6 березня 2006 11:37

Игорь СУРКИС: "Победа и поражение всегда идут рядом"


Хоча надворі ще лежить сніг, а ми з вами дихаємо морозним повітрям, проте за календарем уже весна. Для українських шанувальників футболу це означає, що зимові канікули для клубів вищої ліги чемпіонату України завершуються. І вже завтра розпочинається друга частина першості. Через дебют збірної України в фінальній частині чемпіонату світу весняний відтинок національної першості буде значно коротшим, ніж осінній. Нагадаємо, що чотири тури другого кола зіграли ще до нового року. Однак на внутрішній арені це єдина відмінність від попередніх сезонів. А от за чемпіонський титул знову борються лише двоє грандів українського футболу - київське "Динамо" та донецький "Шахтар". Наразі столичні футболісти в турнірній таблиці випереджають своїх опонентів на три пункти. Проте президент ФК "Динамо" (Київ) Ігор Суркіс вважає, що найцікавіше в боротьбі за національне "золото" ще попереду. І не сумнівається: остаточно все визначиться лише в останньому турі, коли "Динамо" і "Шахтар" зійдуться в очному протистоянні.

- Завтра розпочинається друга частина чемпіонату України. Чого Ви очікуєте від неї, і які завдання стоять перед київським "Динамо"?

- Вважаю, що все найцікавіше у чемпіонаті попереду. Маю на увазі і боротьбу за "золото" між "Динамо" та "Шахтарем", і як ніколи гостру суперечку за "бронзу", на яку претендує низка команд, є також багато питань і внизу турнірної таблиці. Бо, напевно, навіть безнадійний аутсайдер "Закарпаття" намагатиметься поліпшити ситуацію. Щодо планів "Динамо", то вони традиційні для змагань на внутрішній арені - завоювання чемпіонського титулу та виграш Кубка України.

- У Кубку України на "Динамо" чекає двораундове півфінальне протистояння з львівськими "Карпатами". Що Ви очікуєте від цих матчів?

- Передусім хочу привітати львівську команду з вдалими виступами у цьому сезоні. Ми маємо нагоду пересвідчитися, що виліт "Карпат" з еліти українського футболу - це прикрий випадок, і без цієї команди з чудовими традиціями вища ліга багато чого втратила. Сподіваюся, що вже наступного сезону Львів знову буде серед найсильніших команд країни.

А стосовно півфінальних матчів скажу одне: ми зробимо все, щоб не повторити помилок "Шахтаря" та "Чорноморця", і маємо намір зіграти у фінальному матчі розіграшу національного Кубка та завоювати почесний трофей.

- Як Ви ставитеся до ситуації в матчах "Карпати" - "Динамо" щодо різної кількості легіонерів, котрих можуть виставити суперники?

- Напевно, про це слід запитувати не мене, а Професіональну футбольну лігу України, яка проводить розіграш Кубка. В Україні у різних лігах різна квота на легіонерів, і це нормально. А міняти її заради, можливо, лише одного півфіналу не вважаю за доцільне. До того ж жоден із клубів вищої ліги ніколи не робив проблеми з того, що в матчах із представниками нижчих дивізіонів вони змушені завжди грати на виїзді. Так вказано в регламенті, а букви закону потрібно дотримуватися. Бо в іншому разі це вже не закон.

І ще одне: у мене також є питання до керівництва "Карпат" з приводу кількості легіонерів - чому про цю проблему не говорили перед поєдинками з "Чорноморцем", "Шахтарем" і "Ворсклою", а лише тепер, коли львів'ян очікують матчі з "Динамо"?

- Узимку "Динамо" зазвичай виявляло велику активність на трансферному ринку. Натомість нинішнього сезону Ваш клуб був чи не найпомітнішим щодо пошуку новачків. Чим можна пояснити такі зміни в кадровій політиці клубу?

- Проаналізувавши склад команди та порадившись із тренерським штабом, ми дійшли висновку, що на сьогодні "Динамо" не потребує доукомплектації. На думку головного тренера Анатолія Дем'яненка, в нього достатньо кваліфікованих гравців, із якими можна виконувати серйозні завдання.

- А що вплинуло на Ваше рішення відмовитися від думки запросити іноземного тренера? Лише вдала гра команди під керівництвом Анатолія Дем'яненка?

- Буду відвертим. Напевно, після ганебного програшу швейцарському "Тюну" в кваліфікації до Ліги чемпіонів я був надмірно емоційним. Я тоді навіть говорив, що ця поразка - це трагедія. Проте згодом я заспокоївся. Яка трагедія!? Трагедія - це коли хтось із рідних важко хворіє або коли хтось помирає. А те, що сталося з "Динамо", - це лише один із етапів життя, а вони, як відомо, бувають різними. До того ж мені ця поразка стала корисною - на багато речей я тепер дивлюся іншими очима. Я став по-іншому думати і працювати над собою. Я зрозумів, що перемога і поразка завжди йдуть поруч: сьогодні ти чогось досягнув, а завтра зазнав краху. Проте головне - не впасти, не провалитися у прірву відчаю. Але навіть якщо ти впав, то необхідно докладати якнайбільше зусиль, аби знайти вихід.

- Напевно, Ви задоволені роботою Анатолія Дем'яненка?

- Коли я довірив йому команду, то чесно зізнався, що веду перемовини з іншими тренерами, зокрема іноземними. Проте при цьому сказав Дем'яненкові: "У тебе є карт-бланш. Доки ти біля керма команди, то можеш сподіватися на мою підтримку". І ми почали створювати нову команду. В клуб прийшло багато легіонерів, яким необхідно було адаптуватися до нових умов, інші іноземці досить довго не грали в основному складі. Потрібно було передусім створити в команді особливий мікроклімат. Дем'яненкові це вдалося. А головне - я йому повірив. Як і гравці.

- Затвердивши Анатолія Дем'яненка на посаді головного тренера, Ви не боялися, що дасться взнаки той факт, що раніше він завжди працював асистентом?

- Знаєте, я дуже сильно вірив у Анатолія, але при цьому побоювався, що він не зможе стати головним. Адже він був помічником і в Лобановського, і в Михайличенка, і в Сабо. А перейти з другої ролі на головну дуже складно, насамперед психологічно. Я сам пройшов цим шляхом, працюючи з братом, коли він був президентом клубу. Повірте, це непросто. Коли ти знаєш, що твої рішення в разі потреби перевірять і виправлять, то ти відчуваєш себе більш розкуто. Ти ніби й відповідаєш за все, але останнє слово все-таки залишається не за тобою. Тому весь тягар відповідальності не лежить на тобі. І хоча я здолав цю проблему, проте мій брат завжди є для мене головним порадником. А тепер уявіть, як себе почуває головний тренер!? Адже є рішення, наслідки яких стають зрозумілими лише після того, як мине певний час.

- А на що цьогоріч сподівається "Динамо" в Європі?

- Перед Анатолієм Дем'яненком поставлено конкретне завдання - пробитися до групового турніру Ліги чемпіонів. Ми повинні повернути до Києва свято клубного футболу європейського рівня. Дем'яненко сам сказав, що коли "Динамо" не пройде кваліфікації Ліги чемпіонів, то він одразу залишить команду. Вірю, що йому все вдасться.

- А коли вже "Динамо" зуміє вибороти право грати в матчах плей-оф Ліги чемпіонів?

- Таке завдання ми щоразу ставимо перед гравцями та тренерами. На жаль, зазвичай в останній момент щось стається, і ми залишаємося за бортом весняної стадії змагань. Але повірте, "Динамо" - клуб із європейськими амбіціями. Нашу команду добре знають та поважають у всіх країнах Старого Світу, і ми зробимо все, аби бути серед лідерів європейського футболу.

Розмовляла Оксана Павлюк, газета "Поступ".
(Публикуется на языке оригинала)