20 мая 2020 12:21

Вячеслав ЗАХОВАЙЛО: "Мы же проводим чемпионат ради Украины, а не "Шахтера"!"

Постійний експерт «Рейтингу Букмекерів», відомий футбольний менеджер та агент В’ячеслав Заховайло в ексклюзивному інтерв’ю «РБ» поділився поглядом про відновлення футболу після карантину, розглянув ідею проведення матчів першої шістки в одному місті та оцінив формат УПЛ наступного сезону.


– Чемпіонат Чехії одним із перших повернеться після карантину – 23 травня. Як дійшли до цього рішення?

– 12 числа зустрілися представники усіх клубів і обговорили правила проведення решти матчів. Окрім того, спробували вибудувати фінансову стратегію, щоб клуби змогли запланувати свої трансфери. Занепокоєння викликає можлива ситуація, коли в якійсь команді виявлять інфікованого. Ще більший страх, що в жовтні-листопаді, коли очікується сезонний грип, буде новий спалах, тому знову можуть зупинити змагання.

Вирішили, що будуть регулярно вимірювати температуру, а тих гравців, у кого буде підвищена, ізолюватимуть від команди, яка продовжуватиме виступи без них.

Знаю, що бюджети чеських клубів будуть зменшенні на 25% через непередбачуваність обставин.

– Як вам перший тур Бундесліги після поновлення першості?

– Я просто не впізнав матчі німецького чемпіонату. Немає глядачів, немає підтримки, тож футбол має зовсім інший вигляд. Зараз усі чемпіонати ведуть перемовини зі своїми урядами, щоб якнайшвидше повернути вболівальників на стадіони. Приміром, у Чехії планують запускати глядачів на матчі на початку червня.

Зараз усі чемпіонати аналізують досвід Бундесліги. Всі бачать, що футбол без уболівальників виглядає як товариські поєдинки без звичної атмосфери.

– Як оцінюєте рішення чемпіонатів Франції, Нідерландів, Бельгії та Шотландії про дострокове завершення?

– Вочевидь, ліги не змогли домовитися з місцевою владою. У Нідерландах вирішили, що до серпня не буде жодних масових заходів, а клуби не захотіли грати без глядачів. Телеканалам, напевно, теж не дуже подобається картинка зі стадіонів без уболівальників.

Інше питання, як відреагує ФІФА та УЄФА на таке рішення. Швидше за все, будуть санкції. Не здивуюся, якщо влаштують показові покарання.

– Як відбуватиметься повноцінний вихід для футболу після карантину?

– Буде важко насамперед психологічно. Люди зараз бояться. У суспільстві відчувається напруження. Коронавірус не проходить непомітно. Уже зараз усі переживають за новий спалах у жовтні-листопаді.

– На вашу думку, зупиняти чемпіонати – це ефективне рішення?

– Не думаю, що це ефективно. Достатньо дотримуватися простих правил – носити маску та дбати про гігієну рук. Всюди потрібно проводити дезінфекцію. Проте зупиняти все життя держави, забороняти виходу на вулицю – це вже занадто.

– В Україні розглядають питання проведення матчів верхньої шістки в Києві. Як вам така ідея?

– Я вважаю, що це логічне рішення. Якщо потрібно, щоб люди не скупчувалися, матчі треба провести на великих аренах. На такому стадіоні, як «Олімпійський», можна легко організувати дезінфекцію та контролювати, щоб усі були в захисних масках.

Було б справді зручніше, щоб усі базувалися та проводили матчі в одному місті. У команд не з Києва не буде проблем з проживанням, тому що всі готелі пустують. І можна домовитися про вигідні умови, тому що зараз немає туристів.

На «Олімпійському», який вміщує 70 тисяч людей, цілком реально навіть безпечно провести матчі з вболівальниками. На НСК достатньо місця, щоб розсадити глядачів на необхідній відстані один від одного.

– В клубів УПЛ виникла дискусія на тему розширення чемпіонату. Як вважаєте, скільки команд повинно бути у вищій лізі?

– Для такої країни, як Україна, мати 12 команд в УПЛ – це соромно. Так, був острах, чи клуби зможуть вистояти у фінансовому плані. Проте приклади «Олександрії», «Десни» та інших спростували ці побоювання. Я вважаю, що в Україні повинно бути 16 команд у вищій лізі за схемою в два коли. Додатково можна організувати Фінал трьох, аби інтрига залишалася до самого завершення турніру.

Найголовніше правило – дотримуватися регламенту. Змінювати його суворо заборонено. За регламентом передбачається розширення ліги, проте «Шахтар» зараз виступає проти. Стривайте, ми ж проводимо чемпіонат заради України, а не «Шахтаря»! Для мене «Інгулець» теж самобутня та цікава команда. Те саме можу сказати про інших лідерів Першої ліги, які рвуться в УПЛ і мають право на життя. В Україні грають не лише «Динамо» та «Шахтар».

Клуби Прем’єр-ліги торік вирішили розширити чемпіонат спершу до 14 учасників, а потім і до 16. Представники нижчих ліг уже провели роботу над підвищенням у класі: підсилили склади та зверстали бюджети. Проте Палкіну захотілося все змінити. І що тепер робити умовному «Інгульцю»? Паворознюк вклав зароблені гроші в розвиток клубу, а тепер хтось хоче змінити формат чемпіонату. Це якийсь цирк. Усе має бути за законом. Ухвалили регламент – будьте люб’язні його виконувати. Хто порушує закони – того покарати. Все демократично.