27 січня 2023 09:21

До дня народження Валентина Белькевича

212 матчів, 50 голів у чемпіонатах України. 38 матчів, 8 голів у Кубках України. 3 матчі, 1 гол у Суперкубках України. 67 матчів, 12 голів у єврокубках. Валентин Белькевич, визнаний найкращим гравцем в історії Білорусі, – вічна легенда динамівських клубів Мінська та Києва, один із найвидатніших плеймейкерів, півзахисників і легіонерів у історії чемпіонатів України.


Сьогодні один із найкращих гравців у новітній історії «Динамо» міг би відзначати 50-річчя, однак покинув цей світ дуже несподівано та передчасно, на 42-му році життя...


Нам є що пригадати – у день народження Валентина Белькевича називаємо 10 його найкращих матчів за київське «Динамо».


«Динамо» – «Шахтар» (Донецьк) – 3:1

12.05.1997. Чемпіонат України


«Гірники» на той час ще не ставали чемпіонами України, і хоча відрив динамівців від конкурентів часто визначався двозначним числом, «Шахтар» завжди старався давати бій тому клубу, якому збирався кинути справжній виклик. Ось і київський весняний матч 97-го року завершився без голів. А от після перерви – понеслося.


Цитуємо звіт Валерія Валерка в газеті «Український футбол»: «Другий тайм став бенефісом Белькевича. Йому аплодував увесь стадіон!». Новий лідер півзахисту киян міг відкривати рахунок вже на 50-й хвилині, коли від лівого кута карного майданчика ледве не закрутив м’яча в сітку. Надалі Валентин взяв участь у всіх трьох гольових комбінаціях. У першій – на ранній стадії, потім забив сам, проштовхнувши м’яча в сітку з близької відстані, а на завершення видав філігранну гольову передачу на Михайленка. Цей матч «Динамо» – «Шахтар», можливо, не мав такого турнірного значення, як майбутні «класичні», але він явив Києву того Белькевича, який за кілька років стане справжнім лідером пізньої третьої команди-зірки Лобановського.


«Динамо» – «Баррі Таун» (Уельс) – 2:0

23.07.1997. Попередній етап Ліги чемпіонів


Сходження Белькевича було поступовим – перейшовши в київське «Динамо» посеред сезону 1995/96, він поступово завойовував авторитет і спочатку здобував досвід більше у резервному складі. В єврокубках у складі киян Валентин дебютував тільки в сезоні 1997/98, але то був незабутній почин, який показав, що в команді з’явився гідний спадкоємець і конкурент для Юрія Калитвинцева.


Скромна валлійська команда тримала оборону проти киян 20 хвилин, аж поки Шкапенко не підключив до атаки Белькевича, Валентин змістився на лівий край і переадресував м’яча в карний майданчик, де Ребров у падінні замкнув передачу – 1:0. Далі динамівці куражилися: безліч гострих моментів, сейви воротаря Овендейла, постійний тиск і гра в задоволення. Київська публіка побачила розкутого, яскравого Белькевича, який фонтанував розкішними передачами й сам неодноразово міг забивати.


Міжнародна прем’єра – на п’ятірку. У матчі-відповіді саме Валентин відкрив рахунок, а «Динамо» виграло в Уельсі – 4:0.



«Ланс» (Франція) – «Динамо» – 1:3

09.12.1998. Груповий етап Ліги чемпіонів


Визначальний матч для динамівців – почавши з двох очок у трьох стартових турах, вони постали, як Фенікс із попелу, і перед фінішною частиною групи повинні були обігрувати міцний «Ресинг» із міста Ланс. Вирішальним у напруженому матчі з чемпіонами Франції став другий тайм, з 51-ї хвилини в ньому брав участь і Белькевич, який замінив Кардаша. Відкрив рахунок Каладзе, вдало зігравши при стандарті. А потім стався другий гол, цитуємо звіт Юрія Юріса та Олексія Семененка в газеті «КОМАНДА»:


«9.12.1998.23.17 Браво, Белькевич, браво, Шевченко, браво, Ващук! Любой на месте Валентина пробил в такой ситуации по воротам, но он не пожалел мяча для оказавшегося в лучшей позиции Ващука, примчавшегося из своей штрафной. Откуда силы Влад? Но, какой же молодец! А Шева защитника увел...»


«9.12.1998.23.26 А вот это уже всё – французы всей командой перекочевали на нашу половину. Добром это обычно не заканчивается. Не для одной стороны, так для другой. На сей раз не повезло французам. Однако почему не повезло? Сколько уже им может везти? Надцатая попытка Шевченко, отправленного Белькевичем на свидание с Вармюзом, приносит наконец успех. И еще по меньшей мере трижды сетка на воротах французского голкипера должна была взметнуться под тяжестью попавшего в нее мяча. Увы.. Но какое это имеет значение, если вскоре прозвучал финальный свисток».


Три вишукані результативні атаки з двома гольовими передачами Белькевича принесли «Динамо» потрібний результат.


«Динамо» – «Реал» (Іспанія) – 2:0

17.03.1999. 1/4 фіналу Ліги чемпіонів


Чинний володар Кубка чемпіонів, прославлений мадридський клуб із повним набором зірок-збірників різних країн, а проти нього – «Динамо», де з легіонерів кілька білорусів і грузин, а більшість гравців у віці 22-25 років, місцеві вихованці, об’єднані спільною мрією.


Важкий весняний газон, найвищий рівень опозиції – і гра великої напруги. І ось – чудовий пас Белькевича, Шевченко виривається на титулованого німецького воротаря Іллгнера, якому не залишається нічого, як його збити. Пильний погляд, розбіг – Бодо тріумфує після сейву всього долі секунди, сам Андрій встигає на добивання. А потім – ще одна розкішна, типово динамівська, атака, і Ребров чудовим «черпачком» виводить Шевченка один на один із голкіпером. Короля скинуто, корона вакантна, «Динамо» провело революцію в європейському футболі!.. Після кількох сезонів завоювання авторитету тепер, зокрема, очевидно – Белькевич є не просто гравцем основи, а одним із лідерів, багато в чому – уособленням нового динамівського футболу.



«Русенборг» (Норвегія) – «Динамо» – 1:2

08.03.2000. Другий груповий етап Ліги чемпіонів


Ліга чемпіонів мінялася – в сезоні 1999/00 відбувся експеримент із двома груповими турнірами. Тільки уявити, на другому етапі динамівцям випало змагатися в одній групі з «Баварією» та «Реалом», і скромний «Русенборг» із висхідною зіркою Джоном Кар’ю та всією бойовою основою потужної збірної Норвегії не був тут «бідним родичем». У складному протистоянні в місті при полярному колі «Динамо» здобуло перемогу завдяки голам Реброва з передач Белькевича. В першому випадку Валентин подавав кутовий, з якого Шацьких зручно підправив для Сергія, а в другому Взяв участь у трьохходівці Гусин – Белькевич – Ребров. –5 градусів морозу в день жіночої весни зафіксували тоді термометри Тронхейма. Але гаряча гра киян ніби розтопила місцеву кригу.



«Стяуа» (Румунія) – «Динамо» – 2:4

08.08.2001. Попередній етап Ліги чемпіонів


«Динамо», як гранд східноєвропейського футболу, ставало неабияким подразником для всіх провідних клубів сусідніх країн. Румунська «Стяуа» в битві за прохід у групу ЛЧ постановила за мету вибити киян. Непоганий підбір гравців, серед яких – технічні майстри та бойовиті руйнівники, додавав бухарестцям надію на повторення 87-го. Не так швидко, панове!


Уже на 8-й хвилині румунського – першого в двобої – протистояння Серебренникова притримали за футболку суперники, і Белькевич реалізував пенальті. На 28-й хвилині атаку, яку започаткували Ващук з Ідахором, Валентин завершив вишуканим ударом із маленькою долею рикошету. Хоча суперники супротивлялися, і на голи Белькевича та Лакі відповіли дублем Тріки, останнє слово було за «Динамо». Феноменальний пас Белькевича вивів Мелащенка прямо на воротаря Тудора, і рахунок став остаточним на 62-й хвилині. «Такой пас увидишь редко, но для утонченного мастерства Белькевича в общем-то это не в новинку», – відзначив тренер і великий в минулому півзахисник «Динамо» Володимир Веремеєв.



«Динамо» – «Боруссія» (Німеччина) – 2:2

11.09.2001. Груповий етап Ліги чемпіонів


11 вересня 2001 року – день, коли світ здригнувся від жахливого акту тероризму. Матчі наступного дня в Лізі чемпіонів навіть перенесли в пам’ять про жертв нападу терористів у США, але перші ігри стартового туру Ліги чемпіонів відбулися. І «Динамо» приймало дуже сильного суперника – тодішнього гранда Бундесліги, дортмундську «Боруссію», де задавали тон чеський плеймекер Росіцкі, бразильський страйкер Аморозо та чеський гігант Коллер, добре знайомий нашим по раніших протистояннях із «Андерлехтом».


Тим не менше, у першому таймі кияни шокували іменитих суперників двома голами. На 15-й хвилині Белькевич запустив у прохід Мелащенка, який елегантно позбавився ескорту з кількох суперників і з носка запустив м’яча в дальній кут. А на 45-й хвилині Валентин адресував ще одну передачу на Сашу, той у падінні не зміг замкнути з близької відстані, зате встигав на «білоруську посилку» Ідахор. Два голи переваги суперник знівелював після перерви, але навіть для зіркової «Боруссії» вольова нічия 2:2 у Києві була тоді за щастя.


«Динамо» – «Металіст» (Харків) – 6:0

27.04.2002. Чемпіонат України


Белькевича всі запам’ятали, передовсім, як Генія пасу, але Валентин володів усіма даними фінішера – чудовий удар, таймінг, гольове чуття. В найкращих своїх матчах, коли суперник був розкатаним, немов катком, білорус просто не відпускав суперника, тримаючи всі нитки гри в своїх руках. Харків’яни під керівництвом Фоменка на той час боролися за місце в єврокубках, але «Динамо» завдало їм переконливої поразки. Три м’ячі до перерви забив Шацьких, а після відпочинку за справу взявся Белькевич.


Спочатку, на 63-й хвилині, він підстеріг обрізку досвідченого Кандаурова, вийшов один на один з Горяїновим й елегантно направив м’яча в дальній кут. На 84-й хвилині Гіоане перехопив необережний пас захисника й вивів на воротаря Валентина. На 92-й динамівці провели зразкову багатоходівку за участі Гавранчича та Ідахора, і Белькевич поставив ефектну крапку в цьому матчі. Хет-трик! Навіть сувора «КОМАНДА» виставила Валіку 7,5 за цей матч!


У наступному турі на динамівців чекав виїзд у Запоріжжя – до «Металурга», який був конкурентом харків’ян у боротьбі за місце у п’ятірці найкращих. Фатальний виїзд, який позбавив наш клуб і весь європейський футбол Метра…


«Динамо» – «Фейєноорд» (Нідерланди) – 2:0

23.10.2002. Груповий етап Ліги чемпіонів


«Білоруська класика»: на 16-й хвилині після кутового від Ель Каддурі відкрив рахунок Хацкевич, а на 47-й хвилині блискучу швидку атаку киян завершив сам Белькевич влучним ударом над Цутебіром у дальню дев’ятку. І так бувало: Шацьких, який забив добрих півсотні м’ячів із передач Валентина, тут виступив асистентом для плеймейкера киян. «Следует отметить изящество, с которым Белькевич уложил мяч в сетку», – відзначила в звіті «КОМАНДА». А ось чудова команда з ван Персі, Калу, Буффелем і під керівництвом Берта ван Марвейка зазнала поразки в Києві.



«Динамо» – «Локомотив» (Росія) – 2:0

17.09.2003. Груповий етап Ліги чемпіонів


Юрій Сьомін ще не знає, що доля двічі приведе його в Київ. Він розвиває черговий сильний «Локомотив» – із Овчинниковим (який також побуває у Києві – як і «Бос»-воротар), Ігнашевичем, Ізмайловим, Лоськовим, Ашветія. На груповий етап у москвичів великі сподівання, вони вперто й на рівних протистоять динамівцям, але ендшпіль гри визначає переможця. І це команда під керівництвом Олексія Михайличенка.


На 83-й хвилині Рінкон із Белькевичем із глибини поля розвинули результативну атаку. Бразилець відпасував на білоруса, сам рванув у штрафний майданчик, де дочекався своєчасної подачі Валентина точно на голову. Залишалося з близької відстані пробити так, щоб голкіпер опинився спостерігачем – Діого це вмів чудово робити. Проходить напружена кінцівка, 90-а хвилина – і ось-ось почнеться відлік компенсованого часу. Белькевич задумує щось грандіозне – діагональ із глибини поля, Рінкон приймає на груди й пробиває точно в кут. Сьомін запам’ятає цей візит і цей результат. Поквитається в другому колі групового турніру. І «Український футбол» відзначить: «Белькевич та Ко діяли цілісніше та яскравіше і, головне, брали паузу на стільки часу, на скільки потрібно, ні на секунду більше, і блискавично перегруповували сили».