Юрий СЕМИН: "Не намерены уступать первое место"
Нинішнього сезону київське «Динамо» достатньо стабільно виступає в чемпіонаті України, заслужено посідаючи на даний момент перше місце в турнірній таблиці. Наставник динамівців Юрій Сьомін ексклюзивно для «УФ» розповів про нинішній стан справ у команді, поділився своїми очікуваннями від майбутнього чемпіонату Європи, а також відповів на кілька актуальних питань.
- Юрію Павловичу, позаду перше коло чемпіонату, «Динамо» з перемоги над «Металістом» стартувало у другому. Як ви оціните цей відрізок для команди?
- Як дуже позитивний. Тривалий час ми йдемо на першому місці, й не маємо наміру поступатися ним. Це гравці ще раз продемонстрували в Харкові, здобувши три важливі очки за рахунок характеру. В даній ситуації боротьба була фактично за шість очок, тому перемогти було для нас принципово. З оптимізмом дивимося в майбутнє. Тепер необхідно підлікувати травмованих, щоб вони повернулися до тренувань і в нас була повноцінна обойма. На даний момент через ушкодження не можемо розраховувати на багатьох гравців – приміром, проти «Металіста» в останньому турі не змогли зіграти шість футболістів основного складу.
- Багато так званих «експертів», незважаючи на поточне перше місце команди, нещадно критикують «Динамо». Що ви можете відповісти ним?
- Ви знаєте, не критикують лише тих, хто нічого не робить. Значить, ми цікаві людям, наша гра викликає певні емоції в них. Але критика буває різною. Корисну ми беремо до уваги й намагаємося виправлятися, а на порожню навіть не звертаємо уваги. Тобто, рухаємося в обраному напрямку. У Кубку України, програвши «Шахтарю», ми завдали 28 ударів. Після гри мені ставлять питання – «чому «Динамо» грало «першим номером»? Із «Шахтарем» потрібно грати «другим», на контратаках». У чемпіонаті виграли в «Металіста», і знову після матчу мені ставлять питання – «чому «Динамо» грає не «першим номером», а «другим»?» От як відповісти на такі питання? Тактика, яка обирається на гру, залежить від багатьох обставин. Але, в першу чергу, потрібно звертати увагу на себе – хто у нас в обоймі, хто травмований, який функціональний стан на сьогодні й т.д.
- Наскільки важливо у зв’язку з прямим виходом до групового турніру Ліги чемпіонів посісти перше місце в чемпіонаті України?
- Це дуже важливо. Якщо раніше у кваліфікаційних раундах були суперники значно слабшого рівня, то зараз, за нової системи, слабких суперників не доводиться очікувати. Тому пряме потрапляння до групового турніру є великим плюсом, оскільки немає додаткових ігор. Цього року через це, можливо, в нас було багато травм, а в якісь відрізки фізичний стан гравців був не на найвищому рівні.
* * *
- Влітку в команді з’явилися четверо новачків, і лише один із них, Лукман Аруна, приєднався до команди під час міжсезонної паузи. Чому не вдалося завершити комплектацію команди до початку сезону?
- Безперечно, кожен тренер хотів би, щоб новачки проходили із командою підготовчий період. Але це не залежить ані від президента, ані від наставника – їхнього бажання підчас буває замало. На перший план виходять бажання самого гравця грати у твоїй команді, його агента… Часто буває, що одна зі сторін навмисно затягує переговори. Загалом, це непередбачувані речі.
- Як минула адаптація нових футболістів?
- Я вважаю, що цілком нормально. Всі чудово бачать, що той же Ідейє став важливою частиною нашої команди. Якби не було його частих від’їздів до збірної й перельотів на дальні відстані, вважаю, він міг би грати ще краще. Що стосується Аруни, йому ще необхідно звикнути до чемпіонату України, бути більш дисциплінованим на футбольному полі. Тоді у нього все буде гаразд. Дуду ми будемо надавати ігрову практику. Все ж таки, він уже зіграв два матчі, в яких забив два м’ячі. Неважливо, якого рівня були суперники – інші ж не можуть похвастатися подібним показником. Якщо говорити про Ескобара, то його купляли не як гравця основного складу. Зараз по ньому необхідно приймати рішення – залишати в команді чи віддавати до оренди.
- Враховуючи те, що Ідейє не проходив улітку збори з командою, чи очікуєте ви від нього ефективнішої гри після зимової паузи?
- Звичайно. Це дуже професійний гравець, працює на команду, що є дуже важливим за його певного таланту. Він ще може додати, я в цьому не сумніваюся.
- Також влітку з донецького «Металурга» перейшов Фанендо Аді. Залікувавши травму, отриману на зборах, нігерієць забивав за молодіжний склад, відзначився в Кубку України (проти «Кременя» – прим.), але не отримав шансу й вирушив до «Таврії»…
- По-перше, він поки що тренується разом із нами, але, судячи з усього, таки поїде до Сімферополя. Тут потрібно враховувати, що Фанендо є типовим центрфорвардом, наконечником атак. На цій позиції в нас є Ідейє, який грає постійно, зараз одужав і також претендує на місце у складі Кравець. Ми маємо давати йому грати, оскільки це вихованець клубу й має прогресувати. Також, за потреби, на цій позиції можуть зіграти Шевченко та Мілевський. Аді – молодий талановитий хлопець, але йому потрібна ігрова практика. Вважаю, його перехід буде правильним рішенням – як для нього, так і для нас.
* * *
- Чи є в нинішньому сезоні матчі, за які вам відверто соромно перед уболівальниками?
- Ні. Ми могли грати краще чи гірше, але на футбольному полі хлопці віддавалися повністю. Гадаю, вболівальники мають трохи змінити своє ставлення до нас. Так не годиться, коли на команду, яка весь час перебуває в лідерах, так мало людей приходять на стадіон. Подивіться, яка відвідуваність у Донецьку, Харкові, Львові… Я вважаю, що ми не заслуговуємо на подібну відвідуваність. Необхідно жити сьогоднішнім часом, підтримувати команду за будь-якої ситуації. Хороші вболівальники – ті, хто підтримує у важкі хвилини.
- На яких головних принципах будується гра команди в обороні?
- Найголовніший принцип – не пропустити у свої ворота. Враховуючи те, що на даний момент «Динамо» пропустило менше за всіх, як бачите, цей принцип є дієвим (посміхається).
- Чи є в «Динамо» проблеми в опорній зоні? Приміром, Вукоєвича часто критикують в аналітичних передачах на телебаченні за недостатню креативність…
- На футбольному полі Огнєн виконує все, що від нього вимагається. Погоджуюсь, що він є гравцем, більше орієнтованим на гру в обороні. Нам завжди хочеться більшого, щоб футболіст був корисним і в захисті, і в атаці. Але таких гравців небагато. Ми використовуємо найкращі якості Вукоєвича, й на цьому будується його гра.
- Головним козирем Алієва в «Динамо» та «Локомотиві» були стандартні положення. Після його повернення до Києва подібна вправність кудись зникла…
- Перш за все, він багато пропустив – практично чотири місяці в нього не було ігрової практики, лише підтримував форму. За цей період він, звичайно, втратив певні свої якості. На мій погляд, зараз у тренувальному циклі та в іграх він демонструє хорошу готовність. Інша справа – удача. Йому потрібно забити один-два м’ячі, й усе налагодиться.
- У своїх з інтерв’ю наставник «Динамо-2» Андрій Гусин казав, що його гравці будуть залучатися до тренувань із першою командою. Чи слідкуєте ви за цією командою?
- Ми уважно стежимо за виступами як «Динамо-2», так і нашого молодіжного складу. В цьому плані в нас повний контакт із наставниками команд, Андрієм Гусиним та Олександром Хацкевичем відповідно. Проводимо між собою товариські поєдинки, щоб побачити різницю в майстерності, й отримуємо багато корисної інформації.
- Чи виникають складнощі із залученням футболістів другої команди в зв’язку з різними заявками на Прем’єр-лігу та першу лігу?
- Безперечно. Але нічого страшного – після завершення сезону ми обговоримо, хто з футболістів гідний приєднатися до першої команди на зборах. Але для цього вони мають проявити себе, і проявити значно краще, ніж вони це роблять зараз.
* * *
- На початку осені в Інтернеті з’явилася інформація, яку згодом підтвердив й Ігор Суркіс, що селекційну службу клубу очолив Віктор Тищенко, знайомий вам по спільній роботі в «Локомотиві». Які його функції на даній посаді?
- Функції кожного працівника клубу визначає в першу чергу президент. Функції Віктора Тищенка звичні для подібної посади – він слідкує за потенційними новачками, вимогами до футболу, виконує наші доручення тощо. В цьому й полягає його робота.
- Головною ціллю в літнє міжсезоння було придбання таранного форварда. Називалися прізвища Караччоло, Кардосо, Сіссе… Чи є таким Ідейє? Якщо ні, чи буде продовжено пошук в даному напрямку?
- Зараз немає сенсу про щось говорити, оскільки є цілий місяць до зимової паузи. Лише після цього ми можемо приймати якісь рішення.
- Які ще позиції, на ваш погляд, вимагають підсилення?
- Зараз команда достатньо вкомплектована, перебуває в хорошому стані. Головне, щоб не було травмованих гравців. А про придбання подумаємо, коли завершиться для нас перша частина сезону.
- Багато футболістів, які належать «Динамо», виступають по орендах. Чи слідкуєте ви за ними?
- Безперечно, слідкуємо за кожним. Маю інформацію по кожному з них. Коли є час, дивлюся особисто матчі з їхньою участю, коли ні – дивлюся на DVD. Тому в цьому плані я повністю обізнаний.
* * *
- Після матчу журналісти, беручи у вас флеш-інтерв’ю, ставлять питання українською мовою. Чи все розумієте з того, що вони кажуть? Самі можете розмовляти українською?
- Що стосується футбольної термінології, то, звичайно, я все розумію. Сам можу говорити лише між собою, привселюдно ж не буду цього робити, оскільки недостатньо добре знаю мову й можу припускатися помилок. Загалом же, на розмовному рівні розумію практично все.
- Свого часу, прийшовши до клубу, ви були ініціатором проведення відкритих тренувань для вболівальників на стадіоні. Але цього сезону був проведений лише один подібний захід…
- Перш за все, це пов’язано із великою завантаженістю. В першій частині сезону величезне навантаження випало на поле, адже на ньому виступає столичний «Арсенал», кілька матчів провели національна й молодіжна збірна. Ми провели одне заняття, й надалі не збираємося відмовлятися від подібної практики. Ми маємо бути ближчими до своїх уболівальників, вони мають відчувати нас, як і ми їх, популяризувати клуб «Динамо» (Київ), особливо серед молодих хлопчаків.
- Багато експертів та вболівальники відзначають вашу м’якість у роботі з футболістами, особливо якщо порівнювати з попереднім наставником «Динамо» Валерієм Газзаєвим. Чи вважаєте ви самі себе таким? У випадку необхідності, можете проявити жорсткість?
- По-перше, я розділяю м’якість та жорсткість. Жорсткість проявляється, коли справа стосується безпосередніх дій задля виконання завдання, тренувальної програми. М’якість присутня у повсякденному спілкуванні. Ми не маємо один одного дратувати, можемо обговорювати будь-які, навіть неприємні, теми. У нас мають бути товариські стосунки у цьому плані. Що стосується футболу, то глибоко помиляється той, хто каже, що я м’який тренер. Я скоріше різноплановий (посміхається).
* * *
- На останні два збори наставник збірної України Олег Блохін викликав велику кількість представників «Динамо». Вам, як наставнику клубу, приємна подібна увага до ваших підопічних, чи це є додатковим головним болем?
- Мені дуже приємно, що наші гравці прогресують. Ми працюємо в Україні, й працюємо на користь збірної країни. Приємно, що «Динамо» представлено у збірній найбільшою кількістю футболістів. Якщо їх помітили, це значить, що ми працюємо у правильному напрямку. Ми контактуємо із Олегом Блохіним, і в цьому плані я є його помічником. Радує, що з молодих гравців у національній команді закріпилися Ярмоленко, Гармаш. Сподіваємося, що підготуємо ще когось для збірної.
- До призначення Блохіна, за чутками, збірну пропонували очолити вам. Зараз ви можете сказати, чи відповідає дійсності дана інформація?
- Ніколи такої пропозиції не було. На сьогоднішній момент я є тренером «Динамо», і мене тут усе влаштовує. А журналісти завжди роблять багато різноманітних припущень – вам же потрібно про щось писати.
- Як ви оцінюєте шанси збірних України та Росії на майбутньому Євро-2012?
- Було б добре, якби вони потрапили до однієї групи. Уявляєте, скільки вболівальників приїхало б до України! Дві країни жили б величезними емоціями. Також не відмовлюся, якщо вони зустрінуться у півфіналі…
- Якщо все ж шляхи збірних перетнуться, за кого будете більше вболівати – за своїх підопічних чи команду, яка представляє вашу батьківщину?
- Це дуже складне питання, на яке неможливо відповісти.
Розмовляв Юрій ВИШНЕВСЬКИЙ, спеціально для «Українського футболу»