14 квітня 2014 22:55
1

Мирослав СТУПАР: "В этом туре произошел судейский ералаш по интерпретации игры рукой"

Мирослав СТУПАР, екс-арбітр ФІФА.

«Іллічівець» — «Волинь».
Одна суттєва помилка, коли Віталій Романов замість червоної картки показав Путівцеву лише жовту. Хоча захисник «Іллічівця» міг зламати супернику ногу. У такій ситуації «гірчичника» недостатньо.

«Металург» Д — «Севастополь». У цілому, до Ярослава Козика немає претензій. Він справедливо призначив 11-метровий за фол Шершуна проти Лазіча та правильно розібрався, коли Кузнецов відчув дотик руками й упав, але арбітр продовжив гру, тож, за великим рахунком, мав слушність — це не той момент, який тягнув на пенальті.

«Ворскла» — «Шахтар». Можна сказати, що Юрій Вакс упорався із цим тяжким матчем. Але були цікаві епізоди, на які слід звернути увагу. Наприклад, симуляція Бернарда. У даному випадку Вакс помилився, оскільки бразилець не симулював, і порушення проти нього не було. Захисник вибив м’яч із-під ніг Бернарда, який маховою ногою зачепився за суперника. Звичайний ігровий епізод, який не вимагав застосування дисциплінарних санкцій. Буквально за хвилину Вакс знову не розібрався в моменті, коли Ракицький відвертався від м’яча, і зачепив його рукою. Можна погодитися щодо призначення штрафного, але до чого тут попередження, адже не було зумисної гри рукою? Також варто зупинитися на м’ячі «Ворскли». Тут арбітр чудово розібрався. Ми пам’ятаємо, із чого почався момент: Турсунов прокинув м’яч між ногами Срні, а потім проти полтавця сфолив Фред, м’яч одскочив до Дедечка, який разом із Турсуновим просигналізував про порушення правил, але Вакс дозволив грати далі, тож, зрештою, епізод завершився взяттям воріт. Оце клас арбітра! Інший суддя міг би зупинити гру й, у підсумку, мали би рахунок 0:0. Чи не порушував Яхович правила, коли добивав м’яч у сітку? Це — «чистий» гол. Нападник «Ворскли» був першим на м’ячі, тоді як голкіпер «Шахтаря» сидів на газоні, піднявши руки вгору.

«Карпати» — «Динамо». Поєдинок підвищеної складності, й Анатолій Жабченко провів його на гідному рівні. Було кілька непростих моментів: на початку м’яч поцілив у руку Велозу, який лежав на газоні, але, до честі арбітрів, вони правильно розсудили, бо це м’яч знайшов руку, а не навпаки. Жабченко правильно визначив і в епізоді, коли призначив вільний удар за те, що голкіпер «Карпат» узяв м’яч у руки після пасу Мірошниченка. Нехай той робив це в підкаті у центрі поля й у боротьбі з суперником, але це не міняє ситуацію, адже захисник «Карпат» діяв свідомо.

«Зоря» — «Чорноморець». Один момент заслуговує уваги: Сергій Березка не зреагував у моменті, коли після удару з-за меж штрафного Кутас, який перебував навпроти воріт, зобов’язаний був забрати руку з напрямку польоту м’яча, але не зробив цього. Березка мав усі підстави призначити 11-метровий.

«Дніпро» — «Металург» Зп. Порушення проти Селезньова на 26-й хвилині, коли його потягнули за футболку й поклали на газон, це все-таки 11-метровий. Якщо навіть Юрій Мосейчук не бачив цього, то мав би допомогти додатковий асистент. Добре для дніпрян, що матч завершився — 1:0, інакше не уникнути чергового скандалу.

«Металіст» — «Таврія». Дмитро Кутаков на 20-й хвилині не розгледів, як після прострілу Азеведо Буссаїді зіграв рукою, а це — пенальті. Арбітр ніби й недалеко був, бачив цей момент, але він дивився в профіль, візуально м’яч і рука були на одній лінії, мабуть, подумав, що м’яч потрапив у плече. Це єдина його помилка. Ще одну допустив асистент арбітра, коли на 73-й хвилині відмінив узяття воріт, порахувавши, що Едмар перебував в положенні поза грою. Але цей гол був легітимним, адже Едмар не брав активної участі в моменті, а Гоменюк, який підставив ногу й переправив м’яч у сітку, був у правильному положенні. При цьому Едмар не перекривав видимість голкіперу й не відволікав його. Адже м’яч йшов у іншому напрямку, й Кахріману нічого не заважало все бачити.

Хотів би наголосити, що цього туру стався суддівський єралаш щодо інтерпретації гри рукою. Не знаю, у чому причина, але в теорії всі арбітри повинні знати, що фол фіксується, коли футболіст навмисно грає рукою. Є такі критерії визначення порушення правил: коли рука рухається в напрямку м’яча, а не навпаки, при цьому треба враховувати відстань і силу удару. Також має значення положення руки: природне й ні. До прикладу, перебуваючи у «стінці», можна закривати обличчя, а не виставляти руку назустріч м’ячу. 

У підсумках роботи авбітрів після кожного матчу завжди одне й те саме: головний арбітр або небачив, або не переключився на потрібний момент, а помічник або не підказва, або промовчав і в результаті більшість результатів виходять добряче підкорегованими "людським фактором". То нафіга нам такий арбітраж?!