28 лютого 2009 14:18
6

"Динамо" - "Металлист". Первое официальное противостояние

Уже сейчас можно говорить об успешном выступлении украинских клубов в розыгрыше Кубка УЕФА (в последнем в истории, в следующем сезоне этот турнир сменит Лига Европы). Напомним, что ранее высшим достижением украинских команд в союзное время был выход в 1/8 финала этого турнира киевского «Динамо» (сезоны 1973/74, 1979/80, 1989/90), донецкого «Шахтера» (1976/77), днепропетровского «Днепра» (1985/86); в период независимости Украины – «Шахтер» выходил также в 1/8 финала (сезоны 2004/05, 2006/07).

Сейчас уже ясно – как минимум, одна из украинских команд будет выступать в четвертьфинале. Это произойдет, т.к. по воле кубкового жребия в 1/8 финала будет своеобразное украинское дерби – выход в следующий раунд будут оспаривать «Динамо» и «Металлист». Впервые эти команды встретились в официальных турнирах в марте 1973-го также в кубковом турнире – в 1/16 финала Кубка СССР. В преддверии еврокубковых поединков лидеров чемпионата Украины вспомним ту страницу истории…

«Металлист» (Харьков) – «Динамо» (Киев) – 0:3 (0:0)
15.03.1973. Севастополь. Стадион «Чайка». 2 градуса. 10000 зрителей
Судьи: В.Липатов, Ю.Черников (оба – Москва), В.Полонский (Каменск).
«Металлист»: Савченко, Марченко, Аристов, Поллак, Толстой, Аптерман (Лобас, 83), Шопин, Коновалов, Панков (Харчук, 83), Розальев, Борисенко. Тренер – Юрий Войнов.
«Динамо»: Самохин, Дамин, Фоменко, Доценко, Решко, Трошкин, Мунтян (Буряк, 70), Пузач, Колотов, Веремеев, Блохин (Семенов, 70). Тренер – Александр Севидов.
Голы: 0:1 Колотов (60), 0:2 Блохин (67), 0:3 Пузач (71).

Київські динамівці вперше виступали в Севастополі в офіційному матчі. Природно, що трибуни стадіону «Чайка» були заповнені вщерть. Господарем поля був харківський «Металіст», але господарювали на ньому віце-чемпіони країни, які невпинно атакували протягом усього ігрового часу. Вже до перерви кияни, для яких кубковій матч був останньою репетицію перед поїздкою в Мадрід, мали принаймні три стовідсоткові нагоді для відкриття рахунку. Але, як і 7 березня в Одесі, спортивне щастя відверталося од них. На 13-й хвилині Веремєєв подаючи корнер так закрутив м’яч, що він, здавалося, без сторонньої допомоги влетіть у дальній кут, але Толстой ліквідував небезпеку. На 31-й хвилині Савченко дістав безнадійний м’яч, спрямований у ворота стопером динамівців Фоменком, котрий підключився до атаки. Незабаром свій знаменитий ривок здійснив з глибини поля Колотов. Він обійшов чотирьох харківських захисників, але Савченко витягнув м’яч, пробитий у «дев’ятку».
У такому ж плані події розгорталися і після перерви, Харківські захисники, які перші 45 хвилин, досить вдало підбивали атаки суперників, втомилися і вже не змогли витримати бурхливого наступу динамівців. Ще до того, як кияни відкрили рахунок, м’яч двічі ледве не побуває у воротах «Металіста». Та в першому випадку Блохін (він, до речі, зіграв не дуже впевнено) не влучив у ціль, а удар Веремєєва парирувала стійка.
Фатальною для харків’ян виявилась 60-а хвилина. Мунтян, виконуючи штрафний удар, просто відкотив м’яч Колотову, котрий відразу вдарив по цілі. Савченко, закритий «стінкою» своїх партнерів, був безсилий врятувати становище. Через 7 хвилин Мунтян увірвався і штрафний майданчик «Металіста». Здавалося, що він сам завдасть завершального удару. Та півзахисник зорієнтувався і дав пас Блохіну, котрий перебував на кращій для удару позиції, І рахунок зробився 2.0. А на 71-й хвилині після прострілу Блохіна Пузач, який, раптово з’явився біля воріт, довів рахунок до 3:0.
Київські динамівці провели зустріч добре, в хорошому атакуючому стилі. Щодо харків’ян, то їм у самовідданості, приміром, не відмовиш, але різниця в класі, звичайно, далася взнаки. Якихось особливих загроз динамівським воротам гравцям «Металіста» створити не вдалось хоча такі спроби й робилися.

«Спортивна газета»

Вчора до участі у всесоюзному кубковому турнірі приєдналася ще одна група команд. Серед них були і київські динамівці. Щоправда, віце-чемпіонам дещо не поталанило з кубковим стартом: спочатку матч було призначено на 15 березня, потім дату змагання в зв’язку з погодними умовами Федерація футбола перенесла на день пізніше. Зрештою, матч усе-таки; відбувся 15 березня, але не в Сімферополі, де стадіон вкрито товстим шаром снігу, а в іншому місті Криму – Севастополі.
Суперниками київських майстрів шкіряного м’яча були вчора футболісти харківського «Металіста». У цієї команди, яка в різні роки, але під іншими назвами («Динамо», «Локомотив», «Авангард») виступала у вищій лізі, цікавий спортивний паспорт. Досить сказати, що кращий клуб Харкова був одним із фундаторів вітчизняного футбола, не раз успішно виступав на міжнародній арені. З харківської команди ще в 30-і роки запрошували гравців до збірної Радянського Союзу.
До 1963 року футбольний Харків був представлений своєю командою у вищій лізі. Та, залишивши її в тому ж сезоні, харківські футболісти ось уже десятий рік прагнуть знову повернутися до першого ешелону вітчизняного футбола. На жаль, харків’янам не вдається здобуте бажану путівку: в команді часто змінюються тренери, немає хорошого резерву. Тільки цим можна пояснити невдачі цього колективу, який торік зайняв у першій трупі класу «А» лише шістнадцяту сходинку турнірної таблиці. В новому сезоні «Металіст» стартував вдало. Харків’яни у двох матчах з кемеровським «Кузбасом» – також командою першої групи – здобули право виступати в 1/16 фіналу Кубка СРСР. Для динамівців Києва вчорашній матч із харківськими спортсменами був не просто стартовим кубковим поєдинком. Команді, яка через шість днів має вийти на поле мадридського стадіону, щоб удруге зустрітися з «Реалом», поєдинок з «Металістом» повинен був допомогти «відшліфувати» свою майстерність. Спочатку зауважимо, що кубкові шляхи київських і харківських футболістів вперше схрестилися в 1945 році в столиці України (Речь идет о матче 1/16 финала Кубка СССР между «Динамо» и харьковским «Локомотивом». В той игре в сентябре 1945-го динамовцы в Киеве уступили 0:2. Прим.Claude). І ось майже через три десятиріччя на цій же стадії турніру – в 1/16 фіналу – знову зійшлися дві популярні команди нашої республіки.
Про хід поєдинку, який відбувався на севастопольському стадіоні «Чайка», кореспонденту «Київської правди» повідомили по телефону. На цю гру динамівці вийшли майже тим же складом, яким вони виступали проти «Реалу». Весь перший тайм проходив у безперервних атаках киян, але захисний «бетон» харків’ян до перерви зламати динамівцям не вдалося. А можливості для цього були: двічі в найвигідніших ситуаціях не зумів забити гол Блохін, влучив у штангу Веремєєв, а м’яч, спрямований Колотовим у «дев’ятку», перехопив голкіпер Савченко. У другому таймі вияви, нарешті, знайшли шляхи до воріт «Металіста». Вперше це сталося на 60-й хвилині. Діставши право на штрафний удар, Мунтян відпасував м’яч Колотову, і той відкрив рахунок. Після цього динамівці мали дуже багато можливостей для взяття воріт. Особливо це стосується Блохіна, який принаймні разів п’ять опинявся віч-на-віч з воротарем. Свій гол зрештою Блохін забив на 67-й хвилині. Остаточний рахунок матчу встановив Пузач – 3:0. Вчорашню «репетицію» київського «Динамо» перед зустріччю з «Реалом» загалом слід вважати вдалою (Речь идет о подготовке «Динамо» к матчу Кубка Чемпионов. Прим.Claude). Хотілося б тільки, щоб удари динамівців по воротах були більш точними.

Л.Гальченко, «Київська правда»

«Динамо» (Киев) – «Металлист» (Харьков) – 3:0 (1:0)
01.04.1973. Киев. Стадион «Динамо». 13 градусов. 20000 зрителей.
Судьи: М.Рубенис (Рига), Ю.Якобсон, А.Буров (оба – Ленинград).
«Динамо»: Рудаков (Самохин, 84), Дамин, Фоменко, Матвиенко, Доценко, Трошкин, Мунтян, Пузач (Семенов, 46), Буряк, Веремеев, Блохин. Тренер – Александр Севидов.
«Металлист»: Савченко, Гунько (Демченко, 57), Аристов, Поллак, Толстой, Харчук, Шопин, Аптерман (Марченко, 46), Розальев, Гороза, Панков. Тренер – Юрий Войнов.
Голы: 1:0 Пузач (4), 2:0 Мунтян (77), 3:0 Блохин (84).

І повторний матч 1/16 фіналу розиграшу Кубка СРСР київські динамівці виграли у харківського «Металіста» з тим же самим рахунком 3:0. Що ж, клас є клас.
На 4-й хвилині Матвієнко здійснив затяжний рейд. Він дійшов з м’ячем до лінії воріт і зробив простріл у воротарський майданчик. Савченко схопив м’яч, але він вислизнув у нього з рук. Пузачу нічого не лишилось, як відкрити рахунок.
Ще два м’ячі кияни забили в другій половині. Після того, як стійка відбила удар Блохіна, динамівці по-хокейному «вперли» харків’ян в їхньому штрафному майданчику і протягом, напевно, 45 секунд не випускали. їх звідти, поки Мунтян не знайшов щілини в захисті «Металіста» – 2:0. Це було на 77-й хвилині, а на 84-й Блохін, діставши хорошу передачу від Семенова, обіграв харківського захисника, потім воротаря і надіслав м’яч у порожні ворота – 3:0.
У цьому матчі ми побачили незвичне розташування динамівських гравців. Воно мало умовно такий вигляд: 1-3-2-3-2. Роль «чистих» захисників виконували Дамін, Фоменко Матвієнко, Доценко і Трошкін були опірними півзахисниками, Мунтян, Буряк і Веремєєв диригували нападом, а Пузач і Блохін діяли попереду. Робити якісь висновки щодо тактики киян після однієї гри не можна, але те, що команда знову шукає нестандартні тактичні рішення, заслуговує на увагу.
Динамівцям слід закинути за погане виконання довгих передач. Приміром, один Пузач шість разів намагався для прискорення атаки застосувати цей прийом, але щоразу м’яч перехоплювали харків’яни.
І ще одне. В останньому номері щотижневика «Футбол-Хоккей» суддя К.Кравченко пише: «Треба зазначити, що наші команди стали частенько «страждати» а міжнародник матчах, які проводять іноземні арбітри. Чи не тому, що у внутрішніх, домашніх матчах їм занадто багато прощають свої судді. Позавчора один з харківських захисників схопив у своєму штрафному майданчику Блохіна, не даючи йому вийти на позицію для удару. Згідно з футбольним законом – пенальті! Однак свисток судді Л.Рубеніса мовчав. Коментарів, здається, не треба.

Л.Каневський, «Спортивна газета»

Сталося так, що, провівши міжнародні матчі з мадридським «Реалом», стартувавши в розиграші Кубка СРСР кілька тижнів тому, динамівці Киева мали «відзвітуватися» перед своїми прихильниками в столиці України з деяким запізненням. На 1 квітня була призначена повторна зустріч з харківським «Металістом» в 1/16 всесоюзного кубкового турніру. Нагадаємо спочатку, що перше змагання, яке відбувалося на севастопольському стадіоні, принесло успіх нашим землякам з рахунком 3:0. Цей виграш перед від’їздом киян до Мадріда дозволяв сподіватися на те, що динамівці близькі до своєї спортивної форми. Та, як відомо, в другому поєдинку з «Реалом» київські футболісти зазнали прикрої невдачі. І от – футбольна прем’єра на затишному стадіоні «Динамо». Тепла погода сприяла змаганню.
На трибунах було тісно: подивитися матч прийшли десятки тисяч глядачів. Насамперед, слід сказати, що тренери динамівської команди зробили висновок після програшу в Мадріді. В захисній ланці здійснені істотні конструктивні зміни. Місце одного із центральних стопперів замість Решка зайняв Трошкін, який досі непогано грав у лінії півзахисту. На флангах оборони тепер гратимуть Дамін і Матвієнко, а в середню лінію переведено Доценка.
«Яка мета цих змін?» – поцікавилися ми у тренерів. «Вважаю, що на сьогодні оборона команді – найбільш «вузьке місце», – відповів О.Севидов. – Враховуючи це, було вирішено зміцнити її. До того ж, як помітили глядачі, Доценко не виконуватиме суто захисних функцій. Він має активно допомагати форвардам. Гадаю, що ця «реконструкція» дозволить команді посилити свій потенціал».
Київські динамівці перевірили надійність своїх тилів у змаганні з не дуже сильним суперником —– харківським «Металістом». І все ж гравцям оборони «Динамо» на вдалося ще знайти повного взаєморозуміння: для цього потрібен час. Але поява досвідченого турнірного бійця Трошкіна в захисті, безумовно, була корисною.
Матч проходив при територіальній перевазі господарів, У першому таймі біля воріт харків’ян часом збиралися майже всі футболісти обох команд. Гості самовіддано і вперто стримували наступ віце-чемпіонів. Але незважаючи на це, кияни могли забити гол не раз і не два. Та з вигідних позицій не влучали у ворота і Блохін, і Веремєєв, і Пузач. Останній, зрештою, виправив свої помилки і відкрив рахунок. Проте єдиний м’яч, який побував до перерви в сітці воріт «Металіста», не відображав співвідношення сил суперників. Другий тайм мало чим відрізнявся від першого. Та стало помітним, що харків’яни намагаються організувати наступ і на ворота Рудакова. Щоправда, гості робили це якось невпевнено, прагнули обстрілювати динамівську фортецю здалеку. Успіху це їм не принесло.
В свою чергу, кияни, посиливши темп гри, раз у раз з’являлися на штрафному майданчику «Металіста». Але з багатьох вигідним моментів для взяття воріт були використані тільки два. Другий гол у ворота гостей забив Мунтян, а остаточний рахунок зустрічі встановив Блохін. Матч закінчився з таким же результатом, який був зафіксований у першому кубковому матчі цих команд, – 3:0.

Л.Гальченко, «Київська правда»

Claude, Спасибо за материал!

"Воно мало умовно такий вигляд: 1-3-2-3-2. Роль «чистих» захисників виконували Дамін, Фоменко Матвієнко, Доценко і Трошкін були опірними півзахисниками, Мунтян, Буряк і Веремєєв диригували нападом, а Пузач і Блохін діяли попереду".

Кстати, будет забавно, если в первом матче "Динамо" как и 26 лет назад будет играть в три защитника)

Браво! нравятся мне такие коллекционеры.От себя,если есть в архиве-о высшем достиженние "Металлиста" в кубки СССР,хотелось бы прочитать тоже,я тогда был на соревнованиях в Харькове,и помню,что гуляли тогда там не по-детски
Зачет!!!
Не секрет. Из моего личного архива
Claude, браво! Откуда информация, если не секрет?)