння чекаю на виступи в парламенті на захист їхніх інтересів", - написала нардепка.