3 січня 2023 20:00

Україна успішно оцифрувала армію: ЗМІ дізналися, чому заздрять американці

Фото - ua.depositphotos.com


Україна створила власну розвідувально-інформаційну мережу для координації бойових підрозділів на полі бою. Українська мережа виявилася дешевшою за свого американського аналога, на створення якого у Пентагону пішли десятиліття і мільярди доларів, пише The Wall Street Journal.


"Імпровізована мережа Києва з безпілотників, винищувачів і зброї, пов'язаних через супутниковий зв'язок і спеціальне програмне забезпечення, дає його солдатам рівень інтелекту, координації і точності, який дозволяє силам нарізати кола навколо переважаючих за чисельністю і озброєнням, але незграбних армій Росії", – пише видання.


Відзначається, що українська система побудована в основному на готовому обладнанні і в цілому поступається американській. Але і можливості Пентагону перевершують українські ресурси, визнають автори.


Водночас західні військові експерти запевняють, що Захід може винести важливі уроки з українського досвіду. Особливо в тому, що стосується готовності українців експериментувати і залучати невійськових фахівців.


"Урок в тому, що ви повинні впроваджувати новації, а ми не впроваджуємо", — поскаржився британський відставний полковник Глен Грант, який займався діджиталізацією британської армії.


За його словами, на заході в арміях багато бюрократії, через що Збройні сили "занадто повільні і занадто важкі" в питанні впровадження інновацій. Водночас українці продемонстрували, як можна оцифрувати війну.


Видання вважає, що цьому сприяла "процвітаюча індустрія технологічного аутсорсингу" в Україні. Американські журналісти із захопленням пишуть про те, як українські солдати "модифікують готові дрони", пристосовуючи їх для скидання гранат на окопи противника, роблять безпілотні автомобілі з кулеметами і придумують інші новації.


Окремо згадується система "Delta", за допомогою якої українські командири на полі бою в реальному часі отримують розвіддані від безпілотників і від коригувальників з числа місцевого населення.


"Це називається пов'язаною війною, і завдяки життєвому досвіду українська армія стане найбільш передовою за всю історію", — заявив Роман Перімов, який очолює підрозділ з розробки нових військових технологій в одній з бригад ЗСУ.


Видання зазначає, що одним з елементів успіху України в галузі військових інновацій є те, що безліч приватних компаній і навіть окремі військові частини ведуть власні військово-технічні розробки.


Коментуючи успіхи українців у питанні впровадження військових інновацій, колишній офіцер спеціальних операцій США Бред Хелсі поскаржився, що в американській армії не вдається швидко навіть підписати стандартний контракт.


"Наша нова мантра повинна звучати так: "як бути українцем", — заявив Хелсі.