6 березня 2023 20:49
"Ванат готовий стати основним форвардом "Динамо": наставник збірної України U-17 – про відбір на Євро і нові імена
Інтерв'ю "Футбол 24" із Юрієм Морозом – напередодні старту України U-17 в еліт-раунді відбору Євро-2023, де суперниками "синьо-жовтих" стануть Італія, Ірландія та Кіпр.
Юрій Мороз – культова персона для українського юнацького футболу. Юрій Леонтійович виховав не одного футболіста, який зараз виступає в УПЛ. У нинішньому складі Динамо, як мінімум, п'ять гравців, які пройшли школу Мороза – Тимчик, Шапаренко, Попов, Дубінчак, Лєднєв.
Мороз-тренер став широко відомим, коли його Динамо U-19 наробило галасу в Юнацькій Лізі УЄФА. У сезоні 2016/17 кияни двічі били Бенфіку, Наполі, відігралися у Стамбулі проти Бешикташа, поступаючись після першого тайму 0:3. Тільки 1-2 футболісти з тієї команди не перейшли у професіональний футбол.
Після нетривалої роботи в Чорноморці Юрій Леонтійович повернувся на юнацький рівень. Мороз очолює збірну України U-17 – це хлопці 2006 року народження. Покоління, яке вважають одним із найталановитіших в історії українського футболу. Кирило Пашко та Матвій Пономаренко вже встигли зіграти за першу команду. Обдарованим гравцям потрібен відповідний тренер, який допоможе їм розвинути свої таланти.
– Юрію Леонтійовичу, як оціните жеребкування еліт-раунду відбору Євро-2023?
– Загалом задоволений. З кожною командою потрібно грати, намагатися перемагати. Нікого шапками закидати зараз не можна. На юнацькому рівні команди – рівні. Все покажуть тільки матчі.
– Матч проти Італії особливий? Ваша команда вперше гратиме проти великої збірної.
– Мабуть, так. Італійці завжди мали сильні збірні. Для нас це може стати іспитом, щоб зрозуміли свій рівень. Могли побачити свої сильні та слабкі сторони. З іншого боку, хлопці вже провели багато міжнародних матчів на юнацькому клубному рівні. Тому не повинно бути ніяких проблем.
– Задоволені, що матч проти Італії буде в останньому, третьому турі?
– Не хотілося б забігати наперед. Все покаже турнір та матчі. Перед стартом усі суперники рівні.
– Завдання перед збірною – перше місце, чи путівка на Євро?
– Ставимо завдання – перемагати у кожному матчі. А після завершення турніру вже будемо оцінювати виступ.
– Відбір у Боснії та Герцеговині. Минули три місяці. Як оціните старт вашої команди?
– Успішно. Посіли перше місце у групі та отримали путівку в еліт-раунд. При цьому показали хорошу гру. Завдання виконано. Хлопці приїхали перемагати, хотіли грати. Показували гідний футбол.
Матч проти Боснії та Герцеговини стоїть трохи осторонь, бо вихід з групи вже був гарантований. А це психологічно важко: результату досягнуто, але потрібно провести хорошу гру.
– Розкажіть про свій тренерський штаб.
– Мій асистент – Дем'янець Сергій Зіновійович. Він вже давно в юнацькому футболі, працював також на дорослому рівні. Був у штабі Юрія Калітвінцева у збірній, яка виграла Євро U-19 у 2009 році. З воротарями працює Тарас Луценко. Він вже багато років займається із голкіперами в системі Динамо. Ще Павло Чередніченко із юнацької команди Зорі. Всі хлопці – професіонали. Питань ніяких немає.
– Збірна 2006 року народження має базовий клуб – Динамо. Зараз ці гравці виступають за юнацьку команду Зорі у першості 19-річних. Це плюс, коли є базова команда для збірної?
– Так. Динамо змогло зібрати одних із головних талантів країни. Після початку війни вдалося їх зберегти. Вони вже працюють не один рік разом. Звичайно, що клубна зіграність допомагає і в збірній. Відзначив би СК Дніпро-1, Рух, Металіст, де також працюють із молоддю та є групи талановитих футболістів 2006 року.
– Ви так і не провели збір у Туреччині в лютому. Це стане проблемою?
– Звичайно, що хотілося б зібратись. Подивитися потенційних новачків. Але ми всі розуміємо, в який час живемо. Дякувати ЗСУ, що ми маємо можливість грати офіційні матчі.
Я був у Туреччині на зборах. Я бачив, як працюють юнацькі команди Зорі, Металіста. На зв'язку із Рухом та СК Дніпро-1. Вся інформація у мене є.
– Два ваші легіонери – Артем Бакай та Марко Кессель – мають практику в Зальцбургу та Славії відповідно?
– З цим є проблеми. Сподіваюся, вони у майбутньому гратимуть більше.
– Варто чекати новачків?
– Так. Селекція у збірній ніколи не завершується. Хто себе проявлятиме, той отримає запрошення. Зараз виклик отримують Владислав Руснак зі Сієни та Богдан Будко із АЗ Алкмар.
– Багато українців поїхали закордон після початку повномасштабної війни. Колишній гравець ФК Львів Максим Лехів виступає за Лаціо. Антон Русо грає в Німеччині за Ессен. Слідкуєте за ними?
– Так. Тримаємо руку на пульсі по обох футболістах.
– У Європі більшає молодих футболістів українського походження. Вони – діти емігрантів 90-2000-х. Головним талантом Падови є Едуардо Ігнатов. Його мама Оксана активно збирає гуманітарну допомогу в рамках проектів УАФ. Звертали увагу на Едо?
– По цьому футболісту маю не так багато інформації. Після розмови з вами буду більше придивляюся до цього хлопця. Потрібно докупи зібрати українських футболістів, щоб зберегти їх для нашого футболу.
– Син Андрія Шевченка – Джордан – теж 2006 року народження. Був в академії Челсі, зараз – Тоттенхема. Розглядаєте цього футболіста?
– Двері у збірну ні для кого не зачинені.
– Син Євгена Краснікова – Єгор – отримав виклик на перший ознайомчий збір у Києві. Але у Боснії та Герцеговині його не було. У чому причина?
– Тут немає проблем. Єгор у розширеному списку. На позиції нападника – конкуренція. Грають сильніші. Ми далі розраховуємо на Єгора.
– Кирило Пашко та Матвій Пономаренко дебютували за першу команду Динамо на зборах в Туреччині. Вони готові до дорослого футболу?
– То аванси для цих футболістів. Клуб на них сподівається. Матчі за першу команду – винагорода за їхню роботу. Стимулювати молодих гравців потрібно.
– Які найбільш проблемні позиції в збірній?
– Коли з'являються хороші гравці, то ми тільки раді. На якій позиції він не грав би – завжди матиме шанс. За жодним футболістом не закріплене місце.
– Восени 2016 року Динамо наробило галасу в Юнацькій Лізі УЄФА. Двічі обіграли Бенфіку, Наполі. У шести матчах розписали тільки одну нічию. У чому була сила тієї команди?
– У гравцях. Кожен футболіст віддався грі. Шапаренко, Лєднєв, Булеца, Миколенко, Попов, Русин, Вантух, Дубінчак – яке прізвище не назвеш, всі грають. Кожен із них має не тільки талант, але і характер.
– Що сталося у першому матчі плей-офф проти Аякса?
– Я б не хотів згадувати. Це вже історія. Вже зробили багато висновків стосовно цього. Рухаємося далі.
– Одним із головних талантів тієї команди був Ахмед Алібеков. Чому він так і не розкрився?
– Алібеков – дійсно талановитий гравець. Він у мене грав і в опорній зоні, і в центрі захисту. Можливо, Ахмеду не вистачає здоров'я. Тільки розпочне, починаються проблеми. Дуже хороший гравець, розумний, універсальний. Характер є у нього. Але щось йому заважає.
– Владислав Ванат готовий стати основним форвардом?
– Так. Швидкий, розумний, технічний гравець. Може вирішити момент з хорошою реалізацією. Сподіваюся, він тільки прогресуватиме і додаватиме.
– Ви тривалий час працювали в системі Динамо. Потім очолювали Чорноморець. Зараз знову повернулися у юнацький футбол. Не вважаєте, що це крок назад у вашій професіональній кар'єрі?
– Ні. Для мене головне – бути потрібним українському футболу, приносити користь. Якщо це можна робити на юнацькому рівні, то чому б ні? Я не боюся роботи.
– Багато ваших вихованців грають за першу команду Динамо, вистачає гравців і в інших клубах УПЛ. У чому секрет вашої роботи з молоддю?
– Праця. Непросто працювати із молодими хлопцями. Ти бачиш у ньому футболіста. Вимагаєш, заохочуєш. Але процес становлення – дуже складний та тривалий. Він вимагає щоденної роботи над собою і терпіння.
Кожному тренеру в УПЛ хочеться мати досвідчених, найкращих футболістів. Але молодим також потрібно довіряти. Кожному наставнику приємно, коли його вихованці досягають успіху. Це визнання роботи тренера.
Сергій Тищенко, спеціально для Футбол 24
Коментарі
Увійдіть в систему
або
Зареєструйтесь