"Катар зіграв на 30-40% від своїх можливостей": тренер Іщенко, який працював з Хаві, про ЧС-2022 та вигадки преси
Український тренер Віктор Іщенко розповів про життя в Катарі, збірну країни, організацію чемпіонату світу та вигадані пресою негативні новини про турнір.
На батьківщині Віктор Іщенко займався з молоддю столичних Арсеналу та ЦСКА, обіймав посаду головного тренера Княжої та Нафтовика-Укрнафти, а також працював у багатьох аматорських колективах Київської області. Потім у кар'єрі українського фахівця стався крутий поворот і він вирушив на Близький схід.
У Катарі Іщенко очолював команду U-17 Аль-Садд, працював разом із легендою Барселони Хаві, на власні очі бачив підготовку країни до чемпіонату світу і про все це розповів в ексклюзивному інтерв'ю журналісту Fanday.net Євгену Чепуру.
«Катар – чемпіон Азії. Це ніби Люксембург став чемпіоном Європи»
- Вікторе Леонідовичу, ви знаходилися в Катарі і бачили, як країна готується до Мундіалю. Право на проведення світової першості сприяло зростанню футболу у країні?
— Ось зараз Катар – чинний чемпіон Азії. Це ніби Люксембург став чемпіоном Європи. Чому так? Створено систему на рівні держави, яка дала результат для національної команди. Вона включає змагання, систему підготовки футболістів, забезпечення всіх складових, що призводять до успіху.
– Розкажіть про рівень місцевого чемпіонату.
- 12 команд у вищому дивізіоні - Зоряній лізі. Якщо проаналізувати останній чемпіонат Азії, то найбільше легіонерів було з Катару. Тобто ліга приваблива для інших гравців з погляду фінансів. Звідси – гідний рівень чемпіонату. Плюс, звісно, можливість запрошувати кваліфікованих тренерів. Це теж одна із складових рівня чемпіонату.
У Лізі чемпіонів Азії може не такі вдалі результати, хоча Аль-Садд вигравав турнір. Однак на рівні збірних у своєму регіоні Катар має великі успіхи.
– З яким європейським чемпіонатом можна порівняти першість Катару за силою?
— Складно сказати. Для цього потрібно знати, із чим порівнювати. З УПЛ? Чи з лігами Англії, Іспанії, Італії?
Наша збірна ось, наприклад, грала з Еміратами, Бахрейном у різні періоди своєї історії – і обіграти не змогла (нічиї 1:1).
Загалом футболісти в Катарі кваліфіковані. Усі команди – добротні, всі вміють грати у футбол. Я думаю, що 5-6 катарських команд не загубилися б у середніх європейських чемпіонатах.
– Як вам жилося в мусульманській країні суворих правил та вдач?
— Зрозуміло, що перехід не був без нюансів, скажімо так. Як і в будь-якій країні, потрібно доводити право бути затребуваним.
– Щось шокувало у новій країні?
- Ні, такого не було. Мусульманська країна, монархія, люди живуть у достатку. Немає бідних, добрих соціальних програм. Все при ділі і цінують те, що мають.
«Ми до церкви не ходимо, але живемо за Божими законами»
– Як звикали до кухні Катару, клімату та облаштовувалися в країні? Адже це зовсім інший світ для українця.
- Так, інший світ. Проте наші люди адаптуються у складних умовах. Найперше – це мова. Потрібно шанувати релігію, культуру, традиції. Але найголовніше – бути затребуваним у професійному плані. Якщо цього немає, то й з іншими складовими було набагато складніше.
– Розкажіть якусь цікаву історію, пов'язану з вашим перебуванням у Катарі.
- Коран подарували мені. Я говорю: «Ми до церкви не ходимо, але живемо за Божими законами».
– Що вам сподобалося та запам'яталось у Катарі?
— Подобається система устрою суспільства. Хоча там і монархія, але всі люди працюють тут. Немає великих перепадів у фінансовому стані у мешканців, окрім шейхів, звісно.
Рівень життя, забезпечення. Закони у Катарі працюють. Зрозуміло, що вони зі своїми нюансами. У країні комфортно мешкають близько 150 національностей. Кримінальна обстановка, порівняно з рештою світу, вона одна з найбезпечніших.
– Катар витратив на підготовку до ЧС-2022 220 мільярдів доларів. Божевільні гроші! Результат коштував таку суму?
— Це молода країна, яка хоче утвердитись у Перській затоці. Так, організація на найвищому рівні. Нюанси завжди можуть бути після прибуття, але Катару було важливо показати у світі, що ця країна варта уваги та конкурентоспроможна. Це більша політична складова.
Так, гроші великі, але країна вклала ці гроші в інфраструктуру. Тут немає штучних полів, усі газони гарної якості. Загалом немає поганих полів! Стадіони, дороги… Все вкладено в інфраструктуру і нікуди не подінеться після чемпіонату світу.
Країна мала такі можливості, і Катар витратив гроші так, а не на гонку озброєнь чи щось інше. Витратили на свою країну.
«Висока смертність на будовах, уболівальники за гроші? Це «жовта преса»
– Керівництво Катару очікувало, що групову стадію чемпіонату світу відвідає близько 1-2 мільйонів осіб, але за фактом не набралося й 800 тисяч. Чи пов'язано це з певними законами та нормами в країні?
— Не можу однозначно зробити аналіз, але країна маленька та можливості обмежені, і, можливо, всіх бажаючих не було можливості прийняти. Для того, щоб зняти
готель, потрібно, щоб людина мала певний бюджет. Якщо людина приїде, то вона має десь спати, є якась програма для неї має бути організована.
І дуже багато уваги у Катарі приділяють сектору безпеки. Для них важливо провести турнір без проблем. Напевно, були вболівальники, які мали квитки та дозвіл на в'їзд до країни, але щось пішло не так. Контроль безпеки у Катарі на дуже високому рівні. Вони використовують найновіші технології.
Не дуже дешево приїхати сюди. Можливо, вони обмежили кількість бюджетників, які не мають можливості платити. Уболівальники готові на вулиці спати, щоб подивитися футбол, але це не зовсім правильно. Тому, якщо хочеш приїхати і підтримати команду, то маєш володіти певними можливостями.
- Збірна Катару встановила антирекорд, коли стала першою країною-господаркою Мундіалю, яка програла всі три матчі з трьох на груповому етапі. Такий підсумок сприймається катарцями, як трагедія, чи вони все ж таки розуміли, що рівень їхньої національної команди не такий високий?
— Я б не сказав, що рівень збірної не такий високий. Катар виступив на 30-40% своїх здібностей.
Бажання добре виступити на чемпіонаті світу настільки переважало, що десь були, на мою думку, допущені стратегічні помилки. Наприклад, чемпіонат закінчився у травні та розпочався у серпні, а збірники не грали. Їх оберігали від травм, вони були на сорокаденних зборах.
Мені здається, йшов дуже високий тиск на гравців. Футболістам не було відмови ні в чому. Десь вантаж психологічної відповідальності надламав їх.
П'ять-шість гравців зі збірної я бачив щодня, вони у моєму клубі грали. І можу сказати, що виступили на ЧС-2022 нижче за свої можливості.
Катарці на сьогоднішній день чемпіони Азії. Такий титул випадково не виграють. Можна одну-дві гри виграти випадково, але не турнір. Команда зіграла нижче за свої можливості на чемпіонаті світу – це 100%. Вони могли виступити краще, але не впоралися із психологічним вантажем. Так, немає футболістів дуже високого рівня, коротка лава запасних, але основна причина невдачі лежить у галузі психології.
– Катар часто критикують через нелюдські умови праці робітників під час підготовки до ЧС-2022, які призвели до численних смертей. На вашу думку, це вигадки ЗМІ чи в країні справді експлуатують людей з інших країн?
— Я гадаю, що це «жовта преса». Катар - це колишня частина Саудівської Аравії. І сауди, як старші брати, хочуть керувати процесом. Катарці тут у регіоні, як українці у себе. Не всім це подобається, звісно, але люди не зламалися, цінують те, що є. Я думаю, що на будь-яких будовах вмирає не менше, ніж тут.
Я особисто не бачив і не чув, що люди тут працюють понад 20 годин. Тут робітники з Азії, Індії, Непалу, Бангладеш. Вони всі дорожать, що вони тут, тому що їхні родини там і живуть за рахунок того, що працюють у Катарі.
Не думаю, що їх там примушували. Для людей, які приїхали сюди заробляти та годувати свої сім'ї вдома, для них найстрашніше – депортація звідси.
Це «жовта преса» пише, щоб дискредитувати Катар, який проводить чемпіонат світу. Не знаю, яка статистика смертей на будівництві була, але я не бачив жодних акцій та протестів із цього питання.
- ЗМІ також писали, що багато вболівальників на матчах Катару прийшли туди за гроші, щоб телебачення показало всьому світу, що в країні люблять футбол. Таке могло бути чи в країні справді є безліч футбольних фанатів?
— Це знову «жовта преса». Квиток неможливо купити. Охочих було більше, ніж квитків. Його можна придбати лише на платформі ФІФА.
Квитки першої-другої категорії не всім прийнятні. На першу категорію квиток коштує близько 300 доларів, але їх нема. Третя та четверта категорії взагалі не знайти. Люди ночами стоять, щоб дістався квиток.
Мені дали квиток, і на першу гру я ходив, а так платити 300 доларів за першу категорію я не готовий. Думав піти на півфінал, але не можу купити білет. Вони всі продані, їх реалізують лише через ФІФА. Вони у цьому зацікавлені. Думаю, що вони всі квитки розпродали.
Зайшов на сайт перепродажу, і немає жодного квитка. Охочі є, а квитків немає. Заповнюваність стадіонів була на 80-90%, квитки усі продані давно. Думаю, що просто хтось [з тих, хто купив квитки] не зміг прийти.
- Ви маєте на увазі, що складно потрапити на матчі інших збірних, а от як на ігри саме команди Катару?
— Я про всі матчі. Ось навіть наші футболісти хотіли піти, чи готові були купити квитки. Вони звернулися до федерації, але отримали відмову, бо квитків немає. Багатьом обіцяли знайти, але теж не вийшло.
«Зі штабом Хаві у нас був прямий контакт»
– Хто ваш фаворит на чемпіонаті світу?
— Нехай виграє найсильніший. Мені дуже шкода, що Англія та Франція зустрілися раніше за фінал.
– У Катарі ви працювали у місцевому клубі Аль-Садд, коли команду тренувала легенда Барселони Хаві. Які спогади залишилися від роботи з іспанцем?
— Найтепліші. Я працював у клубі з випускним поколінням академії, а Хаві був ще гравцем. Потім він прийняв команду як головний тренер, і він брав усіх випускників (зокрема і моїх) – і від них відштовхувався. З усієї групи він узяв десять осіб.
Порозуміння з ним чудове було, контакт зі штабом Хаві був прямий. Він відразу на дубль звернув увагу, коли був головним тренером. Я тепер бажаю йому успіху у Барселоні.