Украинские члены FARE удивлены решением ФИФА по Украине
Українські члени FARE (Футбол проти расизму в Європі) здивовані рішенням Міжнародної федерації футболу (ФІФА), яке вона винесла наприкінці минулого тижня. Йдеться про дисциплінарну справу проти України у зв’язку з діями вболівальників під час матчу 6 вересня у Львові футбольної збірної України з командою Сан-Марино у відборі до фіналу Чемпіонату світу 2014 року у Бразилії. За цим рішенням ФІФА збірна України проведе вирішальний матч цього відбору з Польщею, який відбудеться 11 жовтня на стадіоні в Харкові, без глядачів. Федерацію України оштрафували на 45 тисяч швейцарських франків, а стадіон у Львові дискваліфікували аж до 2018 року. Українські члени FARE навіть не знали, що саме ця організація готувала інформацію для рішення ФІФА щодо України.
На офіційному сайті FARE зазначається, що їхній спостерігач поскаржився ФІФА на прояви расизму на стадіоні Львова під час матчу 6 вересня між Україною і Сан-Марино. Спостерігачі FARE були розчаровані «ультраправими банерами», «штандартом дивізії СС «Галичина»; занепокоєння FARE викликав також ультраправий банер «Good night, left side», а також людина на трибуні у майці з номером 88 – цей момент представник FARE розшифрував як «Heil Hitler» («Н» – 8-й номер літери англійської абетки).
На офіційний письмовий запит з боку Радіо Свобода розповісти про деталі цієї «української справи» FARE поки що відповіді не дає.
Серед асоційованих членів FARE, яка з березня 2012 року почала діяти як асоціація з понад 160 членами, є й кілька з України – Конгрес національних громад (Київ), «Міжнародний фонд охорони здоров’я і навколишнього середовища» (Мукачеве, Закарпаття), Харківський гуманітарний університет «Народна українська академія» та ще одна, досить міфічна організація, оскільки офіційного сайту в Україні знайти не вдається – Football against prejudices («Футбол проти упереджень»).
Виконавчий директор Конгресу національних громад України Ганна Лінчовська розповіла Радіо Свобода, що Конгрес про цей моніторинг FARE у Львові навіть не інформували, і там нічого про це не знали, хоча Конгрес дійсно є членом FARE. Варто нагадати, що ця організація – Конгрес національних громад України – як ніхто, досить об’єктивно підготовлена для оцінок й аналізу таких проблем.
Так, віце-президент Конгресу національних громад Йосип Зісельс з цього приводу сказав Радіо Свобода: «Нас до цього моніторингу не підключали. Ми проводили влітку у Львові акцію «Футбол проти расизму». А до цього моніторингу нас не підключали. Це взагалі дуже дивно виглядає і схоже на провокацію у контексті більш широкого такого процесу для того, щоб намалювати Україну сьогодні як расистську і нацистську країну, хоча це не так. Це є сценарій такий – вивести у другий тур виборів президента України у 2015 році Тягнибока разом із Януковичем і протиставити весь світ цьому. Що ось є така загроза нацизму, реальна і серйозна, хоча її нема, але треба намалювати таку картину світові. І ось на це кинуті великі гроші, і я всюди бачу прояви цього. Це реальний сценарій нашого життя через два роки».
Йосип Зісельс також сказав Радіо Свобода, що в Конгресі будуть вивчати питання суті діяльності FARE. «Якщо це створено з провокаційною метою, то ми не будемо входити до неї. Є так звана організація «Світ без нацизму» з Москви, і ми всюди протистоїмо цій організації», – зауважив Зісельс.
Речник ще однієї української організації «Міжнародний фонд охорони здоров’я та навколишнього середовища», яка має осідок у Мукачеві Закарпатської області та є членом FARE, Роман Угрин сказав Радіо Свобода: «Ні, останній цей рік ми взагалі не подавали заявки і не брали участі в яких акціях FARE. Попереднього року проводили лише міжнародні турніри».
На запитання, чи інформували їх із FARE про свої акції у Львові, Угрин відповів: «Ні, абсолютно нічого не було з їхнього боку».
Дехто з оглядачів в Україні не виключає, що до рішення ФІФА стосовно України причетна Росія, бо, мовляв, 14 вересня «Газпром» підписав з ФІФА спонсорську угоду на мільярди доларів. І угода ця підписувалася у присутності Володимира Путіна президентом ФІФА Йозефом Блаттером та главою «Газпрому» Олексієм Міллером.
Також повідомляють, що Українська федерація футболу проситиме ФІФА про прискорений розгляд української апеляції щодо можливого пом’якшення покарання, бо вирішальний матч Україна – Польща відбору до Кубка світу з футболу 2014 року в Бразилії відбудеться у Харкові вже 11 жовтня.