11 октября 2007 23:05

Welcome to Scotland!


У суботу, 13 жовтня у найбільшому місті Шотландії Глазго відбудеться ключовий матч відбірного циклу Євро-2008 для національної збірної України. Напередодні виїзду до мальовничої країни горців Генеральне консульство України в Единбурзі підготувало інформаційну довідку для вболівальників та представників ЗМІ, що мають намір відвідати цей поєдинок.

Загальна інформація

Шотландія

Шотландія разом з Англією, Уельсом та Північною Ірландією утворюють Великобританію. Шотландія розташована в північній частині острова Британія, площа - 78,8 тис. кв.км (приблизно третина загальної площі Британії); населення − 5,1 млн. мешканців (загальна чисельність населення Великобританії станом на 2005 рік становила понад 60 млн. осіб).

Етнічний склад − переважно шотландці (понад 90%), решта − представники інших етнічних груп Великобританії (англійці, ірландці, валлійці) та мігранти з-поза меж Великобританії (індуси, пакистанці інші). Останнім часом різко зросло число представників країн − нових членів ЄС (передусім Польщі, а також прибалтійських країн, Болгарії, Румунії).

Мови − англійська, гельська (володіють близько 10-ти відсотків населення переважно в гірській місцевостях та островах), шотландська (подібна до англійської, але містить великі домішки гельської та французької мов).

Адміністративно Шотландія поділена на 9 регіонів та 3 архіпелаги.

Агропромисловість (тваринництво, вирощування ячменю, сортової картоплі тощо), нові технології (біотехнології, електроніка), газонафтова промисловість (технології видобутку на морському шельфі), експорт віскі − найбільш розвинуті галузі економіки та сфери прибуткової діяльності.

Історично територія Шотландії була заселена піктами; з 2-го по 5-те ст. нашої ери переважна частина − під пануванням римлян; у середньовіччі − наплив ірландців (скоттів) і англів; з 6 ст. − христианізація; з 8 ст. − напади вікінгів; з 9 ст.- об’єднання піктів та скоттів і формування Шотландського королівства; з 13 ст. − війни за незалежність проти Англії (широковідомі персонажі того часу − Вільям Воллес /Хоробре серце/, король Роберт Брюс); з 16 ст. − Реформація; з 1603 − персональна унія з Англією (син Шотландської королеви Мері Яків VI (після коронації − Яків І) був єдиним спадкоємцем Шотландської та Англійської корон і його коронація поклала початок утворенню Великобританії); з 1707 − реальна унія (ліквідація парламенту Шотландії, утворення єдиного парламенту, і, як наслідок, утворення Великобританії); у 18 ст. − т.зв. шотландське просвітництво.

На сьогодні Шотландія має значну автономію. В 1999 року поновлено діяльність шотландського парламенту (однопалатний, 129 членів). Сфери компетенції та законодавчої діяльності − економічний розвиток, освіта, охорона здоров’я, транспорт, професійне навчання, сільське господарство, житлове будівництво, охорона навколишнього середовища (міжнародні відносини, безпека, національна оборона тощо − у компетенції Вестмінстера, Лондона). За результатами парламентських виборів 2007 року найбільш чисельне представництво (47 мандатів) в Шотландському парламенті має Шотландська національна партія, програмною метою якої є здобуття Шотландією повної незалежності.

Шотландський парламент наділений повноваженнями формування уряду на чолі з Першим міністром (прем’єр-міністром Шотландії). За результатами виборів 2007 року в Шотландії сформовано коаліційним уряд меншості (Шотландська національна партія та Шотландська партія зелених, які сформували коаліцію, мають разом менше половини парламентських мандатів).

Щорічний бюджет Шотландії − на рівні 20-ти млрд. фунтів стерлінгів (головні цілі − підйом економіки, зниження рівнів інфляції (1% проти 2,5% у Великобританії) та безробіття (5-6% проти 5%).

Промисловість Шотландії формує розвинуту економіку. Традиційні для минулого галузі важкої індустрії були замінені сучасними, наприклад в сфері електроніки зайнято на 12 тисяч робітників більше ніж на видобутку і виробництві вугілля, сталі та у кораблебудуванні разом узятих. В обробній промисловості найбільш розвинуті біотехнології, електроніка, виробництво комп’ютерів та авіаінженерія.

ВВП − у 2002/2003 рр. − на рівні 8,2% від загальнобританського (73 млрд. фунтів стерлінгів).

Шотландія має привабливий інвестиційний клімат (0,5 млрд. фунтів стерлінгів за дво-трирічний період протягом останніх 10-ти років). Переважно інвестиції з США, але збільшується частка європейських країн.

У сфері освіти традиційно високі показники (пропорційно долі населення найбільша у Великобританії кількість випускників з вищою освітою), що забезпечують високий рівень дослідницьких робіт та розвитку й поширення наукоємного виробництва.

Усі регіони Великобританії, включно з Шотландією, мають незалежні футбольні федерації (асоціації), окреме представництво в рамках міжнародних та європейських футбольних турнірів, проводять окремі національні першості.

Глазго

Глазго, з населенням близько 2 млн. жителів, є найбільшим містом Шотландії і третім по кількості населення у Великобританії (після Лондона та Бірмінгема).

За часів завоювання Британії римлянами поселення на місці Глазго іменувалося Cathures. Вважається, що сучасна назва Глазго сходить корінням до британських мов і означає «зелена лощина» (від злиття кумбрійських слів glas і cau). Перші форми цієї назви — Glasgu (згадується в 1136 році) і Glesgu (після 1175 року). [Менш обґрунтована, але популярніша версія стверджує, що назву місту дав святий Мунго, назвавши засновану ним общину glas gu, тобто «славна сім'я».

Місто розташоване на заході центральної частини Шотландії, на річці Клайд, було засноване в середині VI століття та вважалося одним з важливих промислових, релігійних та освітніх центрів регіону.

За останні 20 років в Глазго відбулась значна диверсифікація економіки: традиційні галузі промисловості (суднобудівництво і важке машинобудування), від яких раніше залежав економічний добробут міста, поступилися сфері послуг (зокрема, розвитку фінансового сектору та біологічних наук, комунікацій, охорони здоров’я, роздрібної торгівлі тощо). Місто входить до числа 20-ти найпотужніших фінансових центрів Європи. Тому Глазго називають ще «комерційною столицею Шотландії».

Глазго було місцем проведення першого в світі міжнародного футбольного матчу, що відбувся 30 листопада 1872 року за участі національних збірних Англії та Шотландії.

Хоча, згідно перепису, переважну більшість міського населення складають шотландці — 89,62%, — Глазго можна назвати найбільш багатонаціональним містом Шотландії. Дві третини населення вважають себе християнами, причому 31,5% від загального числа — прихожани Церкви Шотландії (протестанти), а 29,2% — католики. Трохи менше чверті населення — атеїсти (22,7%). Частки прихильників інших конфесій достатньо невеликі — це 3,1% мусульман, 0,4% сикхів, 0,2% буддистів, 0,2% іудеїв і 0,2% індуїстів.

Погода в Глазго формується під впливом теплих повітряних потоків, спричинених течією Гольфстрім. Тому температури в Глазго вищі, ніж в містах, що розташовані на тій же широті (наприклад, в Москві). Клімат відрізняється помірністю, проте погода достатньо мінлива. Зими теплі й вологі, літо — прохолодне (максимальна температура липня, найтеплішого місяця, зазвичай не перевищує 20°C). Для Глазго характерні західний вітер і підвищена вологість (в порівнянні з іншими регіонами Шотландії).

Важливе місце в економіці міста посідає туризм. Глазго вважається третім по популярності серед туристів містом Великобританії після Лондона та Единбурга.

Найбільшою популярністю користуються такі місця:

- Кафедральний собор Глазго − 13 століття (адреса: Glasgow Cathedral, Castle Street, Glasgow G4 );

- Мистецька галерея Глазго та музей в Келвінгров, в колекції якої є полотна Рембранта, Далі, Моне, Дегаса, Рубенса, Ван Гога, Матіса та інших авторів (адреса: Kelvingrove, Dunbarton Road 100 yards west of Kelvin Way);

- Всесвітньо відома «Колекція Барелла», що містить предмети, подаровані місту сером Увільмом Бареллом. Близько 9 тисяч експонатів, що ілюструють мистецтво різних країн і епох — це роботи майстрів Стародавнього Китаю, Єгипту, Греції та Риму, полотна імпресіоністів, колекція зброї тощо. (адреса: The Burrell Collection, Pollok Country Park, 2060, Pollokshaws Road, Glasgow, G43 1AT);

- Музей транспорту з популярною колекцією трамваїв та локомотивів Глазго (адреса: Museum of Transport, 1 Bunhouse Road, Glasgow, G3 8DP);

- Музей релігійного життя та мистецтва. Єдиний у Великобританії музей, де представлено разом декілька світових релігій (адреса: St Mungo Museum of Religious Life and Art, 2 Castle Street, Glasgow, G4 0RH);

- Галерея сучасного мистецтва (адреса: Gallery of Modern Art, Royal Exchange Square, Glasgow, G1 3AH);

Стадіон

Стадіон «Хемпден Парк» засновано в 1903 році. Двічі − у 1970-х та у 1990-х роках стадіон було серйозно переконструйовано. Сьогодні це − сучасний спортивний комплекс, який вважається 5-ти зірковим стадіоном за класифікацією UEFA. Місткість національного шотландського стадіону «Хемпден Парк» − 52 063 тисячі глядачів.

Корисна інформація

Різниця у часі між Шотландією та Україною становить плюс 2 години (час початку матчу 15-00 за місцевим або 17-00 за українським часом).

Грошовою одиницею Великобританії є британський фунт стерлінгів. Приблизний обмінний курс: 1 фунт − 2 долари США або 10 українських гривень. Британський фунт стерлінгів є єдиною валютою, що приймається для оплати товарів і послуг на території Великобританії.

Пункти обміну валют, як правило, розташовані винятково в банках. Шотландські банки наділені повноваженнями випуску шотландських банкнот британських фунтів стерлінгів. Попри те, що вартість зазначених шотландських банкнот є повністю тотожною британським і вони вільно приймаються для розрахунку на всій території Великобританії, українські банківські установи та обмінні пункти або не приймають їх, або приймають для обміну за значно заниженим курсом.

Система розрахунку платіжними картками є широко розповсюдженою. Використання платіжних карток, пов’язаних з відкритими в Україні рахунками в доларах США чи українських гривнях може бути пов’язане з нарахуванням додаткових зборів з боку банківських установ, які їх видали.

На всій території Великобританії діє заборона на паління в громадських місцях.

Напруга електричної мережі Великобританії − 220-240 V, частота − 50 Hz. З огляду на конструкцію британських розеток українські електричні прибори можуть використовуватися лише з перехідником.

Безпека

Слід також відзначити, що в Шотландії поширена практика надмірного вживання алкоголю, що супроводжується побутовими сутичками.

Поліція у Великобританії користується довірою населення та тісно співпрацює з місцевими громадами. Загальна практика поліції − уникати візуалізації своєї присутності в громадських місцях. Разом з тим, поліція оперативно реагує на будь-які правопорушення.

Вимоги безпеки під час футбольного матчу регламентуються УЄФА.

Спиртні напої, вибухонебезпечні чи легкозаймисті речовини на стадіоні категорично заборонені. Порушення цієї заборони може мати наслідком вилучення вболівальника зі стадіону.

Представники Шотландської футбольної асоціації попереджають, що вихід зі стадіону в перерві матчу заборонено. Під час перебування на стадіоні вболівальникам необхідно зберігати вхідні квитки, а представникам ЗМІ та членам делегації України необхідно мати при собі видані шотландською стороною акредитаційні документи.

У фойє сектору для українських вболівальників стадіону розташовані окремий кафетерій та туалет.

При виникненні проблемних питань чи потреби отримання правової допомоги рекомендуємо звертатися до представників Генерального консульства України, які перебуватимуть в Глазго 12 та 13 жовтня 2007 року.

За домовленістю із представниками поліції та службою безпеки стадіону, при виникненні потреби, українським вболівальникам надаватиметься допомога з метою зв’язатися з представниками консульства.

Інформація про Генеральне консульство України в Единбурзі:

Consulate General of Ukraine in Edinburgh
(регіон відповідальності − Шотландія та Північна Ірландія)
8 Windsor Street
Edinburgh EH7 5JR, Scotland, UK
Тел. 0131 556-0023
(при наборі номеру з України 8 10 44 131 556-0023)
Факс. 0131 557-3460
(при наборі номеру з України 8 10 44 131 557-3460)
Електронна пошта − [email protected]

Яременко Богдан Васильович
Генеральний консул
Мобільний телефон − 078 10895557
(при наборі номеру з України 8 10 44 78 10895557)

Пантус Віталій Васильович
Консул

Мобільний телефон − 077 66652944
(при наборі номеру з України 8 10 44 77 66652944)

Телефон екстреної допомоги (поліція, пожежна охорона, невідкладна медична допомога, служба порятунку, служба берегової охорони) на усій території Великобританії − 999 або 112.

Генеральне консульство України в Единбурзі