14 серпня 2022 10:29

Олександр КАДЕНКО: "Після припинення роботи ТК "Футбол" ПФЛ шукає нових трансляторів і розвиває власну платформу"

Перша ліга вперше за тридцять років розділена на дві групи. Більшість учасників Другої ліги – новачки. Майже чверть сотні клубів припинили участь у змаганнях. Ось відчутні наслідки війни в футбольних змаганнях ПФЛ України. Сезон 2022/23 точно не буде тривіальним.


Після Конференції ПФЛ, яка визначила, зокрема, формат, склад учасників і календар наступного сезону, наш сайт записав ексклюзивне інтерв’ю з президентом Професіональної футбольної ліги Олександром Каденком.

«Призупинка виступів окремих клубів – шанс зберегти їх для вітчизняного футболу»

‒ Перше питання: що було найважчим при підготовці до відновлення чемпіонату України з футболу?

‒ Робота над організацією змагань у воєнних умовах – фахівці різних організацій і спеціалізації брали участь у розробці протоколу проведення футбольних матчів. Розглянуто питання готовності спортивних арен. Вироблено процедури забезпечення безпеки, звісно, більш жорсткі та відповідальні, ніж у мирний час. Тільки після проходження всіх інстанцій було прийнято рішення взятися за проведення сезону 2022/23.

‒ 24 клуби призупинили участь у Першій і Другій лігах. Чому саме – призупинили? Що з ними буде далі?

‒ Рішення саме призупинити виступи вимушене – ми розуміли, що з початком повномасштабних воєнних дій і окупацією частини наших територій окремі клуби опиняться в складній ситуації. Стояв вибір – або зараз зачинити за ними двері, або залишити для них шанс відновитися.

У 2014 році ПФЛ приймала аналогічне рішення з початком АТО, і деякі клуби (зокрема, краматорський Авангард) у підсумку змогли відновити свої виступи, хоча на той момент у таке й не вірилося б. Так само й зараз ми залишаємо надію на відродження й продовження виступів цих клубів. У них буде можливість через рік поновитися в змаганнях.

Вони різні: десь реально йдуть бойові дії, в когось обвалилися спонсори, хтось просто побоявся ризикувати життям людей в містах під обстрілами. У цей час клуби ПФЛ підтримали рішення про саме призупинку їх виступів із збереженням членства в ПФЛ і місця в тій лізі, в яку вони вийшли станом 2022 рік.

Звісно, цей статус також зобов’язує – кожен із клубів, які призупинили членство, мав подати відповідний лист із підтвердженням бажання грати в майбутньому. Існує й механізм, за яким вони матеріально гарантують свою присутність у ПФЛ. Отже, ми сподіваємося, що завдяки ЗСУ тимчасово окуповані території нашої держави будуть визволені й буде можливість знову грати в футбол по всій Україні.

‒ Які з цих клубів могли б продовжити виступи, за кого боролися?

‒ За всіх боролися. Шукали варіанти з переїздом, розглядали можливість пошуку нових місць дислокації, вели перемовини й постійно були на контакті. Звичайно, тяжкі обставини зіграли свою роль. Навіть деякі клуби відносно благополучного Закарпаття чи Івано-Франківщини подали заявки на призупинку виступів. Так що саме в цій призупинці є можливість зберегти їх для нашого футболу.

«Дехто з Другої ліги за цей час доріс до фіналу Кубка України та єврокубків»

‒ У минулому сезоні було 16 команд у Першій лізі та 31 – у двох групах Другої. Зараз в обох дивізіонах і 30 команд не набралося. Як вибирали формат при таких катастрофічних втратах?

‒ Це було колективне рішення, тому що ПФЛ вислухала всі пропозиції й провела в кілька етапів опитування наших клубів. Ми ставили перед робочою групою завдання – зробити так, щоб клуби максимально комфортно та з економією ресурсів пройшли цей складний сезон. До того ж, на Конференції ПФЛ президент Української асоціації футболу Андрій Павелко повідомив, що УАФ візьме на себе оплату арбітражу, ми дуже вдячні за цю допомогу, яка полегшить фінансове навантаження на клуби.

І раніше звучали пропозиції провести турнір в кілька етапів. Були думки провести цей експеримент. Зараз, коли ми маємо труднощі з логістикою, пальним, комендантськими годинами, для команд і арбітрів треба створити такі умови, щоб вони могли нормально дістатися до місця призначення, провести матч і повернутися на свої місця.

У цьому плані розподіл команд Першої ліги на дві групи за географічним принципом дозволить їм економити. Ми кілька разів переверстували обидві групи, щоб клуби-учасники були задоволеними. Тож на той момент, коли проект сезону було винесено на голосування, у нас уже був консенсус із цього питання й клуби підтримали узгоджений варіант. У Першій лізі буде два етапи, причому на другому клуби розділяться на чемпіонський і вилітний раунд. Буде збережено очки, здобуті в матчах між суперниками.

‒ Плей-офф непросто провести й у звичайний час, адже це зайві тиждень-півтора, які потенційні новачки дивізіону могли б витратити на відпочинок і підготовку до нового сезону. Зараз стикові матчі заплановані на всіх рубежах – і між УПЛ та Першою лігою, і між Першою та Другою лігами. Це реально?

‒ Якщо не завадять бойові дії, безперечно. Ці дати внесені в план-календар. Клуби підтримали плей-офф. Якби не війна, у 2022 році також був би плей-офф, як це й було передбачено регламентом.

‒ Друга ліга вразлива, адже тільки в 2014 році в ній було менше учасників. Чому саме по ній виявився найбільш сильний удар?

‒ По-перше, Друга ліга – донор українського футболу. Клуби, які з неї вийшли за останніх 10 років, уже в лідерах Першої ліги, в учасниках УПЛ, деякі доросли до єврокубків і фіналу Кубка України. По-друге, через масові втрати клубів Перша ліга цього року особливо багато клубів «зачерпнула». По-третє, в самій Другій лізі було чимало клубів із регіонів, які потрапили під окупацію – Херсонщини, Харківщини… Там зараз не до футболу.

«Новачки Другої ліги пройшли змагання ААФУ»

‒ Минулого року, ще до війни, в пресі повідомлялося, що 2-3 клуби претендують на Другу лігу. В підсумку чотири клуби поповнили цей дивізіон і ще три «двієчки» ‒ резервні склади учасників Першої ліги. Чи не понижено було планку для участі в змаганнях Другої ліги?

‒ Головного принципу ми дотрималися – це, по-перше, відповідність клубів критеріям атестації, а по-друге, їхня участь у змаганнях під егідою ААФУ. Цей принцип врахований. ВАСТ (Миколаїв), Нива (Бузова) та Звягель (Новоград-Волинський), ФК Хуст брали участь у всеукраїнських змаганнях серед аматорських команд.

Щодо «двієчок», то у клубів Першої ліги є право заявити свої резервні склади у Другу лігу за умови відповідності документації та інфраструктури. Полісся, Кремінь і Металург цього разу цим правом скористалися.

‒ Колись «двієчки» викликали нарікання – умовне Динамо-2 чи Дніпро-2 могли в окремих матчах виставити зірок рівня збірної…

‒ Не думаю, що зараз буде така проблема – все-таки, у клубів Першої ліги свої завдання. А питання участі перших клубних команд і «двієчок» урегульоване регламентом, є наскрізна заявка, є поняття, як це проводити. Адже у нас не так давно були резервні команди, як той же МФК Миколаїв-2. До слова, був момент, коли низка гравців цієї команди перейшли в перший склад. А зараз багато з цих гравців пригодилися ВАСТу, отже, недаремно розвивали в Миколаєві молодь.

‒ Де гратимуть вимушені переселенці?

‒ Ці питання урегульовані, клуби вже заявили свої основні та резервні стадіони. Звісно, всі сподіваються зіграти дома, і більшості клубів це вдасться. Нема де грати ФСК Маріуполь – вони домовилися про співпрацю зі стадіоном у Київській області. За наявною інформацією, такий же варіант розглядає ВАСТ. Будуть визначатися й деякі інші клуби.

‒ Минулого сезону ПФЛ здобула офіційного транслятора, проте ТК «Футбол» 1/2/3 припинив свою діяльність. Як буде далі?

‒ Ми продовжимо розвивати наші трансляції, зосередимо їх на власному YouTube-каналі та створимо власний продукт. Вдячні УАФ, яка посприяла передачі «Ліга футбол» комерційні права від «УАФ-Маркетинг» на наші змагання, так що віримо, що вдасться їх реалізувати. Наразі ПФЛ відкрита до пропозицій від потенційних спонсорів і партнерів. Ми хочемо виробити технічні вимоги, які уніфікують нашу «картинку», щоб матчі з усіх куточків України були зняті на однаково гідному рівні та нормально транслювалися.

Звичайно, війна вплинула на діловий світ, ринок реклами, пул спонсорів. Однак це не підстава зупинятися – ми раді, що клуби підтримали наше прагнення продовжити працювати над створенням привабливого медіа-продукту. Цифри, які показали трансляції Першої ліги на телеканалах «Футбол», додають оптимізму. Деякі матчі давали фору іноземним топ-змаганням за глядацьким інтересом! 12 мільйонів переглядів дав неповний сезон Першої ліги в YouTube.

Ігор Дашков


Фото - ПФЛ