6 березня 2023 16:05
Росія не поспішає купувати в Ірану балістичні ракети: FT назвало причину побоювань
Фото - ua.depositphotos.com
Росія вагалася щодо купівлі балістичних ракет в Ірану через побоювання, що союзники України у відповідь нададуть Києву ракети великої дальності.
Про це пише Financial Times із посиланням на оцінки західних офіційних осіб. Вони переконані, що Тегеран відкритий для подальшої військової співпраці з Москвою.
Одним із важливих факторів, згідно з оцінками в країнах НАТО, чому Росія утримується від закупівель іранських балістичних ракет великої дальності, є загроза надання США Києву ракетної системи ATACMS, дальність дії якої в 300 км дозволяє завдавати ударів глибоко по території Росії.
Нещодавно США посилили застереження щодо поглиблення російсько-іранської військової співпраці, тоді як європейські дипломати висловили занепокоєння Тегерану. Посол США в НАТО Джуліанна Сміт заявила, що західні союзники вважають відносини "надзвичайно тривожними".
"Ця ситуація, очевидно, дуже непокоїть усіх нас. Це тема розмов всередині альянсу. І ми продовжимо надсилати Ірану сигнали про небезпеку матеріальної підтримки Росії в її атаках і війні проти України", - сказала Сміт.
Західні офіційні особи визнають, що Москва може змінити свою позицію щодо іранських балістичних ракет, оскільки дефіцит її власних боєприпасів стає гострішим, а внутрішнє виробництво падає.
Запаси керованих ракет і артилерії скоротилися в Росії вдвічі. "Росіяни в жахливій ситуації. Їм потрібні ракети", - сказав один європейський чиновник.
Завдяки російським технологіям, поставленим у 1990-х роках, Іран створив найбільший запас балістичних ракет на Близькому Сході в рамках програми, яку міністерство оборони США охарактеризувало в 2019 році як "дедалі точнішу" і "складнішу".
Іран постійно заперечує, що постачав зброю Росії після того, як Москва почала повномасштабне вторгнення в Україну в лютому минулого року. "Ми співпрацювали з Росією в галузі оборони в минулому, і ми продовжуємо цю співпрацю, але ми не надавали Росії жодної зброї для використання у війні в Україні", - сказав CNN минулого тижня міністр закордонних справ Ірану Хоссейн Амір Абдоллахян.
Тегеран і Москва розглядали можливість обміну сучасної російської зброї на балістичні ракети, але ці переговори зайшли в глухий кут, за словами західних чиновників і аналітиків, частково через потенційні наслідки такої угоди для обох сторін.
Іранські балістичні ракети Fateh-313 і Zolfaghar мають радіус дії 500 км і 700 км відповідно. Вони б додали ваги, якщо не переваги, російським ракетним можливостям, які були виснажені.
"Були дискусії [про балістичні ракети], але поки що вони цього не зробили. Європейці їм сказали, що наслідки будуть дуже серйозними. США також провели червону лінію", - сказав Алі Ваез, директор проекту з Ірану аналітичної групи Crisis Group.
Але військові аналітики заявили, що публічні попередження Заходу Тегерану матимуть обмежений вплив, враховуючи, що Іран підпадає під широкі санкції. "Іран є однією з небагатьох країн, які бажають продавати Росії", - сказав представник оборонного відомства США.
Коментарі
Увійдіть в систему
або
Зареєструйтесь