Ігор КОЛОМОЙСЬКИЙ: "Військове командування було вимушене відчужити у власність держави акції "Укрнафти" та "Укртатнафти" через протиправне рішення Ставки Верховного Головнокомандувача"
Неофіційний власник «Дніпра-1» Ігор Коломойський заявив, що націоналізація акцій «Укрнафти» та «Укртатнафти» відбулася через рішення Ставки Верховного головнокомандувача.
- Відчуження у власність держави акцій «Укрнафти» та «Укртатнафти» не було рішенням військового командування.
Через протиправне рішення Ставки Верховного Головнокомандувача військове командування було вимушене зробити це. Хоча за законом «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного або надзвичайного стану» Ставка не уповноважена приймати подібні рішення – та вона навіть не згадується в цьому законі.
Так само і наказ Верховного головнокомандувача ЗСУ від 6 листопада «Про рішення ставки верховного головнокомандувача ЗСУ від 5.11.2022», яким він зобов’язав командування військових частин прийняти накази про відчуження у власність держави акцій «Укрнафти» та «Укртатнафти» – є перевищенням повноважень за законом.
- Хто був справжнім ініціатором цього рішення?
- Жодному військовому на 9-му місяці війни не могла б прийти в голову думка позбавити акцій понад 13 000 фізичних та юридичних осіб, акціонерів «Укрнафти». Про це в травні 2023 року, вже після захоплення контролю над «Укрнафтою», сказав в зверненні до КМУ тодішній міністр оборони Резніков.
Міноборони в листі з його підписом визнало, що здійснення непритаманних для Міноборони та ЗСУ функцій з управління корпоративними правами держави в господарських товариствах є суттєвим викликом для нього, що відволікає обмежені людські ресурси та час. Тому Міноборони й пропонувало Кабміну передати акції Укрнафти та Укртатнафти в управління Міненергетики.
Тобто зміст цього листа доводить той факт, що Військове командування не мало підстав і необхідних функцій та не було зацікавлено у відчуженні акцій «Укрнафти», мати контроль на нею, а діяло в інтересах інших зацікавлених осіб, які банально використали воєнний стан та його спеціальний режим, щоб незаконно позбавити акціонерів «Укрнафти» та «Укртатнафти» прав власності на їхні пакети акцій.
Лист Міноборони зʼявився на підставі звернення Головнокомандувача ЗСУ, в якому Залужний аргументовано попросив позбавити ЗСУ управління цими акціями. Але особливого бажання підписати листа у Резнікова на той час не було, бо одразу після переходу акцій у власність Міноборони і призначення Корецького «Укрнафта» без проведення конкурсу підписала контракт з юридичною компанією Резнікова «Астерс» майже на 120 мільйонів гривень. Непоганий корупційний тандем вийшов, - сказав Коломойський.