ПКС РФ втратили більше чверті ударних гелікоптерів Ка-52, які пропаганда вважає найкращими у світі та ключовим знаряддям відбиття українських атак
Фото - ua.depositphotos.com
За даними командування Повітряних Сил ЗСУ, за червень в Україні було збито 6 російських ударних вертольотів Ка-52 «Алігатор». Загалом з початку вторгнення Oryx підтвердив втрату 36 таких машин — це лише документально зафіксовані випадки. Реальні втрати можуть бути у півтора-два рази вищими. За даними бюлетеня The Military Balance, на 2022 рік ВКС РФ мав 133 Ка-52, тобто втрачено більше чверті всіх «Алігаторів».
"Алігатор" - "син" "Чорної акули" (Ка-50). Про цю машину на початку 90-х навіть зняли рекламний фільм, який його спонсорував ОКБ «Камов». Але до серії «Акула» не пішла — як з'ясувалося, один пілот не може в бойовій обстановці одночасно керувати вертольотом і озброєнням. Було розроблено двомісний варіант — Ка-52. Провладні ЗМІ називають його «найкращим у світі» у своєму класі.
Але на війні стали видно серйозні недоліки «Алігатора», що стали причиною високих втрат:
1. Слабке бронювання. У пропагандистському сюжеті пілот визнає, що куля калібру 7,62 (ручна стрілецька зброя) пробила бічну стіну кабіни. «Льотчика врятували дроти – куля застрягла в них» – каже кореспондент.
2. Необхідність зависати під час пуску ракет. Протитанкові ракети «Вихор» наводяться лазерним променем, його треба утримувати на цілі під час польоту ракети. Вертоліт, що завис, стає легкою здобиччю, зазначають експерти британського інституту оборонних досліджень. ЗСУ вдавалося збивати завислі Ка-52 навіть із протитанкових комплексів «Стугна», не призначених для боротьби з авіацією.
3. Проблеми з катапультуванням. Ка-52 позиціонується як єдиний у світі вертоліт із системою катапультування екіпажу. Проте за 16 місяців війни не з'явилося жодного достовірного відео її роботи (опубліковані у Z-каналах відео виявилися фейками). Усі пілоти під час поразки своїх машин йшли на вимушену посадку.
Через високі втрати ПКС намагаються застосовувати «Алігатори» здалеку, за 8-10 кілометрів від лінії фронту, розповів «МО» військовий льотчик, полковник запасу ЗСУ Роман Світан, «точність таких залпів дуже низька».