Звільнена після розслідування "Схем" суддя Арестова судиться з журналістом, який знайшов у неї паспорт РФ
Колишня суддя Донецького окружного адміністративного суду Людмила Арестова подала позов про захист честі, гідності та ділової репутації проти української служби Радіо Свобода та Георгія Шабаєва, журналіста «Схем», який виявив у неї російське громадянство влітку 2023 року.
Відповідно до публічних даних судового реєстру, Шевченківський районний суд Києва позов від Арестової отримав ще 15 липня. Однак слухати справу починають лише тепер. Перше підготовче засідання відбудеться у вівторок, 24 грудня, о 13:00. Розглядатиме справу суддя Ірина Макаренко.
Співвідповідачами виступає Державне бюро розслідувань та Державна казначейська служба України. Арестова закидає ДБР неправомірне поширення інформації про неї у відповіді на запит «Схем» (проєкт Радіо Свобода) та вимагає з казначейства виплатити їй за це моральну шкоду у 20,000 гривень.
Додатково Арестова просить суд стягнути сукупно 180 тисяч гривень моральної шкоди з журналіста Георгія Шабаєва та української служби Радіо Свобода. У своєму позові Арестова просить визнати інформацію з розслідування «Схем» про її російське громадянство, опублікованого 13 липня 2023 року, «недостовірною та такою, що порочить честь, гідність та ділову репутацію» та видалити з публікації її фотографії, які «Схеми» знайшли у відкритих джерелах.
Юристка Віра Крат, яка представляє редакцію в суді, вважає позов Арестової проти журналістів необгрунтованим.
«Журналісти діяли добросовісно в підготовці матеріалу з дотриманням журналістських стандартів діючого законодавства. Жодних порушень прав позивачки або членів її сім’ї не було. Будемо доводити правоту журналістів всіма законними способами», – повідомила Крат.
Раніше, 10 грудня, Вища рада правосуддя звільнила суддю Донецького окружного адміністративного суду Людмилу Арестову за наявність у неї російського громадянства, що є істотним дисциплінарним проступком. Таким чином, Арестова втратила статус судді.
Від здійснення правосуддя дисциплінарна палата ВРП відсторонила Арестову ще у серпні. Скаргу на суддю Арестову до органу суддівського врядування подала громадська організація «Всеукраїнське обʼєднання «Автомайдан» після виходу розслідування «Схем». Знахідки журналістів про набуття Арестовою російського громадянства підтвердила й Служба безпеки України, про що повідомила ВРП.
У липні 2023 року «Схеми» опублікували розслідування про те, що суддя Людмила Арестова, відповідно до витягу з автоматизованої системи «Роспаспорт», є громадянкою РФ. Документ вказує, що російський паспорт Арестова отримала на підставі так званого «договору про прийняття Криму до складу Росії» у 2014 році, згідно з яким громадян України й осіб без громадянства – які на той момент постійно проживали на півострові – визнавали громадянами Росії.
За допомогою сайту Податкової служби РФ «Схемам» вдалося встановити індивідуальний податковий номер платника податків у Росії Людмили Арестової, прив’язаний до її паспорта громадянки РФ.
«Схеми» знайшли й підтвердження використання суддею Арестовою російського паспорта.
У витоку з баз даних авіаперельотів РФ є інформація про поїздки судді. Зокрема, після окупації півострова в травні 2014 року Арестова літала до Москви: 11 травня вона вилетіла рейсом Сімферополь-Домодєдово, і повернулася до Криму три дні потому. В обох випадках суддя літала за російським паспортом.
У коментарі «Схемам» суддя Арестова заперечила наявність в неї російського громадянства.
«У мене немає російського громадянства. Я тільки знаю, що я мешкала в Криму і була там зареєстрована, і працювала в суді, і тому мені такий паспорт, можливо, дійсно був виданий. Бо, якщо я не помиляюся, там всі громадяни, хто мешкав в Криму, і хто був там зареєстрований на момент анексії, вони були всі визнані громадянами Росії», – повідомила Арестова.
На питання журналістів щодо схожості почерку та підпису у документах з її суддівського досьє та у формі 1П, яка є у витягу з автоматизованої системи «Роспаспорт», Арестова відповіла, що це «підробка», бо там міститься інформація, «яка не відповідає дійсності».
Після виходу розслідування «Схем» Слов’янська окружна прокуратура відкрила кримінальне провадження через можливе втручання автора розслідування – журналіста Радіо Свобода Георгія Шабаєва – в діяльність судді Арестової. Після розголосу цю справу закрили у звʼязку з відсутністю складу кримінального правопорушення в діях журналіста.