22 січня 2024 13:05

Чи переможе Міноборони харчову мафію. В очікуванні останнього бою

Допоки ми стежимо за затриманням Романа Гринкевича, за кулісами Міноборони відбувається значно важливіший процес. Йдеться про реформу закупівлі харчів і перехід від закупки цілого каталогу на 409 позицій до окремих товарних груп. І вже зараз стає зрозуміло, що харчова мафія битиметься за свої мільярди до останнього. У спайці із зацікавленими військовими.


Харчування військових – це був третій пункт видатків Міноборони за величиною після закупівлі зброї та соціальних виплат.


Попередні роки йшлося про суму понад 40 мільярдів. Зараз бюджетний розпис передбачає 23,7 мільярда. (Третю позицію віддали видаткам на фортифікаційні укріплення).

Втім попри все, це залишається найсмачнішим шматком у тилових закупівлях Міноборони.


Для кращого розуміння, візьмемо ту ж "Трейд лайнс рітейл" Гринкевичів. На останніх харчових тендерах компанії відійшов лот на 470 мільйонів на постачання харчування. Водночас компанія бере участь у тендері для ліцею в Житомирі, де постачає тримачі для туалетного паперу лише на 7 тисяч гривень. На освіжувачах повітря в тому ж ліцеї компанія отримає лише 4,8 тисяч гривень.


мноборони


Ось чому треба лягти кістьми, щоб зайти на тендери Міноборони. З розмов з адвокатами автор дізналась, що деякі спритні ділки, навіть вже маючи шлейф проваджень, готові давати 200 тисяч доларів хабаря, щоб отримати контракт Міноборони.


Якщо не вірите чуткам, то почитайте останню новину від СБУ – цього разу "на гарячому" затримано начальника одного з управлінь Командування Сил підтримки ЗСУ та його спільника – гендиректора компанії-постачальника оборонних товарів.


Мова про полковника ЗСУ та керівника Львівської компанії, які налагодили схему "відкатів" під час укладання контрактів.


За даними слідства, військовий посадовець мав отримати від підприємця хабар у розмірі майже 45 тис. доларів США. За цю суму він обіцяв укласти договір про поставки оборонних товарів для ЗСУ.


Тобто крадуть, як в останній день, але це лірична підводка. А тепер до суті.


Згідно з анонсованими змінами вже десь у лютому Державний оператор тилу мав би почати закупівлі харчування за новою системою. Тобто саме харчування купуватиметься не гуртом всі 409 позицій каталогу, а за окремими харчовими групами. І окремо будуть купуватись послуги логістики.


Якщо ця ідея буде реалізована, то вона серйозно перекроїть ринок постачальників харчування. І, можливо, о диво, туди зайде рітейл і виробники.


Втім, те, що відбулося на нарадах в Міноборони минулого тижня, змушує автора серйозно хвилюватись, що і в наступні місяці реформу не запустять.


Ось вам мій діалог з одним з ключових чиновників МО:


-Що там у вас по харчуванню? Тихий саботаж? - питаю я.


-Чого ж тихий. Гучний, судячи з останньої наради, - відповідає чиновник.


Однією з причин може стати, що командування сил логістики не передасть ДОТ потрібну інформацію.


Як так може бути, спитаєте ви?


І тут автору доведеться вам розповідати головне своє розчарування і роздратування під час історії з яйцями по 17. Звісно, що члени антикорупційної ради при Міноборони дуже швидко знайшли той самий контракт, де був каталог з яйцями по 17 за штуку. Але коли автор запитала, так а скільки ж таких яєць поставлено, їй профільний працівник департаменту відповів, що цієї інформації МО не має. І навіть якщо автор напише запит, то інформацію на нього будуть збирати … років 3.


Як відомо, Міністерство ніколи ні в кого не купує безпосередньо яйця по 17 чи 6.9 – воно купує дободачу (умовне триразове харчування військових або інакше комплект продуктів). За якісь 105 чи 146 грн. Погодьтеся, ніхто в жодному харчувальному закладі за такі гроші не поїсть навіть раз.


армія,харчування


Але саме в списанні цієї дободачі і криється диявол.


Бо ніхто в частину не привозить готове пюре з відбивною – доставляють продукти. І оту дободачу списують за ціною поставлених продуктів. Тобто, умовно привезли кілограм помідорів по 150 грн, і списали одну дободачу.


Для прикладу: в лютому 2023 року згідно зі звітом Рахункової палати ТОВ "ТРЕЙД ГРАНІТ ІНВЕСТ" в одну з військових частин поставив 260 кг продуктів харчування загальною вартістю 39180,0 грн (куряче філе заморожене 180 кг на суму 30780,0 грн, куряче стегно заморожене 80 кг на суму 8400,0 грн), а військовою частиною це вже проводилось як кількість комплектів продуктів – 268,72428 од. (39180,0 грн /
145,8 грн ціна за один комплект).


В рамках того ж аудиту Рахункова виявила, що самі компанії-постачальники, які підписали з Міноборони договори, нічого самі у військові частини не возили. А от ціни завищували ще й як.


Подивімось, як постачала продукти ТОВ "ВТ ДЕВЕЛОПМЕНТ", яка також належить родині Гринкевичів, але яку мало згадували в останні тижні скандалу.

Отож, зазначена компанія купувала групу молочної продукції у ТОВ "МО ЛК ОМ".


В результаті аудиту Рахункової палати виявлено, що сметана 15-20% закуплена за ціною 87,09 грн за кг., а поставлена за ціною 144,0 грн за кг, що на 56,91 грн або 39,52 % дорожче.


Молоко ультрапастеризоване 2,5% закуплене за 33,00 грн/кг, поставлено за 45 грн/кг, що дорожче на 12,0 грн/кг (26,67 відс.).


Йогурт з добавками від 1,5% закуплено за ціною 61,04 грн/кг, а поставлено за 78 грн/кг, що на 15,91 грн/кг (20,4%) дорожче; десерт вершковий Фанні - 99,20 грн/кг, поставлено за 150,0 грн/кг, що на 50,8 грн/кг (20,4%) дорожче.


Десь такий вигляд, якщо коротко, і має схема накопичення капіталів для придбання "шанелей" з "картьє", земельних ділянок в Козині та готелів на Макарській Рив’єрі.


гринкевич


Тепер для тих, хто чекає, коли за яйця по 17 когось посадять (бажано колишнього міністра, але це не точно). Для того, щоб висунути підозру, треба порахувати збитки. А щоб їх порахувати, треба було одразу за гарячими слідами вилучити всі необхідні накладні з усіх військових частин, куди постачались продукти.


Якщо їх не вилучили, то скоріше за все, їх вже з’їли миші, або їх переписали.


Тому що ці незаконні оборудки відбувались геть не в кабінеті міністра, а на низах, де окремі начпроди могли допомагати окремим постачальникам посильно збагатитись. Не без вигоди собі. Можна повернутись на початок статті і прочитати про затримання СБУ.


А також згадати кейс начальника управління продовольчого забезпечення тилу командування Сил логістики ЗСУ полковника Олександра Козловського, якого підозрюють в організації злочинної схеми з постачання харчування для ЗСУ за завищеними цінами.


Після скандалу з яйцями по 17 виробники, які продавали товар на армію в кращому випадку за собівартістю, криком кричали, щоби їх допустили до закупівель.


Зокрема, автор була долучена до відповідної наради в міністерстві аграрної політики. Ще на початку осені в Міноборони був план і з ним погоджувалось Командування сил логістики, щоб закупати хліб, як і воду, окремими лотами. Такий же план був щодо молочки.


Але потім цей план перетворився на експеримент у одній з областей, де виробники якимсь дивом дали ціни на 20% вищі, ніж нинішні постачальники.

І далі закупівлі відбулись за старою схемою, у всіх відомих постачальників.


Ви здивуєтесь, але на останніх нарадах в Міноборони деякі світлі голови, знову ратують за те, щоб провести закупівлю за окремими харчовими групами лише на Заході країни, а в більшості закуповувати за старими правилами. А відповідно у старих гравців.


Можливо, в цій тезі і є раціональне зерно, але зважаючи на те, що чиновники МО середньої ланки не визнають фактів корупції і проблем з якістю саме на їхньому рівні, то це нагадує саботаж реформи.


І повірте, головні бенефеціари армійського харчового пулу тут за ціною не постоять. Бо якщо правила не будуть змінені, вони і надалі зароблятимуть свої мільярди.


У понеділок в Міноборони відбудеться чергова нарада. Заступник міністра Дмитро Кліменков та керівник ДОТ Арсен Жумаділов налаштовані ламати хребет гідри.


Арсен Жумаділов


Тетяна Ніколаєнко, Цензор. НЕТ