2 октября 2011 13:50

Львов не успеет к первому экзамену Евро-2012?

15 листопада австрійська футбольна збірна грає проти національної команди України. Місце зустрічі - новий стадіон у Львові, одна із чотирьох українських арен Євро-2012. Але там, де невдовзі котитиметься м'яч, ще й досі інтенсивно гудять бульдозери та працюють будівельники.

Президент УЄФА Мішель Платіні під час свого короткого візиту в Україну висловився дипломатично: у Львові помітно великі зрушення, однак проблеми ще існують. Незалежні експерти у Європі продовжують висловлювати серйозні сумніви щодо того, чи встигне Україна з графіком підготовки до Євро. Адже існує ціла низка недопрацювань.

Матіас Брандт вважає, що у другій найбільшій за територією країні Європи, після Росії, культура у сфері послуг вимагає кардинального покращення. Експерт з питань маркетингу Німецького товариства міжнародної співпраці (GIZ) протягом двох років мешкає в Україні, консультуючи її в іміджевих кампаніях напередодні Євро-2012.

Щоб, наприклад, допомогти пивній культурі в Україні, GIZ в якості консультанта запросило Мішель Дізель з професійного училища з-під Зальцбурга. Фахівець з гастрономії та колишня "Міс Австрія", стоячи на розливі пива у традиційній баварській сукні дірндлі, дає поради бармену Ростиславу Савчаку.

Вона каже, що не хоче бути надто повчальною. "На інгредієнтах тут добре знаються",- розповідає експерт із гастрономії Мішель Дізель. Однак, наприклад, у питаннях технічного обслуговування охолоджувальних пристроїв вона вбачає потребу вдосконалення.

Напівфабрикат "Арена Львів"

Зовсім інший клопіт у відповідальних за будівництво львівського стадіону. Оскільки за вісім місяців перед стартом Євро у червні 2012-го львівська арена перебуває в процесі добудови, її зовнішні контури ледь вгадуються, не кажучи вже про асфальтування під'їзних доріг. Попри це, Володимир Онищук переконаний, що офіційний графік буде дотримано. "Наприкінці жовтня – офіційне відкриття. До цього терміну ми прив'язані, і альтернативи немає."

Онищук повинен демонструвати оптимізм, адже він є державним наглядачем проекту будівництва стадіону та перебуває в цейтноті. Представник GIZ Матіас Брандт оцінює ситуацію інакше: так, в загальних рисах Євро-2012 функціонуватиме. Але щодо львівського стадіону він налаштований скептично: "Для перших прогонів готовність є достатньою, але коли 15 листопада приїдуть австрійці, їм доведеться, напевно, одягати гумові чоботи."

Брак готельних місць

Країні бракує не лише якісних доріг, але й можливостей для розміщення іноземних футбольних фанів. За даними GIZ, на 1 тисячу мешканців в Україні припадає менше двох готельних місць. Для порівняння: у Польщі - 24 місця, в курортних країнах на кшталт Італії – 35 й більше.

Свято пива та м'яча Євро-2012, за словами Матіаса Брандта, є гігантським шансом для України модернізувати свою занедбану інфраструктуру. Завдяки цьому "країна із 50 мільйонами мешканців могла б постати на карті світу з усіма її позитивними аспектами: мальовничою природою, корисними копалинами та промисловим капіталом".

Наступним кроком, у середньостроковій перспективі, як сподіваються в Україні, стало б залучення іноземних інвесторів та тісніші торговельні відносини з ЄС, твердить Брандт.

Бармен Ростислав також очікує багато позитивів від чемпіонату Європи для свого рідного Львова. Він, звичайно ж, уболіває за українську збірну, але насамперед - за львівські "Карпати". Це найкращий клуб світу, говорить 23-річний хлопець. Львівський клуб грає на власному стадіоні. Він хоча й старий, але принаймні не в стані будівельного майданчика.