5 вересня 2007 18:01

Михаил МИХАЙЛОВ: "Я готов к новым шагам в своей карьере"

Пропрацювавши в київському “Динамо” 14 років, головний тренер по роботі з воротарями Михайло Михайлов у минулому році вирішив залишити цю посаду. Пішовши з команди, він не пішов з футболу, адже, без нього, колишній воротар динамівців, просто не уявляє свого життя. Щирий і приємний у спілкуванні, Михайло Леонідович залюбки погодився розповісти про особливості воротарської роботи, а також про те, чим особисто він, наразі, займається. Власне, саме з цього питання, ми й розпочали нашу розмову.


- Перші півроку я витратив на навчання в рамках програми УЄФА. У липні отримав Рro-диплом, який надає право працювати у різних напрямках і в будь-якій країні світу. Тепер можна займатись і працевлаштуванням.

- Ви не жалкуєте про своє рішення піти з “Динамо”?

- У будь-якої людини наступає момент, коли потрібно щось переосмислити, зробити перерву. Працювати 14 років на одному місці, погодьтесь, – це немало, і, в першу чергу, важко психологічно.

- Упевнена, що Ви й надалі продовжуєте слідкувати за виступами “Динамо”. Кияни і “гірники” на минулому тижні вийшли до групового раунду Ліги чемпіонів. Які враження у Вас залишилися як від самої гри, так і від дій воротарів?

- Звичайно, я слідкую, і за своїм рідним клубом “Динамо”, і за “Шахтарем”. Гадаю, ми всі задоволені, що обидві наші команди пройшли в основний раунд Ліги чемпіонів. Для України - це чудова можливість знову заявити про себе в Європі, а для всього народу - свято, адже до Києва і до Донецька завітають гранди світового футболу. Якщо говорити про дії воротарів, то, і Олександр Шовковський, і Андрій П‘ятов зіграли на своєму звичному високому рівні і виглядали дуже пристойно.

- Хто, на вашу думку, сьогодні воротар№1 у світі?

- Дуже складно оцінити, хто саме №1. Є декілька провідних воротарів, які мені імпонують. Це Петер Чех із лондонського “Челсі”, Ікер Касільяс з мадридського “Реала”, і Джанлуіджі Буффон, який захищає кольори туринського “Ювентуса”. Я не став би виділяти когось одного, зупинимось на цій трійці.

- А як виглядатиме ваша трійка вітчизняних голкіперів?

- В Україні вже звично - це Олександр Шовковський, який грає стабільно на високу рівні.. Його, поки що, у нашому чемпіонаті, не перевершив жоден із його колег. Також непогано виглядають, особливо в цьому сезоні, Андрій П‘ятов із донецького “Шахтаря” та Олександр Горяінов із харківського “Металіста”. Крім цієї трійки, відзначу також гру Максима Старцева та В‘ячеслава Кернозенка з дніпропетровського “Дніпра”. Це свідчить лише про те, що у нас досить гідна плеяда українських воротарів.

- Як Ви гадаєте, чи зможе Олександр Рибка стати рівноцінною заміною Олександру Шовковському?

- Рибка дуже перспективний воротар. В нього є все для того, щоб вирости в майстра високого класу. При певній роботі і серйозному відношенні до справи, я вірю, що він стане гравцем високого рівня.

- Відомо, що “Динамо” виходить на пік форми восени. Це стосується лише польових гравців чи воротарів також?

Воротар повинен бути в оптимальній формі на протязі всього чемпіонату. Адже, якщо функціональна неготовність і помилки футболістів не так помітні, то коли помиляється голкіпер, одразу результат команди ставиться під сумнів. Ми намагалися працювати так, щоб стабільна форма була впродовж усього чемпіонату.

- Є такий вислів: “Хороший воротар – це вже півкоманди”. Ви з ним згодні?

- Абсолютно погоджуюсь із цим висловом. Це хоч і афоризм, але він несе під собою серйозний ґрунт.

- При пробиванні пенальті, що найголовніше для воротаря – його майстерність, інтуїція чи везіння?

- Насамперед, це - психологічна стійкість. Майстерність повинна бути однозначно, особливо в той момент, коли воротар намагається примусити пробити нападника в той кут, який він хоче. Насправді, це дуже рідко трапляється, але іноді - спрацьовує.

- Одразу пригадується матч між збірними України та Швейцарії на чемпіонаті світу 2006. Тоді, саме завдяки психологічній стійкості, Олександр Шовковський відбив пенальті?

- По-перше, звичайно, за рахунок психологічної стійкості, а по-друге, завдяки всім тим напрацюванням, які в нас були впродовж багатьох років. Вони спрацювали не лише на світовій першості в Німеччині – до цього Саша неодноразово рятував команду у важливих зустрічах. Інша справа, що у воротарів, як і в будь-якого іншого спортсмена, можуть бути як вдалі періоди, так і падіння. Але це абсолютно нормальне явище.

- У кожній команді є як мінімум 3 воротарі, грає один. Особисто Ви, що зазвичай, говорите тим двом іншим, аби вони, перебуваючи в запасі, не втратили мотивацію грати?

- Крім головної команди, є ще друга команда і дубль, де грають інші воротарі. Ігрову практику вони отримують, інша справа, що рівень цих змагань і психологічне напруження відрізняється. Але голкіпер завжди повинен бути в тонусі, повинен чекати свого часу і готовий в будь-який момент замінити основного воротаря. Тому я проводив розмови, підтримував хлопців як психологічно, так і функціонально. Це складний процес, який триває постійно.

- Чи вивчає воротар перед матчем манеру гри суперника, зокрема форвардів?

- Перед кожною грою ми переглядаємо дії суперника і робимо основні акценти. Виходячи на поле, воротар вже знає, хто добре виконує стандартні положення, хто прямий удар і хто як подає. Тож інформація у нас є.

- Як у кожного нападника є свої “улюблені” воротарі, так і у голкіпера - нападники. Під час вашої спортивної кар‘єри, хто Вас найбільше засмучував?

- Для мене найбільш неприємним форвардом, який частенько мені забивав, був Сергій Радіонов із московського “Спартака”.

- Не доводилося жалкували про те, що обрали для себе ігрове амплуа – воротар?

- Ні. Як можна прожити життя в футболі і жалкувати про те, що зроблено? Я ніколи не пожалкував, що став на цей шлях, з радістю, продовжую йти по ньому, і впевнений, що буду цим займатися і надалі. Не виключаю того, що в моєму житті може щось змінитися і я буду не лише тренером воротарів, а й спробую себе наставником вже в іншій якості. Практики, яку здобув за свою тренерську діяльність, у мене достатньо, тому готовий до нових кроків у своїй кар‘єрі.

Наталя Тидень, спеціально для www.fcdynamo.kiev.ua