25 апреля 2007 00:01

Стадионы ЕВРО - не только для игры


Одна з необхідних умов якісного проведення Євро-2012 – наявність комфортних сучасних стадіонів. Капіталовкладення в будівництво чи реконструкцію арен вимірюються сотнями мільйонів євро, тож віддача повинна бути максимально ефективною. Всі стадіони, які готуватимуться до чемпіонату континенту, будуть розраховані не лише на проведення футбольних матчів, а стануть багатофункціональними спортивними, рекреаційними, культурними і торгівельними центрами, які відіграватимуть важливу роль у соціальному та громадському житті міст.

КИЇВ
Проекту реконструкції НСК «Олімпійський» іще немає, однак, за словами директора комплексу Валерія Бугая, до кінця 2010 року стадіон буде готовий до прийому Євро-2012. Наразі готова лише передпроектна документація, на базі якої й замовляють проект – узгодити зі всіма інстанціями його мають протягом півроку. Стадіон залишиться легкоатлетично-футбольним. Замість нинішніх 83 тисяч його місткість зменшиться до 77 за рахунок побудови VIP-ложі. Іншою буде система освітлення, встановлять нові електротабло, трибуни вкриють дахом. Зовні будуть підтрибунні приміщення по всьому периметру стадіону, в них розташуються VIP-зони, кафе, ресторани, фан-клуби... Загальна вартість реконструкції – близько 100 млн. євро. В тендерній заявці Київ гарантує будівництво нового стадіону. Однак це питання поки що зависло в повітрі. Володимир Фадомов, виконуючий обов’язки начальника головного управління фізкультури та спорту міськради, стверджує, що навіть землю під будівництво ще не виділено. Згідно одного з проектів, 60-тисячна арена вартістю близько 200 млн. євро може з’явитися на місці іподрому. Проте нині навіть не відомо, з яких джерел фінансуватиметься такий масштабний проект.

ДНІПРОПЕТРОВСЬК
Першим, хто презентує громадськості стадіон, на якому пройдуть матчі Євро-2012, стане Дніпропетровськ. Відкриття 30-тисячної арени вартістю близько 40 млн. євро (проект фінансується власником ФК «Дніпро» Ігорем Коломойським) планується вже у вересні поточного року, на День міста. Проект втілюється в життя німецькою компанією Hochtief, яка нині займає перше місце в світі за обсягом будівельних робіт громадянських об’єктів. Новий стадіон чимось нагадує домашню арену німецької «Боруссії» (Менхенгладбах). Всі місця для глядачів будуть вкриті прозорим навісом, встановленим на металічних конструкціях. І, звісно, на стадіоні будуть розташовані ресторани, буфети, торгівельні точки, офіси, клубний музей – словом, все, що має зробити перебування на стадіоні максимально комфортним.

ДОНЕЦЬК
Одним із вагомих козирів українсько-польскої заявки було те, що, не очікуючи результатів тендеру, футбольний клуб «Шахтар» почав зведення ультрасучасної п’ятизіркової арени на 50 тисяч місць (загальна вартість оцінюється у 250 млн. доларів). Після відкриття в травні 2008 року стадіон зможе претендувати на проведення матчів будь-якої категорії складності, включаючи фінальні поєдинки Кубку УЄФА та Ліги чемпіонів. Будівництво арени йде згідно з графіком, виконано вже 45% всіх будівельних робіт. Без усіляких сумнівів, стадіон «Шахтар» стане справжньою окрасою не лише парку Ленінського комсомолу, а й усього Донецька.

Ще одним стадіоном Євро-2012 буде РСК «Олімпійський», реконструйований у 2003 році. Хоча він і відповідає більшості вимог УЄФА, для євро-баталій його необхідно модернізувати. Головні вимоги – збільшити кількість місць до 35 тисяч і накрити трибуни дахом. Нині триває розробка проекту, відбір підрядника та затвердження кошторису.

ЛЬВІВ
Стадіон «Україна», на якому виступають «Карпати», неможливо реконструювати так, аби він повністю відповідав усім вимогам УЄФА для проведення Євро-2012. Відтак міська влада дала гарантії, у випадку перемоги в тендері, побудувати нову арену. Нині існує лише презентаційний проект 40-тисячної арени вартістю 40-50 млн. євро (його розробляла все та ж фірма Hochtief). Щоправда, вже відомо, що вона будуватиметься на вулиці Стрийській. Планується, що нова спортивна споруда зводитиметься за кошти інвесторів, однак земельна ділянка залишиться коммунальною.

ОДЕСА І ХАРКІВ
За словами президента Федерації футболу України Григорія Суркіса, якщо резервні міста не на словах, а ділом доведуть своє бажання прийняти Євро-2012, включаючи, зрозуміло, й реконструкцію стадіонів згідно з вимогами УЄФА, він клопотатиме перед УЄФА про переведення Одеси й Харкова до основного списку міст-організаторів.

ДО РЕЧІ
Згідно з попереднім календарем, наданого до УЄФА в заявці України та Польщі, Київ, Донецьк, Дніпропетровськ і Львів приймуть по три матчі групового турніру. Окрім того, в Донецьку пройдуть чвертьфінал і півфінал, а в Києві – чвертьфінальна зустріч та фінал. Загалом на матчі Євро-2012 може бути продано 1 557 505 квитків (з них на «українські» поєдинки – 836 тисяч). Це на 37% більше, аніж запропонували Бельгія та Нідерланди у 2000 р., на 47% – аніж Португалія у 2004 р., і на 37% більше від місткості стадіонів Австрії та Швейцарії, господарів Євро-2008.