21 ноября 2014 18:55

Александр ГОЛОВКО: "Желательно, чтобы футболистам сборной больше доверяли в клубах"

Головний тренер юнацької збірної України U-19 Олександр Головко поспілкувався із прес-службою ФФУ щодо прогресу команди в останні роки і потенційних суперників в еліт-раунді чемпіонату Європи 2015 року.
 
-  Хто, по-Вашому, з гравців юнацької збірної вже може виступати на серйозному рівні у професіональному футболі?
 
-  Не можу сказати, хто може виступати. Можу сказати про тих, хто вже виступає - Лучкевич, Коваленко, Каплієнко. Але потрібно розуміти, що це певний аванс для хлопців. Виступи в Прем'єр-лізі ще не дають права виступів за збірну команду. Що б не говорили, але деякі матчі Прем'єр-ліги не дотягують в контексті психологічних та функціональних навантажень, а також грального мислення до рівня збірних команд. На рівні збірних команд ми граємо проти кращих хлопців, які володіють великим запасом часу на підготовку. Тому в жодному разі не можна порівнювати клубний футбол з футболом збірних команд.
 
-  Хлопці, які забили у кваліфікації Євро-2015 дев'ять м'ячів - Віктор Коваленко, Андрій Борячук та Олександр Зубков - виступають у складі донецького «Шахтаря». Чи немає у Вас побоювань щодо того, чи дадуть їм шанс заграти в першій команді «гірників», враховуючи чималу кількість легіонерів з Бразилії?
 
-  Мене це може бентежити хіба що як тренера збірних команд. Чим більше у них гральної практики і чим вона краща, тим більше шансів, що вони будуть у хорошому тонусі. Якщо я їх візьму на відбірковий етап, я зможу довести цей тонус до логічного завершення. Якщо цього тонусу немає, буде дуже важко донести до них свої вимоги. У цьому є тривога, бо кілька хлопців вже готові на сьогоднішній день виступати на рівні як першої ліги, так і Прем'єр-ліги. А вони грають або в команді U-19, або в дублі, або в другій лізі. Бажано, щоб хлопцям, яких ми запрошуємо до збірної, більше довіряли.
 
-  Як вважаєте, нинішній склад юнацької збірної за кадровим потенціалом готовий їхати на еліт-раунд Євро-2015 і боротися за путівку на континентальну першість?
 

-  Завжди хочеться підсилити всі позиції. У нас є проблеми на позиції опорної зони. У нас Лук'янчук грав центрального півзахисника, хоча він номінальний захисник у київському «Динамо». На цьому етапі він вирішив завдання, поставлені перед ним під час кваліфікації, але ці рішення - тактичні.
 
У нас з'явилася проблема з Вачіберадзе, який отримав жовту картку і не зможе зіграти в першому матчі еліт-раунду чемпіонату Європи. Це людина, яка цементує центр нашої команди. У нього дорослі мізки, серйозний рівень виконання і бійцівський характер. Це буде серйозна втрата для нас. Велика проблема і з Олександром Зінченком, який є, чи не є, футболістом «Шахтаря», і наразі перебуває невідомо де. Для мене, як для тренера збірної, це велика втрата. Він єдиний у своєму роді гравець, який може на даний момент створювати серйозну конкуренцію в центрі поля. Саме такого футболіста збірній не вистачає, щоб вирішувати ще серйозніші завдання. Бракує Віктора Циганкова з його «не українським» ставленням до футболу.
 
У захисті у нас є чотири людини, з якими можна вирішувати серйозні завдання, але ніхто не знає, що буде з цією віковою групою надалі. В дитячо-юнацькому футболі буває так, що хлопці, у яких є хороше майбутнє, відсутні в нашому полі зору. Комусь клубний тренер не довіряє, хтось трохи пізніше дозріває для великого футболу. Ми намагаємося відбирати таких людей для збірної команди. Але слід розуміти, що хлопцю з клубу, де, припустимо, немає добре поставленого тренувального процесу, знадобиться чимало часу, щоб влитися до складу збірної команди. Це тривалий процес, для адаптації може знадобитися до півроку. Все-таки фізичне і психологічне навантаження в клубі і збірній не можна співставляти. Приміром, у кваліфікації Євро-2015 за п'ять днів ми зіграли три матчі на найвищому рівні - з повною самовіддачею, фізичної викладкою і психологічним навантаженням. Це дуже жорсткий режим, і не всі можуть його витримати. Сьогодні в європейському футболі слабких команд не залишилося, потрібно просто бути сильнішим за будь-якого суперника.
 
-  За тиждень у штаб-квартирі УЄФА відбудеться жеребкування еліт-раунду ЧЄ-2015, в якій збірна України візьме участь в якості сіяної збірної команди. Чи розглядали Ви вже потенційних суперників? З ким хотілось або не хотілось би зіграти?
 
-  Я спостерігав за командами із семи груп, які проводили матчі на цій стадії кваліфікації. Цікаво, що Україні на першому етапі завжди попадаються команди, з якими не виходить розслабитися. Якщо взяти нинішній відбір, то шведи - бронзовий призер чемпіонату світу, болгари - учасники еліт-раунду, а Ізраїль - господарі турніру. Ми не звикли до легких відборів.
 
Не хотілося б, напевно, бачити серед суперників Іспанію та Німеччину. Матчі з іспанцями забирають багато фізичних сил, тому що футбол у нас дуже енергоємний. У нас техніки, як такої, не дуже багато, і вона не обслуговує тактику. Саме тому нам доводиться багато бігати, що не можна сказати про команди, які добре підготовлені технічно. Вони в рази менше витрачають сил, а виконавська майстерність дозволяє їм вирішувати тактичні завдання. Саме з цієї точки зору я пояснюю, чому не хочеться грати з Іспанією. Не тому, що хтось когось боїться. Ми готові грати з усіма командами.
 
Німеччина - велика машина, в якій немає дрібниць. Там просто божевільні умови відбору футболістів для збірних команд. Там немає якихось людей, які просто приїхали б відбувати збори. Я іноді не можу випустити гравця з лавки запасних, бо розумію, що не підвищу рівень гри команди. Якщо ж говорити про збірну Німеччини, то люди виходять і підсилюють гру, додають швидкості та агресії. Початковий склад ми можемо виставити приблизно в однакових умовах, але десь з 60-70 хвилини починається футбол тактичного плану. І, як правило, німці це дуже добре використовують.
 
У цілому, грати можна з усіма. Юнацька збірна U-17 виходила на чемпіонат Європи, вдесятьох обігравши німців з рахунком 1:0. Але не скажу, що це було закономірністю. Це була певного роду випадковість, тому що вони не реалізували велику кількість гольових моментів. Можна говорити про фарт, але факт в тому, що ми свій гол забили, а вони - ні. Було дуже важко грати проти швидкісної Німеччини тим складом, який у нас був на той момент. Якщо бути об'єктивними, роботи у нас дуже багато. Німеччина може зібрати три команди, і вони будуть грати приблизно на одному і тому ж високому рівні. Ми ж поки не зможемо зібрати і дві таких команди. Якщо кожен раз вимагати максимум з гравців, у них просто можуть не витримати нерви.
 
-  Оцініть прогрес нинішньої юнацької збірної, яка пробилася в еліт-раунд Євро-2015, з тією, з якою Ви виходили на чемпіонат Європи серед 17-річних…
 
-  Хлопці подорослішали і змужніли. Уже можна говорити про якісь дорослі речі, а не про дитячі. У нас зросли вимоги до них, а у них - до себе. Вони стали більш відповідальними.