25 мая 2014 10:53

Юрий ДЯЧУК-СТАВИЦКИЙ: "Следующий чемпионат обязательно состоится и станет более украинским"

Заслужений тренер України Юрій Дячук-Ставицький підбив підсумки чемпіонату 

— Що в підсумковій таблиці Вас дивує, а що є прогнозованим?

— Загалом чемпіонат був цікавим. Зважаючи на ситуацію в країні, можна сказати: слава Богу, що цей чемпіонат узагалі відбувся. Цей сезон був одним із найцікавіших. Одразу чотири клуби претендували на перше місце: «Шахтар», «Дніпро», «Металіст» і «Динамо». Була цікава ситуація з «Дніпром», який, на жаль, провалив кінцівку сезону й не зміг посісти перше місце.

Щиро кажучи, розподіл місць нагорі турнірної таблиці для мене не був несподіваним. «Динамо» посіло третє місце, а могло опуститися ще нижче, якби керівництво своєчасно не замінило тренера. Дуже потішив молодий наставник Сергій Ребров. Попри відсутність досвіду, під його керівництвом «динамівці» здобули кубок. Однозначно, з ним наступного сезону кияни боротимуться за золоті медалі.

— Які команди Вам іще сподобалися? 

— Цікаво виглядала луганська «Зоря» під керівництвом Юрія Вернидуба. Луганчани посіли сьоме місце й не потрапили в Лігу Європи. Але незрозуміло, чи допустять до єврокубків донецький «Металург», тому «Зоря» має шанс спробувати свої сили на міжнародній арені. 

Щодо інших команд, то дуже здивувала слабка гра «Таврії» та «Волині». Лучани непогано розпочали сезон, але в другому колі без Віталія Кварцяного програвали всім. «Таврія» могла в останньому турі врятуватися від пониження в класі. Тоді б вилетів запорізький «Металург». Утім, на підставі кількості очок, яку набрали ці команди, можна констатувати серйозні проблеми в обох.

Дуже тішить, що цього сезону з’явилося багато молодих тренерів: у «Динамо», «Металісті», «Ворсклі». Плеяда молодих наставників потроху витіснятиме таких фахівців, як Ніколай Костов. Я його критикував через роботу в «Карпатах», де він ніяк себе не проявив. Так само безнадійно цей тренер попрацював у «Таврії». Впевнений, треба давати дорогу нашим молодим фахівцям, а не шукати когось за кордоном. До слова, незрозуміло, хто тренуватиме «Шахтар». Подейкують, Мірча Луческу хоче працювати в Туреччині, оскільки в Донецьку він уже багато років і повинен щось змінити. Невідомо також, чи залишиться в «Дніпрі» Хуанде Рамос. Хотілося б, щоб у цих колективах працювали українці. Також утішений, що багато молодих українських футболістів почало грати у своїх командах.

— Друге місце «Дніпра» — це наслідок проблем «Динамо» та «Металіста» чи прогресу дніпропетровців?


— «Дніпро» — дуже цікава команда. І якби не цей спад, коли вони програли тричі поспіль... «Дніпряни» гідні грати на рівні «Шахтаря», «Динамо» та «Металіста».

— Що зробив із «Динамо» Сергій Ребров?

— Він знає англійську, працював в Європі, їздив на стажування в Англію, Голландію, Іспанію. С. Ребров постійно вчився, працював над собою. Він належить до тренерів нової формації, які послуговуються в роботі сучасними методами. Наставники мого покоління — ті, кому 60 і більше, — потроху відходять убік. Тепер, щоб досягнути успіху в роботі, потрібно їздити на стажування в Європу, переймати досвід у хороших тренерів. Сергієві Реброву з кожним матчем удавалося поліпшувати гру «Динамо». А у фіналі чемпіонату кияни в першому таймі повністю перевершили «Шахтар». У цьому величезна заслуга їхнього наставника. Він створив нормальний мікроклімат у команді. Недарма легіонери просили Ігоря Суркіса залишити тренером саме Сергія Реброва.

— На яку оцінку заслужили «Карпати»?


— З огляду на складну ситуацію в клубі, коли команда суттєво змінилася, можна вважати виступ львів’ян позитивним. Хоча, 11-те місце — не для «Карпат». Але загалом львів’яни відіграли нормально. Єдине погано, що впродовж чемпіонату «зелено-білі» мало використовували молодих українських гравців. Якби більше залучали молодь, то посіли б те саме місце, але водночас награли б кількох перспективних футболістів, які знадобилися б наступного сезону.

— Маєте побоювання, що наступний чемпіонат не почнеться вчасно?

— Дехто взагалі каже, що наступного чемпіонату не буде. Це неправда, він обов’язково відбудеться. І почнеться вчасно. Впевнений, що він буде ще цікавішим, адже ще більше команд боротиметься за місця на вершині. А ситуація в країні піде на користь нашому футболу. Легіонери сумнівного рівня поїдуть від нас, і клуби більше довірятимуть своїй молоді. Тому наш чемпіонат стане більш українським.

— Можливо, з огляду на фінансові проблеми групи клубів, варто проводити турнір з 12 командами?


— У найцікавіших європейських першостях виступають 16, 18, а то й 20 команд. Чемпіонат має бути насиченим. В Європі клуби проводять близько 70 ігор. А наші команди — 30 матчів. Цього замало для розвитку футболістів. Тому, вважаю, в Прем’єр-лізі повинно бути не менше ніж 16 колективів.

— А де ж їх набрати? Клуби з низу турнірної таблиці переживають фінансові проблеми, з першої ліги охочих підвищитися в класі небагато…


— Дуже складна ситуація свого часу була в Польщі, в деяких інших країнах. Потрібно, щоб держава всерйоз узялася за розвиток футболу. Клуби не повинні залежати від одного олігарха. Команди, особливо в першій та другій лігах, мають бути муніципальними, залучати якомога більше різних інвесторів, уболівальники повинні підтримувати своїх улюбленців. І час опуститися на землю, годі платити захмарні зарплати. У першій та другій лізі вже повернулися до адекватних сум, те саме має відбутися і в елітному дивізіоні.