20 грудня 2017 18:02

Анатолий ЧАНЦЕВ: "Эксперименты Хацкевича очень интересные"

Представник експертної ради УПЛ формулює враження від поточного сезону у вигляді тез.

…Я намагався дивитись усі матчі Чемпіонату, пропускав лише тоді коли виникали накладки з поєдинками моїх підопічних. Вважаю, що масштабний аналіз такої теми може дати тільки група фахівців, я ж окреслю свої суб’єктивні відчуття…

…Мені цікаво було спостерігати за всіма клубами УПЛ, за тим, як вони еволюціонували в ході сезону. Наприклад, «Сталь»: перед стартом фахівці пророкували їй незавидну долю, проте кам’янчани блискуче стартували, тривалий час перебуваючи поблизу першої шістки. Потім пережили спад, що логічно, зваживши на велику кількість молодих і юних футболістів у складі. Та навіть тоді було видно, що команда грає зріло з тактичної точки зору. Це, взагалі, тенденція: всі 12 клубів нашого Чемпіонату обучені, всюди видно тренерську руку…

…Приємно спостерігати за «Шахтарем» — особливо на початку осені, коли «гірники» набрали просто божевільний темп. Цікавим є перегляд матчів «Динамо» — в деяких підопічні Хацкевича демонстрували такий атакувальний футбол, що я від киян нічого подібного не бачив багато років…

…Іще одна специфіка Чемпіонату-2017/18 — відсутність, сказати б, середини в іграх. Поясню: більшість матчів ділилися на дві різні групи — або з надраціональним футболом (0:0, 1:0, двома-трьома моментами), або з надвидовищним і суператакувальним («Зоря» — «Динамо» — 4:4, «Олімпік» — «Зоря» — 3:3, «Динамо» — «Маріуполь» — 5:1, «Олімпік» — «Ворскла» — 1:4). Про що це свідчить? Я би сказав, про нестабільність. Про те, що у нашій Лізі багато молоді. Можна навіть сказати, що всім командам УПЛ — особливо це було помітно в листопаді-грудні — притаманна нестабільність. Із цим, до слова, пов’язаних інший вартий уваги аспект: у тих поєдинках, де було багато забитих м’ячів, футболісти зазвичай не реалізовували ще більше. Погоджуюся з думкою колеги: всі вітчизняні колективи мають ті чи інші труднощі з реалізацією створених голевих епізодів…

…Український Чемпіонат — високого рівня. Головна демонстрація цього — наші виступи в єврокубках. Зверніть увагу: сьогодні досягаємо на континенті результатів не гірших, аніж були до, умовно кажучи, 2014 року…

…Я ніколи не любив зациклюватися на тему «тактичних новинок». Чому? Бо помітив, що часто відбувається підміна понять: щось називають «новинкою», хоча таке вже було давно. Приміром, навесні модно було говорити про «тактику з трьома центрбеками», хоча в Україні деякі команди так грали ще в 1990-х (наприклад, «Ворскла» наставника Пожечевського). Коли можна брати на озброєння таку ігрову модель? Коли маєш виконавців, що їх у Латинській Америці називають «латералями» — бровочниками, по-нашому. Йдеться про футболістів, які контролюють увесь фланг: коли команда атакує — вони півоборонці, коли команда захищається — вони стають беками. Так у нас грали завжди. Цього сезону деякі тренери пробували щось подібне — Вернидуб, Шаран, Монарьов, але тимчасово, бо серед бровочників маємо невеликий вибір…

…Прискіпливо стежу за тим, що робить Хацкевич: його експерименти з одним опорником, двома центрфорвардами — дуже цікаві. Крім іншого, вони говорять про те, що «Динамо» має відповідні кадрові резерви. Звідси чергове підтвердження банальної істини: команда грає виходячи з того, які в неї футболісти…