Андрій ВОРОБЕЙ: "Гол Яремчука Словаччинi – шедевр: просто Бразилія чи Іспанія"
Національна збірна України у другому турі чемпіонату Європи обіграла збірну Словаччини з рахунком 2:1 та значно покращила свої шанси на вихід до 1/8 фіналу. Підопічні Сергія Реброва не вперше змогли здобути вольову перемогу і після гучного ляпаса у грі з Румунією, змогли частково реабілітуватися перед своїми вболівальниками. Найцікавіше навколо матчу Україна – Словаччина ми обговорили з екс-форвардом національної збірної України Андрієм Вороб’єм.
– Повернімося на кілька днів тому. У стартовій грі Євро-2024 наша команда була розбита румунською збірною. Як оцінив би підсумкові 0:3?
– Якщо чесно, то для мене підсумковий рахунок у поєдинку із збірною Румунії був шоком. До гри я розраховував, що ми виграємо та запишемо до свого активу три очки. Напевно, ніхто не очікував у нашій країні, що нашу збірну опустять нижче за плінтус. Усі ми читали, що до старту континентальної форми наших збірників хвалили, співали їм дифірамби. Хтось взагалі казав, що це найкраща збірна України в історії.
– Після гучної поразки гравців та тренерський штаб критикували всі…
– Це було ясно, без цього було неможливо. Очікування були одні, а на футбольному полі ми побачили зовсім інше. Опустили наших футболістів на грішну землю. Я ще в спарингах із Німеччиною та Польщею бачив якусь розслабленість у наших гравців. Так, за складом у нас справді зібрані кваліфіковані футболісти, які грають у топ-чемпіонатах. Проте чемпіонат Європи – це зовсім інший рівень. Про клубні справи треба давно забути. Матчі у складі збірних на Євро-2024 – це найвищий рівень. Потрібно у кожному епізоді показувати свою майстерність, свій характер. На пів шишечки тут нічого не проходить.
Матчі з Німеччини дивляться не лише у Європі, а й у всьому світі. Не можна нашим хлопцям просто контролювати м’яч 90 хвилин, програвати ігри та після фінального свистка пити пиво. Так не буває. Так, після гри Україна – Румунія на наших футболістів вилилося 300 тисяч тонн бруду. Можливо, і це допомогло нашим хлопцям належним чином підготуватися до гри зі Словаччиною.
– А як тобі ситуація, коли гравці збірної попросили Сергія Реброва вийти з роздягальні у Мюнхені, щоб поговорити по душах між собою? Чи було у вас таке?
– Вважаю, це цілком нормальне. Думаю, що ініціатива походила від ветеранів збірної. Розповім історію з моєї кар’єри. У 2006 році на чемпіонаті світу ми програли стартову гру іспанській збірній – 0:4. Через день чи два в готелі була теорія. Олег Блохін її провів та вийшов із зали. Футболісти збірної попросили його помічників теж вийти із зали, щоб поспілкуватися між собою. Ми поспілкувалися по-чоловічому. Нічого поганого у цьому немає. Та й свої результати ми покращили тоді.
– Перейдемо до матчу Україна – Словаччина. Сергій Ребров зробив чотири зміни у стартовому складі. Очікувано?
– Так. Усі розуміли, що корективи до складу потрібно вносити. Тренерський штаб бачив, хто випадав у нас і зробив зміни.
– Як тобі гра нашої команди у першому таймі?
– Я б це назвав – продовження наших дій у грі з Румунією. Наші футболісти застосовували низький блок. Перевагою володіли словаки. На 20-й хвилині кількість ударів по воротах була п’ять до одного, на користь наших суперників. І якби не чудова гра Анатолія Трубіна, то ми могли б ще пропустити два м’ячі. Один сейв його запам’ятався, коли він відбив удар у площину з близької дистанції.
У першому таймі наші хлопці спали, це був не той футбол, який ми б хотіли бачити. Ми не пресингували суперників, не були агресивними в атаці. В атаці Довбик був відірваний від команди.
– А що змінилося у другому таймі?
– Очевидно, розмова в роздягальні допомогла зібратися нашим гравцям. Ми стали відбирати м’яч у середині поля, почали використовувати пресинг на чужій половині поля. Зрештою, ми стали правильно грати тактично. Звідси і моменти біля воріт збірної Словаччини. Підсилили гру Яремчук та Зубков. Ось комплекс причин. Та й Шапаренко став грати під форвардом, нарешті вбігаючи в чужий штрафний майданчик. У його активі гол плюс пас. Такої ж гри ми маємо право вимагати від Мудрика та Судакова.
– Чому Георгій поки що мало корисний у командних діях?
– Погоджуся, поки Судаков не дуже корисний. Це його не найкращі матчі. В чому причина? Судаков – молодий гравець, йому лише 21 рік. Бракує йому стабільності. Думаю, що давить на нього історія з можливим переходом до Європи. Там скаути дивляться, там журналісти багато про нього пишуть. Він хоче показати свій максимум, але це поки що не виходить.
– Коли ти був гравцем збірної України, ви не хотіли продати себе дорожче, граючи на чемпіонаті світу 2006 року?
– Ні. У нас тоді в Європі грали Шевченко, Воронін та Ребров. Всі інші хлопці через вік вже не могли розраховувати на привабливі запрошення від топ-клубів. Для багатьох це було завершення кар’єри, лебедина пісня, чи що.
– Як би ти оцінив гру Романа Яремчука, який не вперше рятує нашу збірну?
– Загалом рік у Валенсії для Романа був складним. Особливо перше коло. Потім ситуація стала кращою. Навесні Яремчук вже перебував у гарній формі, він чимало забивав. Взагалі для Сергія Реброва непросто вибрати кращого форварда. Довбик – у чудовій формі, а є ще й Ванат.
Мені подобається, як останнім часом Яремчук грає у збірній. Він не боїться відкриватися у зонах, знає, де потрібно перебувати у штрафному майданчику суперника. А його гол у ворота збірної Словаччини – це шедевр. Шапаренко побачив, як Роман правильно відкривається та зробив йому точну передачу. А як Яремчук м’яч прийняв – це, взагалі, просто Бразилія чи Іспанія. Другим дотиком наш нападник точно пробив повз воротаря. Зроби він би ще один дотик – забити гол було б неможливо.
– Попереду – вирішальна гра у групі з Бельгією. Причому за 33 роки незалежності України наша збірна зіграє з Бельгією вперше в історії. Яким бачиться це протистояння?
– Чесно скажу, після першого тайму зі Словаччиною мені хотілося вимкнути телевізор. Але на характері ми вирвали перемогу. Я не знаю, що нам потрібно буде у матчі з Бельгією – нічия чи перемога. У нашого тренерського штабу має бути чіткий план на майбутню зустріч. Бельгія теж має свої проблеми в обороні, та й Куртуа на Євро не приїхав. Нашим гравцям потрібно буде пахати у Штутгарті усі 95 хвилин матчу. Якщо ми просто почнемо катати м’яч, програємо. Потрібно показати свій максимум та боротися на кожній ділянці футбольного поля – тоді є шанс на успіх. Ми маємо свої завдання на чемпіонаті Європи і, мені здається, грати на нічию не можна. Потрібно прагнути лише перемоги!