Найгірші трансфери АПЛ: топ провалів за останні роки
АПЛ витрачає мільярди на гравців, але не всі трансфери вдались. Огляд найбільших провалів – від Шевченка до Лукаку.
Найбільші трансферні провали Прем'єр-ліги Англії
Жоден трансферний ринок у футбольному світі не може похизуватись такою ж капіталізацією, як в АПЛ. За останні п'ять років клуби Прем'єр-ліги витратили на нових футболістів понад 12 мільярдів євро – більше, ніж Серія А, Бундесліга та Ліга 1 разом узяті. При цьому вони ще й продали на 5,6 млрд, зберігаючи лідерство за цим показником.
Звісно, 6-мільярдний негативний фінансовий баланс вражає уяву, але острів'яни з легкістю покривають ці витрати. Як наслідок, англійське трансферне вікно залишається головним двигуном змін у світовому футболі, задаючи тренди в ціноутворенні, стратегіях клубного розвитку та в інвестиційних моделях.
Навіть такі чемпіонати, як Бундесліга чи французька Ліга 1, зробили ставку на виховання молоді з метою подальшого продажу. Більшість їхніх клубів не здатна конкурувати з АПЛ за підписання суперзірок. Поступово весь футбольний світ перетворюється на фабрику для потреб АПЛ – одні країни постачають сировину (таланти), а інші її обробляють (розвивають) та по завищеній ціні продають в Англію.
Дорогі трансфери не завжди є вдалими
Великі фінансові потоки не гарантують успіху на полі. Це – універсальний футбольний закон, який не в змозі подолати навіть АПЛ з її найкращими тренерами, аналітиками та скаутами. Британці зі своїм небажанням рахувати гроші особливо часто обпікались на трансферах.
Одним із найбільш сумних прикладів став приїзд Андрія Шевченка у Челсі. За форварда у 2006 році заплатили 30,8 млн фунтів (43,8 млн євро), що з урахуванням інфляції дорівнює нинішнім 215,6 млн – тобто, у 2025-му українець коштував би дорожче за Неймара. Лондонці провели найкоштовніший трансфер у футбольній історії, однак за два сезони Шевченко забив всього 9 голів. Після невдалої оренди в Мілані наша легенда повернулась у Динамо вільним агентом.
Ця історія нічому не навчила лондонців. У 2020 році "сині" повернули Ромелу Лукаку, якому вдалося забити 47 голів за два роки в Серії А. Челсі заплатив Інтеру 113 мільйонів євро – і отримав всього 8 голів у 26 матчах АПЛ. До того ж бельгієць спричинив скандал, публічно висловлюючи невдоволення клубом.
Вже у наступному сезоні нападника відправили в оренду Інтеру, а потім в Рому – правом викупу там не скористались. Відбивши з оренд всього 13 мільйонів євро, Челсі таки продав нападника в Наполі за 30 млн.
До списку коштовних трансферних провалів часто вносять Поля Погба. У 2016 році Манчестер Юнайтед побив світовий трансферний рекорд, заплативши Ювентусу 105 мільйонів євро – втім, французький півзахисник зовсім не виправдав очікувань.
У Поля були яскраві моменти, а статистика і зараз виглядає непогано (39 голів і 48 асистів у 233 матчах). Втім, лишень у сезоні 2018/19 Погба зміг забити більше 6-ти м'ячів у чемпіонаті, а в останні три роки у АПЛ він провів всього 5 голів. Погба дуже сильно критикували за рівень гри, а він продовжував бісити фанів зачісками та богемним стилем життя. Витрат на трансфер француз явно не відбив, покинувши клуб у 2022-му вільним агентом.
Схожа історія трапилась з Ніколя Пепе, якого Арсенал підписав за 80 млн євро. Ще до офіційного оголошення вартість вінгера здавалась істотно завищеною – невдовзі це стало очевидно і на полі. Івуарієць багато забивав у кубках та в Лізі Європи, однак за чотири роки в АПЛ провів всього 16 голів. Більшу частину кар'єри Пепе відбігав у орендах, зрештою покинувши клуб вільним агентом.
Але Погба й Пепе хоча б є що згадати. Куди гірше справи пішли у Доні Ван де Бека, якого МЮ придбав у Аякса за 39 мільйонів євро. Найрозумніший атакувальний хавбек амстердамців повинен був стати діамантом атаки "дияволів" – втім, у 62 матчах нідерландець мав всього 2 голи та 2 асисти.
Якими бувають причини провалів?
Кожна з цих історій демонструє, наскільки складною справою залишається перехід футболістів у новий чемпіонат. Провал може стати наслідком як власних недопрацювань, так і непередбачуваних обставин. Так, причиною невдачі Шевченка в Челсі стала травматичність – нападник втратив швидкість через проблеми зі спиною та не витримав конкуренції з молодим Дрогба.Фаско Пепе в Арсеналі стало прикладом, що може статись за відсутності комплексної роботи над трансфером. "Каноніри" поспішали з переходом, поставили себе в залежність від одного агента й знехтували необхідністю підписання центрбеків. МЮ з Погба працював краще, але не зміг уникнути впливу суперзірковості Поля – було проігноровано низку специфічних тактичних особливостей француза, ефективного тільки при роботі з м'ячем.
Доні ван де Бек банально не зміг адаптуватись до інтенсивності англійського футболу, хоча після переїзду в Іспанію нідерландець почав виділятись. Крім того, хавбек опинився в кризовій команді з купою проблем – як на полі, так і в менеджменті. Розкритись в таборі "червоних дияволів" йому не вдалося.
Приклад Лукаку демонструє, що клуби АПЛ не застраховані й від "чорних лебедів". Об'єктивних передумов до провалу бельгійця в Челсі не було, однак у футболіста "не пішло" з грою – зате пішло зі скандалами. Хоча раніше за Ромелу подібних історій не простежувалось.
Найкращі трансфери vs. найгірші
Разом з тим, АПЛ може похизуватись величезною кількістю вдалих трансферів. Однією з найуспішніших стала історія Олександра Зінченка. Українець у 2016 році перейшов до Манчестер Сіті за 2 мільйони євро, витримав оренду в ПСВ, перекваліфікувався з атакувального хавбека на лівого захисника й став одним із кращих на цій позиції в Англії.
Наш земляк виграв конкуренцію у значно дорожчих і досвідченіших Делфа, Менді й Канселу, виграв 4 чемпіонства та став фіналістом ЛЧ. Продаж Зінченка в Арсенал у 2022 році приніс "містянам" 35 мільйонів євро.
Мало хто пам'ятає, що Мохамед Салах переходив до Ліверпуля всього за 42 мільйони євро. За цілком посередню суму клуб отримав не просто вінгера – він отримав легенду, якій протягом шести сезонів поспіль вдається робити по 20 результативних дій у АПЛ. У поточному сезоні єгиптянин досягнув цієї позначки ще до Різдва. Без Салаха мерсисайдці не здобули б ні першого за 30 років чемпіонства, ні трьох фіналів ЛЧ.
Габріель Магальяєс примудрився стати прикладом як невдалого трансферу, так і суперуспішного. Центрбек перейшов до Арсенала у 2020-му всього за 26 мільйонів євро й швидко продерся в основу – благо, конкуренція тоді була низькою. У наступні три роки більшість фанів "канонірів" бажала б підписати іншого ЦЗ, адже Габріель при вражаючих фізичних характеристиках мав проблеми з координацією та часто помилявся.
Втім, у останніх двох сезонах під керівництвом Мікеля Артети бразилець почав прогресувати шаленими темпами, ставши найкращим центрбеком АПЛ. До того ж тренер зі стандартів – Ніколя Жовер – помітив у різкості й фізичній міці Габріеля козир, зробивши його ключовою фігурою при кутових. Бразилець віддячив за довіру 9 голами, а його орієнтовна ціна досягла 75 млн євро.
Чому клуби продовжують помилятися?
Футбол занадто залежний від людського фактору. У ньому грають, тренують і керують люди, які схильні помилятись, травмуватись, хворіти, скандалити, вступати у змови тощо. Даром передбачення Бог людей не наділив, тож фахівці можуть лишень прогнозувати на основі своїх знань і досвіду – а вони у всіх різні.
Клуби АПЛ прикладають максимум зусиль, аби мінімізувати людський фактор при трансферах. Запрошуються авторитетні аналітики, створюються математичні моделі й електронні програми, наукові центри. Фахівці сьогодні отримують колосальний масив даних про гравців і їхні команди – втім, інформацію можна інтерпретувати по-різному.
Трансфери завжди будуть містити в собі ризик провалу, однак за це футбол і люблять. Його неможливо запрограмувати. Труд, розум і талант спеціалістів, рівно як і футболістів, здатні лишень покращити шанс на успіх, однак всі перемінні врахувати не вдасться. Саме тому клуби АПЛ продовжать помилятись на ринку.
АПЛ яскраво демонструє важливість правильного підходу до трансферів
АПЛ зі своєю бездонною кишенею – дуже неоднозначний приклад для інших клубів, залежних від продажу гравців. Тим не менш, у мультимільярдерів теж є чому вчитись. Зокрема, варто відзначити їхнє ставлення до трансферів – англійці вважають їх операційними витратами й покривають комерційною діяльністю.
Менеджмент перш за все має думати про диверсифікацію доходів і розвиток бренду. Тоді у тебе будуть гроші на інші трансфери. Саме тому АПЛ максимально інвестує в менеджмент і аналітику – за невеликі кошти можна отримати фахівців, які комплексною роботою генеруватимуть мільйони. При цьому важливо формувати штат, виходячи із відповідності стратегії проєкту..