Фанат "Карпат": "Самые агрессивные фанаты это поляки, сербы и россияне"
Під кінець чемпіонату активізувалися фанати провідних клубів України. Найпалкіших уболівальників донецького "Шахтаря" розсердила безхарактерна гра команди, а прихильників київського "Динамо" присутність на грі із "Арсеналу" стюардів та самих фанів "канонірів". До фанів звичайні уболівальники ставляться неоднозначно. Ми не хочемо нав’язувати свою думку. Просто для знайомства із цією кастою пропонуємо вам ексклюзивне інтерв’ю "Футбол 24" із фаном львівських "Карпат", який називає себе хуліганом. Ця розмова була можливою лише на умовах анонімності нашого співрозмовника.
- Раніше чомусь думав, що усі фани "Шахтаря" співпрацюють із клубом, користуються його фінансовою підтримкою. А тут вони пішли на конфлікт із футбоілстами…
- Ні, це не так. В "Шахтарі" є різні фани. Хтось наближений до клубу, отримує гроші на виїзди. Дехто ж на матчі команди їздить за власний кошт. Власне, така ситуація в усіх клубах. Скажімо, фанатів київського "Динамо" можна поділити на три групи – офіційний фан-клуб, хулігани та ультрас. Одних цікавлять навколо-футбольні речі, інших гарна підтримка на стадіоні із фарами, прапорами, стрічками.
- В збірної є свій фан-клуб?
- Ні, не має. Хто хоче, той їде і підтримує збірну. Не пригадую, щоби Федерація коли-небудь допомагала фанатам відвідати матч збірної України. Максимум що було зроблено ФФУ для уболівальників – прапор України на кожному стільчику.
- На матчах збірної конфронтація між фанами різних клубів можлива?
- На матчах збірної такого протистояння не повинно бути. Збірна на першому місці, а тому ворожнеча клубів забувається
- На Євро-2012 із фанатами яких країн може бути найбільше ексцесів?
- Найагресивнішими у Європі є фани із Польщі, Сербії та Росії. Думаю, фани із цих країн і влаштовуватимуть безпорядки на Євро-2012.
- Але ж прийнято вважати найагресивнішими англійців…
- Найагресивнішими вони були ще років десять тому, зараз вони вже не такі, як раніше. Їхня агресивність – це стереотип, відлуння колишньої репутації. Вони можуть влаштувати безлад, якщо їх першим хтось зачепить. Англійці, зазвичай, тримаються купи. Але ті часи, коли вони були ініціаторами бійки, уже давно в минулому. Зараз такими ініціаторами є серби, поляки та росіяни.
- Фани "Карпат", коли команда грала в Лізі Європи, вели себе спокійно?
- Масовий виїзд до Львова із наших суперників здійснили лише фани німецької "Борусії". Турки до нас не приїхали, не було іспанців, французів. В Туреччині, наскільки я знаю, були заворушення, місцеві фани комусь із наших голову розбили. Але самі розумієте, що навіть сто фанів "Карпат" в Стамбулі погоди не зроблять, встрявати їм в бійку – це самогубство. Тут велику роль відіграє фінансовий аспект, що впливає на масовість виїзду. Іноземці ж до нас не поїхали, оскільки "Карпати" не мають імені в Європі. Тим же самим французам значно цікавіше було поїхати в Німеччину чи Іспанію. А турки рідко коли куди їздять. Хіба до англійців чи німців, з якими в них особливо гострі стосунки.
- Як відомо, інколи перед матчами фанати влаштовують, так звані, махачі. Чим ці фани займаються в житі? Це, в основному студенти та безробітні?
- Ні, середовище хуліганів дуже різношерсте, є бізнесмени, державні службовці, студенти і навіть співробітники спецслужб. Усі ми керуємося одним бажанням – в бійці пережити гострі відчуття. Так, можна в якомусь парку пристати до перехожого і таким чином гарантовано пережити викид адреналіну. Але у такому разі тебе можуть заарештувати і притягати до кримінальної відповідальності. А так, ми зустрічаємося з таким же, як і самі, шукачами пригод. А в нас не прийнято писати скарги в міліцію
- Можеш розказати про те, фани яких клубів товаришують, а хто ворогує в Україні?
- В Україні є декілька угрупувань з різних міст. Уболівальники київського "Динамо", дніпропетровського "Дніпра" і львівських "Карпат" протистоять шанувальникам столичного "Арсеналу", одеського "Чорноморця" і запорізького "Металурга". Ці дві коаліції почали ворогувати ще з часів Радянського союзу. Річ у тому, що "Динамо", "Дніпро" і "Карпати" завжди конфліктували з представниками московських клубів. Як відомо, друг мого ворога - мій ворог. А "чорноморці", "металурги" і "каноніри" дружили з москвичами. Хулігани також ворогують зі своїми географічними сусідами. Ми також не любимо фанів "Арсеналу". Їх називають "лівацькою" групою - вони підтримують анти-націоналістичні й, навіть, анти-українські погляди. Ще цю групу називають "Антифа", оскільки "каноніри" вважають патріотизм фашизмом. В нас з ними часто виникають бійки. В "динамівців" також.
Розмовляв Андрій Захарчук