2 квітня 2010 17:37

Александр ШОВКОВСКИЙ: "Чем больших успехов достигаешь, тем тяжелее идти дальше"

35-річний голкіпер Олександр Шовковський дебютував у основному складі київського "Динамо" 6 березня 1994-го. За 16 років у його складі провів 485 матчів. Більше тільки в Олега Блохіна - форвард у 1970-1980-х зіграв 581 поєдинок.

- Олександре, щоб побити рекорд Блохіна, вам залишається провести трохи менше сотні матчів. Це додатковий стимул тримати себе у формі?

- Ні, ніколи для себе такої мети не ставив. Насамперед, завжди бажав грати на високому рівні й бути корисним "Динамо". Якщо відчую, що клуб моїх послуг не потребує, або що мої кондиції та фізичний стан не відповідають певному рівню, найімовірніше, закінчуватиму грати. Але про це зарано говорити.

- Президент "Динамо" Ігор Суркіс каже, що головне для команди - Ліга чемпіонів. Такі пріоритети не заважають готуватися до матчів у національному чемпіонаті чи Кубку?

- Тут є кілька нюансів. Без перемоги в чемпіонаті України за нинішньої системи потрапити до групового турніру Ліги чемпіонів важко. Тож не варто розставляти турніри за пріоритетом. Я дотримуюсь позиції: найважливіша гра - наступна. Футболіст високого класу не має дивитися на ім'я команди суперника, а виходити на поле і грати не нижче певного рівня.

- Які матчі, або окремі епізоди, згадуватимете через багато років?

- За відчуттями й емоціями назву два найкращих. Це матч Ліги чемпіонів на виїзді проти "Парі Сен-Жермена" (2 листопада 1994 року, "Динамо" програло 0:1, Шовковському забив ліберійський форвард Джордж Веа. - "Країна") і поєдинок зі збірною Швейцарії на Кубку світу в Німеччині (1/8 фіналу Кубку світу. 0:0 у основний та додатковий час. У серії пенальті Шовковський відбив три удари. Україна перемогла 3:0 і пройшла до чвертфіналу. - "Країна"). 

- "Кожен титул - нова вершина. Чим більше виграєш, тим вище підіймаєшся. А вгорі холодно", - якось сказали ви. Що мали на увазі?

- Чим більших успіхів досягаєш, тим важче йти далі. Усі хочуть тебе посунути, зайняти твоє місце, бути не поруч із тобою, а попереду. Маєш докладати ще більше зусиль для розвитку свого успіху, шукати нові шляхи для самовдосконалення.

- Як поставилися до призначення Мирона Маркевича головним тренером збірної України? Мали з ним зустріч чи розмову?

- Не в компетенції гравця давати характеристику тренеру. Тим паче, якщо можлива подальша співпраця з ним. "Динамо" й очолювані Маркевичем команди неодноразово протистояли на футбольних полях, проте в житті ми не перетиналися. Сподіваюся, найближчим часом зустрінемося.

- Написали, що ви хочете завершити кар'єру у збірній.

- Абсолютна неправда. Нічого такого не планую. Принаймні до зустрічі з Маркевичем.

- У збірній воротарів тренуватиме харків'янин Андрій Кудимов. Знайомі з ним?

- Ні. Не мав такої нагоди.

- Чимало розмов про зміну правил гри у футболі. Одна із пропозицій - збільшити розміри воріт.

- Нехай придумають новий вид спорту, де гратимуть без офсайдів на величезні ворота. Вважаю, футбол за нинішніми правилами є цікавою та видовищною грою. Вдосконалювати його можна лише в тому напрямку, щоб було більше справедливості на полі.

- До нових м'ячів, які під час руху змінюють траєкторію, воротарі встигли звикнути?

- До цього звикнути достатньо важко. Свіжий приклад - гол армійця Хонди у ворота "Севільї". Упевнений, що в цьому епізоді м'яч "пірнув" перед Палопом, не залишивши воротареві шансів. Це додає видовищності грі. Але людям, які захищають ворота, краще від цього не стає. На мою думку, неправильно, коли лише непередбачувана траєкторія польоту м'яча може вирішити долю поєдинку.

Журнал “Країна”