31 серпня 2024 14:18

Politico: Швейцарія через 500 років може відмовитися від нейтралітету через Путіна

Еліта Швейцарії рекомендувала владі частково відмовитися від політики нейтралітету, якою країна дотримувалася 500 років. Російська агресія проти України продовжує змінювати світ. Швейцарія найближчими роками може розпочати процес відмовитися від політики нейтралітету. Про це йдеться у статті впливового видання Politico.


Група впливових експертів підготувала уряду Швейцарії доповідь у сфері оборони, яка, як вважається, ляже в основу стратегії безпеки країни у 2025 році. У документі йдеться про необхідність частково відмовитися від політики нейтралітету, що діє з 1515 року, через зростання загроз для Європи з боку диктаторського режиму Володимира Путіна та Росії. Експерти зазначають, що Швейцарії слід налагоджувати тіснішу співпрацю з Євросоюзом та НАТО.

"Велике вторгнення РФ в Україну в лютому 2022 року продовжує змінювати ландшафт безпеки Європи. Агресія, яка була нічим не спровокована, спонукала Швецію та Фінляндію відмовитися від нейтралітету та приєднатися до НАТО", - йдеться у статті. Наразі "політичний розворот" готується зробити Швейцарія. Відмова від політики нейтралітету, згідно з доповіддю, позитивно позначиться на економіці та оборонній промисловості країни. Експорт зброї Швейцарією у 2023 році скотився на 27% у зв'язку із забороною на реекспорт.


"Берн забороняє продаж зброї країнам, які перебувають у стані війни. І це вплинуло на відносини з іншими країнами, які бажають постачати в Україну зброю, до складу якої можуть входити швейцарські компоненти", - йдеться у статті. Експерти вважають, що ці обмеження мають бути скасовані. У доповіді йдеться про необхідність посилити військову співпрацю з ЄС та НАТО у військовій сфері, зокрема щодо захисту від ракетних атак. Експерти також закликають Швейцарію до збільшення військових витрат до 1% ВВП до 2030 року (наразі країна витрачає на оборону близько 0,76% ВВП). "Хоча вторгнення до Швейцарії малоймовірно, країна вже стала метою гібридної війни, яка включає дезінформацію, шпигунство і кібератаки…"


Експерти рекомендують рухатись у бік "глобальної оборони", тобто готувати все суспільство, а не лише армію до потенційного конфлікту", - пише Politico.