Перша річниця справи північних плямистих сов
10 листопада 2019. Харків. ОСК Металіст. Динамо вкотре провалювало сезон і програш Шахтарю сприймався як належне (привіт керівництву столичного клубу), тому одразу перейдемо до головної події — вітчизняного BLM на мінімалках.
Поки чисельна група бразильців Шахтаря (учасником матчу був також гравець Динамо Родрігес) не надавала ніякої уваги трибунам та продовжувала грати, парочка Дентіньйо-Тайсон після своїх фолів падала на вухо арбітру матчу — Балакніу: «Було порушення правил з боку Дентіньйо проти Бущана. Показав бразильцю жовту картку. Коли ти на полі, то весь час у грі та не чуєш, що кричать трибуни, а Дентіньйо мені каже, щоб я прислухався до трибун, бо вони його ображають». Тайсон же пішов далі — крикнув щось гостьовому сектору киян (умовний другий ярус, на секундочку), показав середній палець та вибив у його бік м’яч. «У будь-якій незрозумілій ситуації починай плакати» — вирішили Дентіньйо та Тайсон і потрапили у чуйні обійми Віктора Циганкова та Миколи Шапаренка, у той час як Денис Гармаш був готовим спитати Дентіньйо за його поведінку. Щоб вгамувати емоції, матч зупинили на кілька хвилин, а по його продовженню Тайсона вилучили за неспортивну поведінку.
Цікавіше стало після матчу. Скандал роздули на всю країну: Динамо, Шахтар, Уаф, футбольна і не тільки спільнота, слідуючи модним трендам, кинулись навипередки засуджувати висмоктаний з пальця інцидент. Навіть найгуманніша та найтолерантніша у світі держава, в особі РФ, засудила «фашиствуюшіх бендеравцев» (відеонаркотики).
Проте відмітимо Динамо, яке зазначило «надзвичайно важливу роль вітчизняної Асоціації футболу, боротьба якої з футбольним хуліганством зводиться лише до визначення розмірів грошових штрафів. Натомість, за всі роки не ініційовано жодного діалогу з лідерами вболівальницьких рухів» та просило донеччан не квапитись з твердженням «про заздалегідь визначену провину вболівальників, тоді як розслідування обставин цієї справи ще навіть не розпочалось».
Генеральне управління Національної поліції у Харківській області одразу відкрило кримінальне провадження за фактом проявів расизму вболівальниками на трибунах. Провадження було відкрито за ч. 1 ст. 161 Кримінального кодексу України «Порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками». Правоохоронці встановили, що близько 20 фанатів Динамо вигукували образи на адресу гравців Шахтаря. Покарання за даною статтею передбачає штраф 200-500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеження волі на строк до 5 років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років або без такого. Поліцією, відповідно до їх слів, приймалися всі необхідні заходи по встановленню та розшуку осіб, причетних до злочину.
Уаф могло оштрафувати Динамо за прояви расизму на 250-500 тис. грн, а його вболівальники в разі ідентифікації та звинуваченні у расизмі могли бути дискваліфіковані на відвідування футбольних матчів на строк від двох років.
Слава ображеного перейшла до вилученого Тайсона, який приміряв корону борця з расизмом в Instagram.
Вболівальники київського Динамо спростували звинувачення у расизмі, заявивши, що це була спланована акція на підтримку північних плямистих сов та здивувались, яким чином імітація звуків сов була сприйнята за мавпячі та повідомили, що служба безпеки Шахтаря не дозволила пронести на стадіон відповідну текстівку, яка мала б звернути увагу суспільства на вимираючий вид птахів. Проте суспільство знехтувало фактом вимирання сов та почуттями мавп, яких знову порівняли з якимись футболістами, та вирішило, що боротьба з расизмом принесе більше хайпу та лайків, а правами тварин хай займаються зоозахисні організації.
Справа, яка тягнулась майже пів року, змінюючи свою форму та формальні сторони суперечки, ймовірно, завершилась, але це не точно...