23 августа 2023 16:38

На заседании антикоррупционного комитета раскрыли детали скандальной закупки комплектов одежды для ВСУ

Наприкінці 2022 року МО уклало контракт із турецькою фірмою Vector avia hava araçlari на поставку зимового одягу по якому у жовтні—грудні ця фірма ввезла 233 тис. курток на 20 млн дол. і 202 тис. штанів на 13 млн дол.

Але виявилось що з Туреччини насправді їхали не зимові куртки, а літні чи просто якесь лайно.

Журналіст Юрій Ніколов викрив цю схему показавши пакет супровідних документів на одну з партій товару від Vector avia.

Виявилось, що 4900 курток виїхали з Туреччини вартістю 142 тис. дол., а заїхали в Україну вже за ціною в три рази вище. За на 4900 курток Міноборони виклало 421 тис. дол.


Міністр оборони Олексій Резніков, як і в історії з яйцями по 17 грн., відповів нападками на Ніколова.

"Це звичайний маніпулятор, я не боюся цього слова. Якщо ви поспостерігаєте за його діяльністю, то з'ясуєте, що він бере певні факти, домішує, що йому прийшло в голову, публікує. Через деякий період люди йому "насипають" – ти ж помиляєшся. Він це коригує, прибирає і вибачається, але не дуже сильно".

Але сьогодні, на засіданні Антикорупційного комітету, Народні депутати продемонстрували не лише документи турецької сторони які підтверджують правоту Ніколова.


Виявляється, що згідно розслідування правоохоронців, директор компанії постачальника Vector avia hava araçlari є українець Роман Плетньов, який з початком війни виїхав з України і налагодив «схемну» роботу з МО.


Ця компанія фігурує в кількох розслідуваннях правоохоронців, а сам Плетньов характеризується як «особа яка має сталі зв’язки з чиновниками МО і яка налагодила роботу з ними через підконтрольні компанії».


Ярослав Железняк, який очолив слідчу комісію Верховної Ради про факти корупції Міноборони, у своєму телеграм-каналі розповів, що за даними комісії, в історії закупівлі було задіяно схему поламаного інвойсу.


Акт 1: виступ Міноборони


Міноборони підтвердило, що так, 25.08.2022 року почали працювати з турецькою компанією «Vector Avia». І так, на 30 млн доларів. І так, з предоплатою 100%. Хто привів, хто вів перемовини, навіть хто підписував документи, не знають.


На питання, чи перевіряло Міноборони цю компанію, сказали так. Про те, що засновник і директор – громадянин з України пан Плетньов, який раніше ніколи не займався чимось подібним, не знали. Що сайт створений вже після підписання контракту – не знали. Потім теж, про те, що фігурував у кримінальних справах по постачанню форми – не знали.


Вже самі говорять, що інвойси, які оприлюднив Ніколов, можливо реально справжні, але вони не знають точно.


Але з виступу МінОборони ми отримуємо інформацію що:


Така фірма була


Що її начебто перевіряли


Що була повна передоплата


Що форму прийняли і акти підписали.


Акт 2: Мій виступ


Дістаю факти про фірму: і про засновника Плетньова. І про сайт. І про кримінальні справи, по яким вони вже попадалися з заниженням ціни (тільки поставка була через Молдову), і про невідповідність якості та стандартам їх форми (справу вів НацПол, а потім у них забрала СБУ). Звичайно, про справи Міноборони сказали, що не знали


Дуже просто доводжу, що інвойс, який показали МінОборони - підробні. Показую, як працюють експортні декларації в Туреччини і …. Оприлюднюю інші документи: після яких зрозуміло, що інвойси в журналісткому розслідуванні правдиві. А у Міноборони підробка)


І переклад постачання дуже дивний. І податковий номер Міноборони. Коротше, тут швидко зʼясували всі деталі по документам.


Показую, як на одній партії ціна форми перетворюється зі 120 тисяч $ вже на 420 тисяч $, а далі перелік таких поставок.


Ну і далі рахуємо вагу: яка навіть у брутто (тобто з пакуванням та коробками) свідчить, що куртка менше 1 кг… що значно нижче зимової куртки.

Акт 3: Дискусія


Була ще спроба спецефектів, коли Міноборони витягли куртку типу від тієї фірми і типу хотіли показати, що вона зимова.


Але ми швидко зʼясували, що форма з іншої партії. І це не та партія, по якій було заниження ціни. І не та, по якій зараз СБУ веде справу по якості. Та і важить явно більше. Та і перевірити хоч якось, звідки ця форма, неможливо) Коротше, не зайшли спецефекти) Спроба ввести в оману журналістів та депутатів теж)

Закінчилось тим, що далі ми намагалися дізнатися, як людина за межами України підписала в Україні контракт? Або хто вів перемовини? Або чому обрали саме цю фірму? Як пройшла оплата? Чому не знали про дві кримінальні справи? Багато питань)


Але думаю, все це вже матеріали для правоохоронців. В цілому ситуація максимально зрозуміла.


P.S. Замість висновку, даю цитату з судового рішення: «При цьому ОСОБА_6 до моменту виникнення умислу мав сталі зв`язки зі службовими особами Міністерства оборони України та вирішив для реалізації свого умислу використати суб`єкт господарювання, у якому він є засновником та директором, а саме компанію з податковою резиденцією у Турецькій Республіці - «VECTOR AVIA HAVA ARAЗLARY MAKЭNE SANAYЭ VE TЭCARET LЭMЭTED ЮЭRKETЭ» (реєстраційний номер 460753).»

Для розуміння про форму….


Як я говорив, у нас був в розпорядженні цілий ряд документів по поставці. І справжні інвойси, внесені в Турецьку систему e-Arsiv Fatura, і інвойси, по яким типу завезли в Україну

Ось таблиця порівняння ціни



Різниця в три рази. Заробіток тільки на одній поставці (а таких було багато) – десь 300 тисяч доларів.


І це тільки 6-ть партій.