Сергій КОВАЛЕЦЬ: "Успішний виступ молодіжної збірної України збільшує потенціл національної команди"
В уїк-енд, матчем Англія - Іспанія завершився Чемпіонат Європи 2023 серед молодіжних збірних. Завдяки яскравому виступу підопічних Руслана Ротаня, українська команда не була чужою на цьому святі футболу, подарувавши безліч емоцій. "Синьо-жовті" завоювали ліцензію на Олімпійські ігри, зупинившись за крок до вирішального матчу в Батумі.
Про півфінальний урок від Іспанії та підсумки виступу на ЧЄ FootBoom поспілкувався з Сергієм Ковальцем, який разом з нами уважно слідкував за збірною з перших днів турніру.
- Треба подякувати нашим збройним силам, гравцям та тренерам молодіжки за свято, яке вони подарували країні у цей складний для всіх час, - бере слово Сергій Іванович. - Команда Ротаня об'єднала країну: всі з нетерпінням чекали на матчі групового турніру, стадії плей-офф. Ми вчергове продемонстрували світу - не зважаючи на війну, Україна продовжує розвиватися, грати та перемагати на міжнародному рівні.
Дуже хотілось пройти Іспанію і зіграти у фіналі, але футбол така річ, що не завжди вдається досягти бажаного результату, особливо коли граєш проти найкращих.
В цілому вітаю тренерів та гравців, зроблена хороша робота: вихід в півфінал, а також потрапляння на Олімпіаду.
- На ваш погляд, що не вдалося у грі з Іспанією?
- Упродовж Євро ми неодноразово говорили про значущість відновлення, адже графік насичений, турнір швидкоплинний. Іспанія мала в запасі на добу більше, до того ж як з'ясувалось, наша збірна не без пригод добиралася до Бухаресту після матчу з французами. А у футболі, як відомо, дрібниць не буває.
Не стільки вплинуло навіть фізичне навантаження, як емоційне спустошення після перемога над Францією. Вихід на Олімпіаду - це історичне досягнення, зрозуміти хлопців можна. У півфіналі вони намагалися виконувати звичну роботу, грати у свій футбол, але було важко.
І все ж основний момент, на мій погляд, полягає в іншому.
- Що саме маєте на увазі?
- Якщо Франція десь недооцінила нашу команду, то Іспанія була налаштована максимально. Суперник провів матч дуже надійно, майже не помилявся, у нас було обмаль шансів.
- Швидкий м'яч, забитий Бондаренком, десь заспокоїв нас, зіграв злий жарт?
- Вважаю, що забили ми вчасно, а от швидкий м'яч у відповідь від іспанців - так, десь вплинув психологічно. Якби переможний рахунок протримався довше, збірна з часом змогла б перебудуватись на гру у три центральних захисники, як це було із Францією. Іспанія дуже мобільна команда, вони встигали атакувати великими силами, створювали тиск і небезпеку.
- Чому після перерви зник Мудрик?
- Він зробив перший м'яч, а згодом створив гольовий момент для Сікана. Але в перерві іспанці внесли корективи, і його вдалося закрити.
- Поєдинки між Францією та Іспанією вийшли дзеркальними. У чвертьфіналі суперник забив першим, але ми швидко відігрались, а потім забили ще й гол в роздягальню після якого "трикольорові" вже не оговтались. З Іспанією навпаки: українці повели першими, але суперник швидко відігрався та вийшов уперед за п'ять хвилин до перерви...
- За це ми й любимо футбол, що він непередбачуваний, а спортивна вдача може змінювати свої уподобання. На груповій стадії у матчі з Румунією переможний гол Україна забила на останніх хвилинах, зате вже в наступній грі з Іспанією ми втратили нічию і також на останніх хвилинах. До цього потрібно бути готовим психологічно, вміти тримати удар.
- Із п'яти м'ячів в наші ворота, три були забитими дальніми ударами. Трубін міг виручити?
- Якби міг, то виручив. Анатолій турнір провів на хорошому рівні, а до цього, нагадаю, відіграв три поєдинки поспіль у складі національної збірної. Іноді трапляються матчі, в яких в тебе нічого не виходить, а у суперника що не удар - то під штангу, або у верхній кут - все залітає. Вважаю, потрібно подякувати як Трубіну, так і гравцям, вони зробили все можливе.
- Хто для вас MVP серед гравців збірної України на Євро?
- Як говорив Валерій Лобановський, є команда зірок, а є - команда зірка. Мені сподобалась саме командна робота, збірна грала від душі, грала для всієї України. Основна задача - потрапляння на Олімпіаду - виконана. Дуже важливий успіх для держави.
- Через рік збірна Руслана Ротаня зіграє в Парижі на Олімпіаді. Які в нас шанси на вдалий виступ там, і взагалі, на що можемо розраховувати?
- За рік все може змінитися, але важливо що гравці молодіжки мають стабільну ігрову практику у своїх клубах, набираються досвіду у тому числі міжнародного. Олімпіада - це як чемпіонат світу, там зберуться найсильніші збірні планети. А задачі потрібно вирішувати поетапно, першочергова - вихід із групи. Майстерність, везіння, фарт - все буде грати роль.
- На Олімпіаду можуть потрапити три гравці старше 2001 року, але сама заявка буде обмежена 18 футболістами. На ваш погляд, краще зробити ставку на досвід, запросити ключових виконавців національної збірної, чи довіритись тим, хто виборював путівку у Францію?
- Важливо, що у нас нарешті з'явився головний тренер національної команди, Сергій Ребров. Він відразу підкреслив значення того, щоб всі збірні працювали по одній тактичній схемі, використовували базові вправи на тренуваннях. Їх шість - сім, вони можуть стосуватись відпрацювання пресингу, перехідних фаз між атакою та захистом тощо. І це правильно, адже зараз всі топзбірні - Франція, Італія, Іспанія, Німеччина - працюють по такій схемі.
У нас є ще рік, переконаний, Сергій Ребров, Руслан Ротань зроблять правильний вибір, адже мета в нас одна - достойно представити Україну на Олімпіаді.
- У відборі до Євро молодіжка Ротаня поступилася Франції з рахунком 0:5, але у чвертьфіналі взяла реванш - 3:1. Наскільки реальна перспектива, що на Олімпіаді в нас є шанс помститися Іспанії за 1:5?
- Для гучних перемог та стабільних виступів потрібен міцний фундамент. У нас дещо різні умови, порівняно з топзбірними. Наприклад, в Україні пів року - зима, а інфраструктура на низькому рівні. Зарплата у дитячих тренерів складають 8 тисяч гривень, їх важко утримати.
Тому те, що зробили гравці молодіжки - це справжній подвиг. Ми можемо грати на рівні з усіма, але якщо говорити про технічний потенціал, то іспанці мають можливість цілий рік тренуватись у відмінних умовах. Ті ж німці підкреслюють, що фундамент футболу - це саме техніка, робота з м'ячем, яка закладається з 7 до 14 років. Потрібні умови, спортивна інфраструктура. Тоді й м'ячі будуть залітати у ворота суперника з будь-якої відстані.
Валерій Лобановський говорив, що нам важко демонструвати техніку на рівні провідних збірних, але важливо бути добре підготовленими функціонально, тактично навченими та вмотивованими.